V největší fotosoutěži světa bodovalo devět Čechů, včetně Tomáše Vocelky z Aktuálně.cz

Snímek Tomáše Vocelky z Aktuálně.cz získal ocenění Commended v kategorii Příroda.
Roman Flössler, ocenění Commended v kategorii Open/Architektura.
Jan Grozda, ocenění Commended v kategorii Open/Kultura.
Petr Odehnal, ocenění Commended v kategorii Open/Enhanced (fotomanipulace).
Jiří Parůžek, ocenění Commended v kategorii Open/Wildlife.
Foto: Sony World Photography Awards 2017
Aktuálně.cz Aktuálně.cz
28. 2. 2017 10:45
Devět českých fotografů letos získalo ocenění v největší světové fotosoutěži Sony World Photography Awards 2017. Patří k nim i Tomáš Vocelka z Aktuálně.cz. Na shortlist, tedy mezi fotografy, kteří budou bojovat o nejvyšší ceny, se však letos nedostal ani jeden z Čechů. Podívejte se na jejich snímky v galerii.

Porota jubilejního desátého ročníku největší světové soutěže letos hodnotila rekordních 227 tisíc fotografií od autorů ze 183 zemí. Devět českých fotografů letos získalo ocenění Commended v kategorii Open, otevřené pro amatéry i profesionály. V dalších kategoriích, určených pro profesionální fotografy a pro mladé naděje, letos Češi nebodovali.

Ocenění Commended znamená, že porota vybrala snímek mezi 50 nejlepších v dané kategorii. Z těchto padesáti snímků se vybírá deset (takzvaný shortlist), ze kterého pak vzejdou vítězové. Podle materiálů, které dnes zveřejnila porota, se čeští fotografové letos na shortlisty neprobojovali, a to ani mezi profesionály či mladými fotografy (kde se ocenění Commended neuděluje).

Ocenění získali Roman Flössler (Open/Architektura), David Těšínský (Open/Street fotografie), Jan Grozda (Open/Kultura), Tomáš Vocelka (Open/Příroda), Petr Odehnal (Open/Fotomanipulace), Lucie Nechanická (Open/Cestování), Anh Thang Tran (Open/Cestování), Jan Knot (Open/Wildlife), Jiří Parůžek (Open/Wildlife).

Snímky v soutěži jsou hodnoceny anonymně. Porotci, mezi nimiž jsou mezinárodně uznávaní fotografové, kurátoři a editoři, neznají jména jejich autorů. 

Nyní bude porota hodnotit snímky, které vybrala na shortlist, a vítěze soutěže zveřejní o několik týdnů později. Všechny vítězné snímky a snímky ze shortlistu budou představeny na velké výstavě v Londýně, která začne 21. dubna.

Největší šance na vítězství v soutěži mají Italové (na shortlistech je jich 22) před Němci (17) a Brity (15).

Pro letošní ročník je charakteristický výrazný nárůst počtu příspěvků - v kategorii Open jich bylo o 11 procent více než loni a v kategorii Professional o 13 procent více. "Porota měla letos možnost hodnotit krásné umělecké fotografie, ne jen obyčejné momentky. A já mohu s potěšením říci, že porotci si mohli dovolit ocenit čisté fotografické dovednosti, uměleckou interpretaci a nápaditost," uvedl Scott Gray, šéf World Photograhy Organisation, která je pořadatelem soutěže.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Soud na Slovensku potrestal 14 lety vězení bývalého elitního prokurátora

Soud na Slovensku uznal bývalého šéfa elitní složky prokuratury Dušana Kováčika vinným z korupce a z dalších trestných činů. Za to mu vyměřil 14 let vězení a trest propadnutí majetku. Vůči tomuto rozhodnutí soudu první instance se lze odvolat.

Kováčik je zatím nejvýše postaveným někdejším představitelem slovenské justice, který byl odsouzen, byť nepravomocně, po několika vlnách zatýkání vysokých úředníků, podnikatelů či soudců. Tato zatýkání Slovensko zažilo po loňských parlamentních volbách, které skončily porážkou do té doby vládních sociálních demokratů (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica.

Zdroj: ČTK
Další zprávy