Cenu za celoživotní přínos světové fotografii letos získala Němka Candida Höferová

Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
21. 2. 2018 15:04
Jedna z nejprestižnějších světových fotosoutěží vyhlásila cenu za celoživotní přínos fotografii. Sony World Photography Awards ji letos udělilo Němce Candidě Höferové.
Fotografka Candida Höferová, oceněná na Sony World Photography Awards za celoživotní přínos fotografii
Fotografka Candida Höferová, oceněná na Sony World Photography Awards za celoživotní přínos fotografii | Foto: Ralph Müller, Sony World Photography Awards

Cena bude fotografce slavnostně předána 19. dubna v Londýně během vyhlašování soutěže Sony World Photography Awards (ta je často přirovnávána k fotografickým Oscarům). 

Candida Höferová patří k předním světovým fotografům. Proslavily ji velkoformátové barevné fotografie, zobrazující liduprázdné interiéry. Její snímky jsou součástí sbírek a expozic mnoha významných světových galerií a muzeí.

Knihovna Trinity College v Dublinu I 2004
Knihovna Trinity College v Dublinu I 2004 | Foto: Candida Höferová, VG Bild-Kunst, Bonn

Fotografka vybrala ze své tvorby řadu snímků, které budou součástí rozsáhlé výstavy vítězných prací ze soutěže v londýnském Sommerset House. Mezi fotografiemi budou i tři, které patří k nejznámějším pracím Höferové: Museum Louvre v Paříži XXI 2005, Ermitáž v Petrohradě VIII 2014 a Knihovna Trinity College v Dublinu I 2004.

Díky ceně za celoživotní přínos se Candida Höferová zařadila do společnosti takových hvězd, jako jsou například Martin Parr nebo Elliott Erwitt, kteří toto ocenění získali v předchozích letech. 

"Cítím se velmi poctěna a doufám, že tato cena pomůže v očích veřejnosti k prolamování bariér mezi fotografií a výtvarným uměním," uvedla Höferová. 

Candida Höferová (*1944) studovala fotografii pod vedením Bernda and Hilly Becherových. Tato dvojice založila takzvanou Düsseldorfskou školu a je považována za průkopníky konceptuální fotografie. Objekty fotili bez lidí, bez perspektivního zkreslení, až jejich snímky připomínají spíše dokonalou technickou ilustraci než uměleckou fotografii. Höferová na jejich práci navazuje, pracuje podobným stylem, ovšem v barvě.

Ermitáž v Petrohradě VIII 2014
Ermitáž v Petrohradě VIII 2014 | Foto: Candida Höferová, VG Bild-Kunst, Bonn

Fotografická tvorba Candidy Höferové je celosvětově uznávaná, o čemž svědčí výstavy v pařížském Louvru, v irském Muzeu moderního umění, galerii Tate v Liverpoolu, v Ermitáži v Petrohradě a v mnoha dalších významných světových galeriích. Její snímky jsou mimo jiné ve sbírkách Muzea moderního umění v New Yorku, v britské galerii Tate nebo v pařížském Centre Pompidou.

Pařížský Louvre XXI 2005
Pařížský Louvre XXI 2005 | Foto: Candida Höferová, VG Bild-Kunst, Bonn
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy