25 pozdravů z Marsu. Nejhezčí záběry NASA z rudé planety, ke které míří nové vozítko

V galerii najdete snímky z povrchu Marsu a kromě nich i tuto vizualizaci, kterou vytvořili vědci NASA, když představovali jednu z misí.
Duny v kráteru Proctor pořízené kamerou HiRISE na sondě Mars Reconnaissance Orbiter.
Útvary připomínající pozemské morény (moréna je odborný termín z geologie, kterým se označuje kamenný val vzniklý ledovcovou činností).
Známky eroze, patrné v oblasti jižního pólu planety Mars. Záběry opět pocházejí 
ze sondy Mars Reconnaissance Orbiter.
Panoramatický snímek z údolí Perseverance. Viditelné jsou stopy, které zde zanechalo průzkumné vozítko Mars Exploration Rover. Zobrazit 25 fotografií
Foto: NASA, JPL-Caltech/Univ. of Arizona
Tomáš Vocelka ČTK Tomáš Vocelka, ČTK
Aktualizováno 30. 7. 2020 12:06
Raketa Atlas V ve čtvrtek vynese robotické vozítko Perseverance (Vytrvalost), které má příští rok v únoru přistát na Marsu. Bude tu hledat známky možného minulého života i zkoušet nové technologie pro případné budoucí lidské průzkumné výpravy na tuto planetu. V galerii si můžete prohlédnout fascinující krajiny rudé planety, které se podařilo nafotografovat předchozím expedicím.

Šestikolový rover Perseverance je podle NASA její zatím největší a nejsofistikovanější vozítko pro průzkum Marsu. Je vybaveno několika přístroji, senzory a kamerovými systémy, jimiž lze na dálku analyzovat povrch planety. Novinkou je malá robotická helikoptéra nazvaná Ingenuity (Důvtip), která je prvním vrtulníkem, jenž by měl vzlétnout v řídké atmosféře na Marsu. Zkoumat má blízké okolí vozítka, a to vždy jen po několik minut.

V současné době na Marsu bádají dvě robotická zařízení NASA - vozítko Curiosity (od roku 2012) a stacionární sonda InSight (od roku 2018).

Mise je samozřejmě opět automatizovaná, let člověka na Mars je zatím věcí budoucnosti. Zbývá totiž dořešit ještě řadu zásadních otázek. O těch hovořil v jednom z rozhovorů pro Aktuálně.cz odborník na kosmonautiku Pavel Toufar.

"Stále platí neoddiskutovatelná pravda, že totiž největší překážkou pro pilotovaný let k Marsu a na Mars je člověk. Pokud nebude možné co nejvíce snížit riziko plynoucí z dlouhodobého působení extrémních vlivů na člověka, pak do té doby by bylo krajně nezodpovědné bezmyšlenkovitě posílat na takovou cestu posádku. Když to poněkud přeženu, lze položit provokativní otázku, k čemu by byl u Marsu nebo na jeho povrchu osleplý kosmonaut s prudce rozvinutým nádorovým onemocněním, s výrazně sníženou imunitou a z toho vzešlými akutními zdravotními problémy," uvedl. (Celý článek najdete zde: Lidé v roce 2024 na Marsu? Je to nereálné. Astronaut by oslepl a měl rakovinu, říká odborník).

Podle Toufara je pravděpodobné, že lidská posádka na Marsu nepřistane před rokem 2030. 

 

Právě se děje

Další zprávy