Cenu za celoživotní přínos světové fotografii letos získala Němka Candida Höferová

Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
21. 2. 2018 15:04
Jedna z nejprestižnějších světových fotosoutěží vyhlásila cenu za celoživotní přínos fotografii. Sony World Photography Awards ji letos udělilo Němce Candidě Höferové.
Fotografka Candida Höferová, oceněná na Sony World Photography Awards za celoživotní přínos fotografii
Fotografka Candida Höferová, oceněná na Sony World Photography Awards za celoživotní přínos fotografii | Foto: Ralph Müller, Sony World Photography Awards

Cena bude fotografce slavnostně předána 19. dubna v Londýně během vyhlašování soutěže Sony World Photography Awards (ta je často přirovnávána k fotografickým Oscarům). 

Candida Höferová patří k předním světovým fotografům. Proslavily ji velkoformátové barevné fotografie, zobrazující liduprázdné interiéry. Její snímky jsou součástí sbírek a expozic mnoha významných světových galerií a muzeí.

Knihovna Trinity College v Dublinu I 2004
Knihovna Trinity College v Dublinu I 2004 | Foto: Candida Höferová, VG Bild-Kunst, Bonn

Fotografka vybrala ze své tvorby řadu snímků, které budou součástí rozsáhlé výstavy vítězných prací ze soutěže v londýnském Sommerset House. Mezi fotografiemi budou i tři, které patří k nejznámějším pracím Höferové: Museum Louvre v Paříži XXI 2005, Ermitáž v Petrohradě VIII 2014 a Knihovna Trinity College v Dublinu I 2004.

Díky ceně za celoživotní přínos se Candida Höferová zařadila do společnosti takových hvězd, jako jsou například Martin Parr nebo Elliott Erwitt, kteří toto ocenění získali v předchozích letech. 

"Cítím se velmi poctěna a doufám, že tato cena pomůže v očích veřejnosti k prolamování bariér mezi fotografií a výtvarným uměním," uvedla Höferová. 

Candida Höferová (*1944) studovala fotografii pod vedením Bernda and Hilly Becherových. Tato dvojice založila takzvanou Düsseldorfskou školu a je považována za průkopníky konceptuální fotografie. Objekty fotili bez lidí, bez perspektivního zkreslení, až jejich snímky připomínají spíše dokonalou technickou ilustraci než uměleckou fotografii. Höferová na jejich práci navazuje, pracuje podobným stylem, ovšem v barvě.

Ermitáž v Petrohradě VIII 2014
Ermitáž v Petrohradě VIII 2014 | Foto: Candida Höferová, VG Bild-Kunst, Bonn

Fotografická tvorba Candidy Höferové je celosvětově uznávaná, o čemž svědčí výstavy v pařížském Louvru, v irském Muzeu moderního umění, galerii Tate v Liverpoolu, v Ermitáži v Petrohradě a v mnoha dalších významných světových galeriích. Její snímky jsou mimo jiné ve sbírkách Muzea moderního umění v New Yorku, v britské galerii Tate nebo v pařížském Centre Pompidou.

Pařížský Louvre XXI 2005
Pařížský Louvre XXI 2005 | Foto: Candida Höferová, VG Bild-Kunst, Bonn
 

Právě se děje

před 15 minutami

Opozice přestane blokovat zákon o Dukovanech, přístup ruským a čínským firmám znemožní Senát

Opoziční strany koalic Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) přestanou ve sněmovně blokovat návrh zákona o opatřeních k přechodu Česka k nízkouhlíkové energetice, takzvaný zákon lex Dukovany. Podle dohody s vládou k němu Senát připojí pozměňovací návrh, který zamezí ruským a čínským firmám účastnit se tendru na výstavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Novinářům to v úterý ve sněmovně řekl místopředseda STAN Petr Gazdík.

Třetí čtení návrhu bylo ve sněmovně zahájeno na začátku února, několikrát bylo ale přerušeno. Důvodem byla mimo jiné právě snaha části opozice zakotvit v zákoně bezpečnostní pojistky k výstavbě nového bloku proti ruským a čínským firmám. Gazdík v úterý uvedl, že opoziční strany se shodly s vicepremiérem Karlem Havlíčkem (za ANO) na tom, že záruky do předpisu doplní Senát.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Aerolinky Emirates vykázaly první celoroční ztrátu za 30 let

Letecká společnost Emirates v uplynulém finančním roce kvůli pandemii prodělala 5,5 miliardy dolarů (zhruba 115 miliard Kč). Firma, která je největším leteckým dopravcem na Blízkém východě, to v úterý uvedla v tiskové zprávě. Vykázala tak první celoroční ztrátu za více než 30 let.

Tržby společnosti se ve finančním roce, který skončil 31. března, propadly o 66 procent na 8,4 miliardy dolarů. Počet cestujících se snížil o 88 procent na 6,6 milionu, což je nejnižší úroveň za dvě desetiletí.

V předchozím roce společnost Emirates vydělala 288 milionů dolarů. Ztrátová byla naposledy ve finančním roce, který skončil v březnu 1988, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy