Český fotograf Jiří Michal je ve finále světové fotosoutěže přirovnávané k fotografickým Oscarům

Foto
28. 2. 2018 16:30
Český fotograf Jiří Michal postoupil do finále prestižní světové fotosoutěže Sony World Photography Awards 2018. Jde o jednu z největších soutěží vůbec, profesionálové i amatéři z celého světa do ní letos poslali 320 tisíc snímků, což je o neuvěřitelných 40 procent více než loni. Ocenění "commended" (udělované 50 nejlepším v dané kategorii) si letos odnášejí dva další Češi - Martin Stranka a Karel Neumann. Ti ovšem do finále nejdou.
Jiří Michal: Love. Snímek postupující do finále Sony World Photography Awards 2018 v kategorii Divoká příroda - open.
Jiří Michal: Love. Snímek postupující do finále Sony World Photography Awards 2018 v kategorii Divoká příroda - open. | Foto: Jiří Michal, Sony World Photography Awards 2018

Letos se uskutečnil už 11. ročník soutěže Sony World Photography Awards. Během té doby se z ní stala prestižní akce, které se účastní ti nejlepší světoví profesionální i amatérští fotografové. 

Na rozdíl od novinářských cen World Press Photo se v soutěži probíhající pod záštitou firmy Sony hodnotí také výtvarná fotografie a společně s ní i práce, které stojí na rozhraní fotografie a grafiky. V poslední době bývá toto klání nejlepších světových fotografů často přirovnáváno k fotografické obdobě filmových Oscarů.

Soutěž je dostupná všem fotografům, bez ohledu na to, s jakou značkou techniky pracují. Podle tiskové zprávy, kterou vydali pořadatelé, letos uspěli tři Češi. 

Jiří Michal se snímkem Love se dostal na takzvaný "shortlist", tedy mezi finálové snímky, které budou bojovat o vítězství v kategorii Divoká příroda - open.

Ocenění "commended", které dostává 50 nejlepších v dané kategorii, obdrželi Martin Stranka (kategorie Fotomanipulace - open) a Karel Neumann (kategorie Pohyb - open). Na finálovou desítku však nedosáhli.

Snímek Martina Stranky, oceněný hodnocením commended v kategorii Fotomanipulace - Open.
Snímek Martina Stranky, oceněný hodnocením commended v kategorii Fotomanipulace - Open. | Foto: Martin Stranka, Sony World Photography Awards 2018

Vítězové kategorií "open" (kde soutěží jednotlivé snímky) budou známi 20. března. Kategorie "professional" (kde soutěží fotoseriály) bude znát své vítěze 19. dubna, tedy až v předvečer slavnostního vyhlášení, které se uskuteční v Londýně 20. dubna. 

Karel Neumann: snímek oceněný hodnocením commended v kategorii Pohyb - Open.
Karel Neumann: snímek oceněný hodnocením commended v kategorii Pohyb - Open. | Foto: Karel Neumann, Sony World Photography Awards 2018

V předchozím ročníku Sony World Photography Awards 2017 slavil úspěch i editor Aktuálně.cz Tomáš Vocelka, který získal ocenění commended v kategorii Příroda - open). Letos soutěžil v kategorii professional. V té ovšem tento rok nepostoupil do finále žádný český fotograf.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy