V největší fotosoutěži světa bodovalo devět Čechů, včetně Tomáše Vocelky z Aktuálně.cz

Snímek Tomáše Vocelky z Aktuálně.cz získal ocenění Commended v kategorii Příroda.
Roman Flössler, ocenění Commended v kategorii Open/Architektura.
Jan Grozda, ocenění Commended v kategorii Open/Kultura.
Petr Odehnal, ocenění Commended v kategorii Open/Enhanced (fotomanipulace).
Jiří Parůžek, ocenění Commended v kategorii Open/Wildlife.
Foto: Sony World Photography Awards 2017
Aktuálně.cz Aktuálně.cz
28. 2. 2017 10:45
Devět českých fotografů letos získalo ocenění v největší světové fotosoutěži Sony World Photography Awards 2017. Patří k nim i Tomáš Vocelka z Aktuálně.cz. Na shortlist, tedy mezi fotografy, kteří budou bojovat o nejvyšší ceny, se však letos nedostal ani jeden z Čechů. Podívejte se na jejich snímky v galerii.

Porota jubilejního desátého ročníku největší světové soutěže letos hodnotila rekordních 227 tisíc fotografií od autorů ze 183 zemí. Devět českých fotografů letos získalo ocenění Commended v kategorii Open, otevřené pro amatéry i profesionály. V dalších kategoriích, určených pro profesionální fotografy a pro mladé naděje, letos Češi nebodovali.

Ocenění Commended znamená, že porota vybrala snímek mezi 50 nejlepších v dané kategorii. Z těchto padesáti snímků se vybírá deset (takzvaný shortlist), ze kterého pak vzejdou vítězové. Podle materiálů, které dnes zveřejnila porota, se čeští fotografové letos na shortlisty neprobojovali, a to ani mezi profesionály či mladými fotografy (kde se ocenění Commended neuděluje).

Ocenění získali Roman Flössler (Open/Architektura), David Těšínský (Open/Street fotografie), Jan Grozda (Open/Kultura), Tomáš Vocelka (Open/Příroda), Petr Odehnal (Open/Fotomanipulace), Lucie Nechanická (Open/Cestování), Anh Thang Tran (Open/Cestování), Jan Knot (Open/Wildlife), Jiří Parůžek (Open/Wildlife).

Snímky v soutěži jsou hodnoceny anonymně. Porotci, mezi nimiž jsou mezinárodně uznávaní fotografové, kurátoři a editoři, neznají jména jejich autorů. 

Nyní bude porota hodnotit snímky, které vybrala na shortlist, a vítěze soutěže zveřejní o několik týdnů později. Všechny vítězné snímky a snímky ze shortlistu budou představeny na velké výstavě v Londýně, která začne 21. dubna.

Největší šance na vítězství v soutěži mají Italové (na shortlistech je jich 22) před Němci (17) a Brity (15).

Pro letošní ročník je charakteristický výrazný nárůst počtu příspěvků - v kategorii Open jich bylo o 11 procent více než loni a v kategorii Professional o 13 procent více. "Porota měla letos možnost hodnotit krásné umělecké fotografie, ne jen obyčejné momentky. A já mohu s potěšením říci, že porotci si mohli dovolit ocenit čisté fotografické dovednosti, uměleckou interpretaci a nápaditost," uvedl Scott Gray, šéf World Photograhy Organisation, která je pořadatelem soutěže.

 

Právě se děje

Další zprávy