Cenu za celoživotní přínos světové fotografii letos získala Němka Candida Höferová

Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
21. 2. 2018 15:04
Jedna z nejprestižnějších světových fotosoutěží vyhlásila cenu za celoživotní přínos fotografii. Sony World Photography Awards ji letos udělilo Němce Candidě Höferové.
Fotografka Candida Höferová, oceněná na Sony World Photography Awards za celoživotní přínos fotografii
Fotografka Candida Höferová, oceněná na Sony World Photography Awards za celoživotní přínos fotografii | Foto: Ralph Müller, Sony World Photography Awards

Cena bude fotografce slavnostně předána 19. dubna v Londýně během vyhlašování soutěže Sony World Photography Awards (ta je často přirovnávána k fotografickým Oscarům). 

Candida Höferová patří k předním světovým fotografům. Proslavily ji velkoformátové barevné fotografie, zobrazující liduprázdné interiéry. Její snímky jsou součástí sbírek a expozic mnoha významných světových galerií a muzeí.

Knihovna Trinity College v Dublinu I 2004
Knihovna Trinity College v Dublinu I 2004 | Foto: Candida Höferová, VG Bild-Kunst, Bonn

Fotografka vybrala ze své tvorby řadu snímků, které budou součástí rozsáhlé výstavy vítězných prací ze soutěže v londýnském Sommerset House. Mezi fotografiemi budou i tři, které patří k nejznámějším pracím Höferové: Museum Louvre v Paříži XXI 2005, Ermitáž v Petrohradě VIII 2014 a Knihovna Trinity College v Dublinu I 2004.

Díky ceně za celoživotní přínos se Candida Höferová zařadila do společnosti takových hvězd, jako jsou například Martin Parr nebo Elliott Erwitt, kteří toto ocenění získali v předchozích letech. 

"Cítím se velmi poctěna a doufám, že tato cena pomůže v očích veřejnosti k prolamování bariér mezi fotografií a výtvarným uměním," uvedla Höferová. 

Candida Höferová (*1944) studovala fotografii pod vedením Bernda and Hilly Becherových. Tato dvojice založila takzvanou Düsseldorfskou školu a je považována za průkopníky konceptuální fotografie. Objekty fotili bez lidí, bez perspektivního zkreslení, až jejich snímky připomínají spíše dokonalou technickou ilustraci než uměleckou fotografii. Höferová na jejich práci navazuje, pracuje podobným stylem, ovšem v barvě.

Ermitáž v Petrohradě VIII 2014
Ermitáž v Petrohradě VIII 2014 | Foto: Candida Höferová, VG Bild-Kunst, Bonn

Fotografická tvorba Candidy Höferové je celosvětově uznávaná, o čemž svědčí výstavy v pařížském Louvru, v irském Muzeu moderního umění, galerii Tate v Liverpoolu, v Ermitáži v Petrohradě a v mnoha dalších významných světových galeriích. Její snímky jsou mimo jiné ve sbírkách Muzea moderního umění v New Yorku, v britské galerii Tate nebo v pařížském Centre Pompidou.

Pařížský Louvre XXI 2005
Pařížský Louvre XXI 2005 | Foto: Candida Höferová, VG Bild-Kunst, Bonn
 

Právě se děje

před 28 minutami

Smlouvu o zákazu jaderných zbraní podepsalo potřebných padesát zemí

Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (TPNW) už podepsalo 50 zemí. Poté, se k ní v sobotu připojil Honduras, tak dokument může za 90 dní, tedy 22. ledna, vstoupit v platnost, oznámila v noci na neděli OSN. Jaderné mocnosti však dokument odmítají, upozorňuje agentura AP.

Generální tajemník OSN António Guterres řekl, že vstoupením smlouvy v platnost vyvrcholí světové hnutí, které upozorňuje na "katastrofální důsledky jakéhokoli používání jaderných zbraní proti lidem" a že dokument je "holdem přeživším jaderných výbuchů a zkoušek, z nichž mnozí se o tuto smlouvu zasazovali".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kvůli údržbě trati nejezdí tramvaje mezi zastávkami Lazarská a Jindřišská

Kvůli údržbě trati nejezdí v neděli tramvaje mezi zastávkami Lazarská a Jindřišská v centru Prahy. Jednosměrná výluka potrvá od 08:00 do 16:00 a týká se linek 3, 5, 6, 9 a 14. Detailní informace zveřejnil dopravní podnik hlavního města na svém webu.

Tramvaje budou v uzavřeném úseku jezdit po objízdných trasách, a to pouze ve směru Lazarská-Jindřišská. V opačném směru bude provoz bez omezení. Náhradní doprava nebude zavedena, cestující můžou využít metro.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ve věku 78 let zemřel předseda skupiny Samsung a nejbohatší muž Jižní Koreje I Kun-hi

Ve věku 78 let v neděli zemřel předseda skupiny Samsung Group a syn zakladatele celého konglomerátu I Kun-hi. Informovala o tom jihokorejská společnost v prohlášení. Nejbohatší muž Jižní Koreje skonal za přítomnosti rodiny, včetně dědice průmyslového impéria I Če-jonga. O příčině smrti se společnost Samsung nezmínila. I Kun-hi podstoupil v roce 2014 operaci po infarktu a na sklonku 90. let se léčil s rakovinou plic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy