Toto jsou nejlepší fotky světa pro rok 2018. Prestižní fotosoutěž vyhlásila vítěze kategorie Open

V galerii si můžete prohlédnout deset vítězných snímků a fotografii českého národního vítěze.
Vítěz kategorie Architektura: Andreas Pohl (Německo) - Člověk a tajemná věž
Vítěz kategorie Cestování: Mikkel Beiter (Dánsko) - Tvary Lofotů
Vítěz kategorie Krajina a příroda: Veselin Atanasov (Bulharsko) - Časný podzim
Vítěz kategorie Streetová fotografie: Manuel Armenis (Německo) - Staří přátelé
Foto: Sony World Photography Awards 2018
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
20. 3. 2018 14:04
Soutěž Sony World Photography Awards, přirovnávaná k fotografické obdobě filmových Oscarů, vyhlásila vítěze kategorie Open. V té se soutěží s jednotlivými snímky. Kategorii Professional, kde se hodnotí fotoseriály, vyhlášení vítězů teprve čeká. Porotci letos vybírali z rekordního počtu 320 tisíc snímků z celého světa.

Porota vybírala vítězné snímky z příspěvků, které do soutěže poslali fotografové z desítek různých zemí světa. Zároveň byli vyhlášeni také národní vítězové. Tím českým se stal fotograf Martin Stranka. Mezi světovými vítězi však letos žádný český fotograf není, a nelze to čekat ani v kategorii Professional, protože Češi nejsou mezi již oznámenými finalisty (na takzvaném shortlistu).

Předsedkyně poroty, Zelda Cheatleová, uvedla: "Posuzování otevřené soutěže a národních cen mi umožnilo objevit vysoce hodnotná a velmi zajímavá mezinárodní díla. Při výběru vítězů jsme dbali na to, aby každý ze snímků měl v sobě něco zvláštního - ať už se jednalo o kompozici, dopad, technické provedení, vyobrazení unikátní události, či nový způsob, jak přinášet informace. A každý z vítězů musí být kromě všeho ostatního také výjimečným fotografem."

Vítězové kategorie Open budou ještě bojovat o titul celkového vítěze. Ten bude vyhlášen společně s vítězi profesionálních kategorií v Londýně 19. dubna.

Soutěž Sony World Photography Awards je otevřená všem fotografům a není vázána na značku fotoaparátu. Jedná se o jednu z největších a nejprestižnějších fotosoutěží na světě. Letos zde porotci hodnotili 320 tisíc fotografií od fotografů z více než 200 zemí a regionů. 

Vítězné fotografie budou k vidění na výstavě Sony World Photography Awards Exhibition v Londýně ve dnech 20. dubna - 6. května.

Vítězi kategorií Open jsou:

  • Architektura: Andreas Pohl z Německa se snímkem Člověk a tajemná věž 
  • Kultura: Panos Skordas z Řecka se snímkem mladý Minotaurus
  • Fotomanipulace: Klaus Lenzen z Německa se snímkem S každým nádechem 
  • Krajina a příroda: Veselin Atanasov z Bulharska se snímkem Časný podzim
  • Pohyb: Fajar Kristianto z Indonésie se snímkem Nejvyšší plošina
  • Portrét: Nick Dolding z Británie se snímkem Emile
  • Zátiší: Richard Frishman z USA se snímkem Nedělní svačina v BBQ Jerryho Mikesky; Columbus, Texas 2017
  • Streetová fotografie: Manuel Armenis z Německa se snímkem Staří přátelé
  • Cestování: Mikkel Beiter z Dánska se snímkem Tvary Lofotů
  • Divoká příroda: Justuna Zduńczyk z Polska se snímkem Neočekávané setkání 
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při zásahu proti demonstrantům v Barmě zastřelili ženu

Barmská policie v sobotu použila vodní děla a gumové projektily k rozehnání demonstrantů, kteří hromadně vyšli do ulic protestovat proti vojenskému převratu z 1. února, píše agentura AFP. Při zásahu ve městě Monywa jedna žena zemřela, desítky lidí, včetně novinářů, policie zadržela. Agentura Reuters odhaduje, že se protestů po celé zemi účastnily stovky tisíc lidí.

Policisté při sobotním zásahu byli často v civilu. Podle fotografií na sociálních sítích lidé ve městech Rangún a Monywa stavěli v ulicích barikády, aby zpomalili postup policie. Bezpečnostní síly se pokusily zmařit protesty v Mandalaji, na klíčových křižovatkách postavily zátarasy a obvyklá místa setkání demonstrantů obsadila policie. Protestů v Mandalaji se opětovně zúčastnili i buddhističtí mniši a dodali jim morální autoritu, píše AP.

Jedním z impulzů pro demonstrace bylo páteční prohlášení barmského velvyslance při OSN Ťjo Mou Tchuna, že stojí za svrženou Do Aun Schan Su Ťij, píše agentura AP. Při projevu v OSN převrat tvrdě odsoudil a vyzval k přísnějším mezinárodním sankcím. Při projevu použil gesto se třemi zdviženými prsty, které se stalo symbolem poklidných demonstrací v Barmě. Jeho projev vyvolal vlnu kladných reakcí jak přímo v sále OSN, tak u barmské veřejnosti.

Armáda 1. února svrhla vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a zabránila tomu, aby se sešel parlament zvolený loni v listopadových volbách. Do demonstrací se od té doby zapojují desítky tisíc lidí. Demonstranti nevěří slibům vojenských představitelů, že uspořádají nové volby a předají moc vítězi. Novou vlnu odporu vyvolal i páteční převoz Aun Schan Su Ťij z domácího vězení na blíže neupřesněné místo.

Zdroj: Zahraničí , ČTK
Další zprávy