"Oscara" pro nejlepšího světového fotografa roku 2017 získal Belgičan Frederik Buyckx

Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
21. 4. 2017 0:48
Největší fotosoutěž světa ve čtvrtek před půlnocí vyhlásila výsledky nejprestižnějších kategorií určených pro profesionální fotografy. Hlavní cenu v Sony World Photography Awards získal Belgičan Frederik Buyckx za soubor zimních krajinářských fotek.
Jeden ze snímků absolutního vítěze Sony World Photography Awards Frederika Buyckxe.
Jeden ze snímků absolutního vítěze Sony World Photography Awards Frederika Buyckxe. | Foto: Frederik Buyckx, Sony WPO 2017

Londýn (od našeho zpravodaje) - Oceněné zimní snímky Frederika Buyckxe ze série nazvané Whiteout pocházejí z různých lokalit na Balkáně, ve Skandinávii a na Středním východě.

Porota uděluje hlavní cenu vždy vítězi jedné z profesionálních kategorií. Letos se přiklonila právě k Buyckxovým snímkům.

Snímek hlavního vítěze Frederika Buyckxe.
Snímek hlavního vítěze Frederika Buyckxe. | Foto: Frederik Buyckx, Sony WPO 2017

"Vybrala jsem právě tuto sérii, protože se jejím prostřednictvím vracíme k samotné podstatě našeho pohledu na fotografii. Krajina bývá často přehlížená, ale je to centrální bod naší existence," vysvětlila předsedkyně poroty Zelda Cheatle. "Jsou to nádherné snímky. Doufám, že tato cena inspiruje i další fotografy k tomu, aby nezachycovali jen negativní a bolestné aspekty našich životů, ale také radost a krásu, které můžeme najít v každém prostředí," dodala.

Buyckx v souvislosti s "fotografickým Oscarem" obdržel také hlavní cenu, kterou je 25 000 dolarů.

Sony World Photography Awards je největší fotosoutěž světa. Letos do ní fotografové zaslali celkem 227 000 snímků. Soutěž je určena jak profesionálům, tak amatérům a není vázána na značku fotoaparátu. 

Vítězné snímky Sony World Photography Awards 2017 jsou nyní k vidění na výstavě v Sommerset House v Londýně.

Snímek hlavního vítěze Frederika Buyckxe.
Snímek hlavního vítěze Frederika Buyckxe. | Foto: Frederik Buyckx, Sony WPO 2017
Snímek hlavního vítěze Frederika Buyckxe.
Snímek hlavního vítěze Frederika Buyckxe. | Foto: Frederik Buyckx, Sony WPO 2017

 

Právě se děje

před 20 minutami

Izraelská policie zatkla palestinského ministra pro Jeruzalém

Izraelská policie v noci na pátek zatkla palestinského ministra pro jeruzalémské záležitosti za údajné porušení izraelského zákazu palestinských politických aktivit ve východní části města. Informovala o tom agentura AP.

Fádí Hadamí byl zatčen v blízkosti svého bydliště na Olivetské hoře. Jeho kancelář zveřejnila video, na němž policie se psy prohledává jeho dům. Podle kanceláře zabavili policisté na místě v přepočtu asi 70 tisíc korun. Podle agentury AP byl Hadamí takto zatčen již počtvrté.

Izrael východní Jeruzalém obsadil za války v roce 1967 a později tuto část města připojil k západní části. Celý Jeruzalém přitom považuje za své hlavní město, což však odporuje mezinárodnímu právu a předchozím dohodám s Palestinci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy