"Oscara" pro nejlepšího světového fotografa roku 2017 získal Belgičan Frederik Buyckx

Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
21. 4. 2017 0:48
Největší fotosoutěž světa ve čtvrtek před půlnocí vyhlásila výsledky nejprestižnějších kategorií určených pro profesionální fotografy. Hlavní cenu v Sony World Photography Awards získal Belgičan Frederik Buyckx za soubor zimních krajinářských fotek.
Jeden ze snímků absolutního vítěze Sony World Photography Awards Frederika Buyckxe.
Jeden ze snímků absolutního vítěze Sony World Photography Awards Frederika Buyckxe. | Foto: Frederik Buyckx, Sony WPO 2017

Londýn (od našeho zpravodaje) - Oceněné zimní snímky Frederika Buyckxe ze série nazvané Whiteout pocházejí z různých lokalit na Balkáně, ve Skandinávii a na Středním východě.

Porota uděluje hlavní cenu vždy vítězi jedné z profesionálních kategorií. Letos se přiklonila právě k Buyckxovým snímkům.

Snímek hlavního vítěze Frederika Buyckxe.
Snímek hlavního vítěze Frederika Buyckxe. | Foto: Frederik Buyckx, Sony WPO 2017

"Vybrala jsem právě tuto sérii, protože se jejím prostřednictvím vracíme k samotné podstatě našeho pohledu na fotografii. Krajina bývá často přehlížená, ale je to centrální bod naší existence," vysvětlila předsedkyně poroty Zelda Cheatle. "Jsou to nádherné snímky. Doufám, že tato cena inspiruje i další fotografy k tomu, aby nezachycovali jen negativní a bolestné aspekty našich životů, ale také radost a krásu, které můžeme najít v každém prostředí," dodala.

Buyckx v souvislosti s "fotografickým Oscarem" obdržel také hlavní cenu, kterou je 25 000 dolarů.

Sony World Photography Awards je největší fotosoutěž světa. Letos do ní fotografové zaslali celkem 227 000 snímků. Soutěž je určena jak profesionálům, tak amatérům a není vázána na značku fotoaparátu. 

Vítězné snímky Sony World Photography Awards 2017 jsou nyní k vidění na výstavě v Sommerset House v Londýně.

Snímek hlavního vítěze Frederika Buyckxe.
Snímek hlavního vítěze Frederika Buyckxe. | Foto: Frederik Buyckx, Sony WPO 2017
Snímek hlavního vítěze Frederika Buyckxe.
Snímek hlavního vítěze Frederika Buyckxe. | Foto: Frederik Buyckx, Sony WPO 2017

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko ohrožuje evropské hranice, zvažte jeho členství v celní unii, žádá EU řecký premiér

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní unie s Tureckem. Uvádí to agentura Reuters. Mitsotakis pronesl výzvu po pátečním setkání v Nikósii s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem a s egyptským prezdidentem Abdalem Fatahem Sisím. Zástupci tří zemí se shodli na tvrdé kritice počínání Turecka ve Středomoří.

"Není možné, aby tato země (…) měla výjimku z cel, těžila z přístupu na společný trh a současně ohrožovala východní hranici Evropské unie," uvedl na adresu Turecka Mitsotakis. Celní unie s Tureckem vstoupila v platnost 31. prosince 1995 a díky ní není zahraniční obchod mezi Tureckem a zeměmi EU zatížen cly. Podle Eurostatu bylo v roce 2019 Turecko pátým největším obchodním partnerem EU. Vývoz do Turecka činil 68,2 miliard eur (zhruba 1,76 bilionu korun) a dovoz z Turecka 69,8 miliard eur (zhruba 1,8 bilionu korun). V případě ČR činil export do Turecka 44,2 miliardy korun a import 38,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy