V největší fotosoutěži světa bodovalo devět Čechů, včetně Tomáše Vocelky z Aktuálně.cz

Snímek Tomáše Vocelky z Aktuálně.cz získal ocenění Commended v kategorii Příroda.
Roman Flössler, ocenění Commended v kategorii Open/Architektura.
Jan Grozda, ocenění Commended v kategorii Open/Kultura.
Petr Odehnal, ocenění Commended v kategorii Open/Enhanced (fotomanipulace).
Jiří Parůžek, ocenění Commended v kategorii Open/Wildlife.
Foto: Sony World Photography Awards 2017
Aktuálně.cz Aktuálně.cz
28. 2. 2017 10:45
Devět českých fotografů letos získalo ocenění v největší světové fotosoutěži Sony World Photography Awards 2017. Patří k nim i Tomáš Vocelka z Aktuálně.cz. Na shortlist, tedy mezi fotografy, kteří budou bojovat o nejvyšší ceny, se však letos nedostal ani jeden z Čechů. Podívejte se na jejich snímky v galerii.

Porota jubilejního desátého ročníku největší světové soutěže letos hodnotila rekordních 227 tisíc fotografií od autorů ze 183 zemí. Devět českých fotografů letos získalo ocenění Commended v kategorii Open, otevřené pro amatéry i profesionály. V dalších kategoriích, určených pro profesionální fotografy a pro mladé naděje, letos Češi nebodovali.

Ocenění Commended znamená, že porota vybrala snímek mezi 50 nejlepších v dané kategorii. Z těchto padesáti snímků se vybírá deset (takzvaný shortlist), ze kterého pak vzejdou vítězové. Podle materiálů, které dnes zveřejnila porota, se čeští fotografové letos na shortlisty neprobojovali, a to ani mezi profesionály či mladými fotografy (kde se ocenění Commended neuděluje).

Ocenění získali Roman Flössler (Open/Architektura), David Těšínský (Open/Street fotografie), Jan Grozda (Open/Kultura), Tomáš Vocelka (Open/Příroda), Petr Odehnal (Open/Fotomanipulace), Lucie Nechanická (Open/Cestování), Anh Thang Tran (Open/Cestování), Jan Knot (Open/Wildlife), Jiří Parůžek (Open/Wildlife).

Snímky v soutěži jsou hodnoceny anonymně. Porotci, mezi nimiž jsou mezinárodně uznávaní fotografové, kurátoři a editoři, neznají jména jejich autorů. 

Nyní bude porota hodnotit snímky, které vybrala na shortlist, a vítěze soutěže zveřejní o několik týdnů později. Všechny vítězné snímky a snímky ze shortlistu budou představeny na velké výstavě v Londýně, která začne 21. dubna.

Největší šance na vítězství v soutěži mají Italové (na shortlistech je jich 22) před Němci (17) a Brity (15).

Pro letošní ročník je charakteristický výrazný nárůst počtu příspěvků - v kategorii Open jich bylo o 11 procent více než loni a v kategorii Professional o 13 procent více. "Porota měla letos možnost hodnotit krásné umělecké fotografie, ne jen obyčejné momentky. A já mohu s potěšením říci, že porotci si mohli dovolit ocenit čisté fotografické dovednosti, uměleckou interpretaci a nápaditost," uvedl Scott Gray, šéf World Photograhy Organisation, která je pořadatelem soutěže.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Novém Zélandu byla dnes tři zemětřesení, hrozí cunami

Nový Zéland dnes zasáhlo již třetí zemětřesení, úřady varují před cunami a nařídily evakuaci některých oblastí, píše AFP. Zatím poslední dnešní zemětřesení, o síle 8,0 stupňů, zasáhlo Kermadekovy ostrovy.

Dříve během dneška seismologové ve stejné oblasti naměřili otřesy o síle 7,4 stupně. Brzy ráno tamního času zasáhly Nový Zéland o 900 kilometrů jinde otřesy o síle 7,2 stupně, píše agentura Reuters. Zatím nebyla hlášena žádná zranění ani škody na majetku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

YouTube zruší omezení Trumpova účtu, až poleví hrozba násilností

Internetová platforma pro sdílení videí YouTube uvolní omezení uvalená na účet exprezidenta Donalda Trumpa až usoudí, že se snížilo nebezpečí násilných incidentů v USA. Podle agentury Reuters to dnes prohlásila šéfka stejnojmenné společnosti Susan Wojcickiová. YouTube zamezil Trumpově účtu nahrávat nová videa po útoku jeho příznivců na sídlo Kongresu na začátku ledna.

"Kanál zůstává nadále pozastavený kvůli rizikům podněcování násilí," řekla Wojcickiová v rozhovoru s organizací Atlantic Council. Středeční varování policie zajišťující ochranku Kapitolu ohledně možnosti nového útoku ozbrojenců na sídlo Kongresu jsou podle ní důkazem, že "nadále přetrvává zvýšené riziko násilností".

Na Trumpově youtubovém účtu lze nadále zhlížet dříve nahraná videa, není mu však umožněno nahrávat nová a platforma zablokovala možnost stávající nahrávky komentovat. YouTube na rozdíl od ostatních platforem udělil Trumpovi pouze důtku, k trvalému smazání účtu by musel dostat další dvě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy