Český fotograf Jiří Michal je ve finále světové fotosoutěže přirovnávané k fotografickým Oscarům

Foto
28. 2. 2018 16:30
Český fotograf Jiří Michal postoupil do finále prestižní světové fotosoutěže Sony World Photography Awards 2018. Jde o jednu z největších soutěží vůbec, profesionálové i amatéři z celého světa do ní letos poslali 320 tisíc snímků, což je o neuvěřitelných 40 procent více než loni. Ocenění "commended" (udělované 50 nejlepším v dané kategorii) si letos odnášejí dva další Češi - Martin Stranka a Karel Neumann. Ti ovšem do finále nejdou.
Jiří Michal: Love. Snímek postupující do finále Sony World Photography Awards 2018 v kategorii Divoká příroda - open.
Jiří Michal: Love. Snímek postupující do finále Sony World Photography Awards 2018 v kategorii Divoká příroda - open. | Foto: Jiří Michal, Sony World Photography Awards 2018

Letos se uskutečnil už 11. ročník soutěže Sony World Photography Awards. Během té doby se z ní stala prestižní akce, které se účastní ti nejlepší světoví profesionální i amatérští fotografové. 

Na rozdíl od novinářských cen World Press Photo se v soutěži probíhající pod záštitou firmy Sony hodnotí také výtvarná fotografie a společně s ní i práce, které stojí na rozhraní fotografie a grafiky. V poslední době bývá toto klání nejlepších světových fotografů často přirovnáváno k fotografické obdobě filmových Oscarů.

Soutěž je dostupná všem fotografům, bez ohledu na to, s jakou značkou techniky pracují. Podle tiskové zprávy, kterou vydali pořadatelé, letos uspěli tři Češi. 

Jiří Michal se snímkem Love se dostal na takzvaný "shortlist", tedy mezi finálové snímky, které budou bojovat o vítězství v kategorii Divoká příroda - open.

Ocenění "commended", které dostává 50 nejlepších v dané kategorii, obdrželi Martin Stranka (kategorie Fotomanipulace - open) a Karel Neumann (kategorie Pohyb - open). Na finálovou desítku však nedosáhli.

Snímek Martina Stranky, oceněný hodnocením commended v kategorii Fotomanipulace - Open.
Snímek Martina Stranky, oceněný hodnocením commended v kategorii Fotomanipulace - Open. | Foto: Martin Stranka, Sony World Photography Awards 2018

Vítězové kategorií "open" (kde soutěží jednotlivé snímky) budou známi 20. března. Kategorie "professional" (kde soutěží fotoseriály) bude znát své vítěze 19. dubna, tedy až v předvečer slavnostního vyhlášení, které se uskuteční v Londýně 20. dubna. 

Karel Neumann: snímek oceněný hodnocením commended v kategorii Pohyb - Open.
Karel Neumann: snímek oceněný hodnocením commended v kategorii Pohyb - Open. | Foto: Karel Neumann, Sony World Photography Awards 2018

V předchozím ročníku Sony World Photography Awards 2017 slavil úspěch i editor Aktuálně.cz Tomáš Vocelka, který získal ocenění commended v kategorii Příroda - open). Letos soutěžil v kategorii professional. V té ovšem tento rok nepostoupil do finále žádný český fotograf.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Jablonec a Liberec odehrají v boji s pandemií imaginární derby

Fotbalisté Jablonce a Liberce sice kvůli pandemii nového koronaviru a přerušení ligy nebudou moci o prvním dubnovém víkendu odehrát plánované podještědské derby na hřišti, zápas se ale uskuteční aspoň imaginárně. Severočeští rivalové začnou v pondělí na odložené utkání prodávat vstupenky v hodnotě 100 korun a výtěžek věnují Krajské nemocnici v Liberci na podporu v boji s nemocí COVID-19.

Fanoušci si mohou v internetové síti Ticketstream kupovat lístky až do neděle, kdy se mělo derby původně hrát. Počet charitativních vstupenek není nijak omezen.

"Místo prestižní fotbalové bitvy se teď svádí jiný a mnohem zásadnější boj, a to boj o lidské životy. Nesvádí ho fotbalisté na zeleném trávníku, ale zdravotníci v nemocnicích. Jejich soupeř je bohužel obzvlášť zákeřný a o to jsou jejich statečné a obětavé výkony obdivuhodnější. V tom boji jim všichni musíme aspoň symbolicky pomoct," uvedly kluby ve společném prohlášení.

Fanoušci po zaplacení obdrží e-mailem speciální elektronickou vstupenku. "Poslouží vám jako stálá připomínka toho, že když to bylo třeba, nezůstali jste v ofsajdu. Věříme, že se v našem kraji najde dost lidí, kteří své zdravotníky v jejich zápase nenechají samotné. Pořiďte si svou vstupenku na derby proti koronaviru, pořiďte ji i svým blízkým. Nikdy nevíte, kdy někdo z nich pomoc zdravotníků bude taky potřebovat," dodali severočeští rivalové.

Podobnou iniciativu spustila nedávno Zbrojovka Brno, která se snaží vyprodat někdejší stadion Lužánky při imaginárním utkání se Slavií. Jde o připomínku slavného zápasu z října 1996, na který dorazilo 44.120 diváků, což je dodnes nejvyšší návštěva samostatné ligy. Výtěžek z virtuálních vstupenek získá na boj s koronavirem brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích.

Další zprávy