Lidé v roce 2024 na Marsu? Astronaut by oslepl a měl rakovinu, říká odborník

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
9. 10. 2017 8:41
Americká firma SpaceX chce podle svého šéfa Elona Muska vyslat k Marsu svou první vesmírnou loď s nákladem za pět let a už v roce 2024 i raketu s lidskou posádkou. Jenže podle českého publicisty a propagátora kosmonautiky Pavla Toufara je takovýto termín nereálný. Nejenže je přistání na Marsu velice složité, ale navíc ještě stále neumíme ochránit člověka od nebezpečného záření, jemuž by byl vystaven při letu na rudou planetu a při pobytu na ní. "K čemu by byl u Marsu nebo na jeho povrchu osleplý kosmonaut s prudce rozvinutým nádorovým onemocněním, s výrazně sníženou imunitou a z toho vzešlými akutními zdravotními problémy?" říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Pavel Toufar.
Muskova vize osidlování Marsu.
Muskova vize osidlování Marsu. | Foto: SpaceX

Americká soukromá společnost SpaceX chce podle svého šéfa Elona Muska vyslat k Marsu svou první vesmírnou loď s nákladem v roce 2022 a už dva roky poté i raketu s lidskou posádkou.

Podle zkušeného odborníka na kosmonautiku Pavla Toufara to však firma nemůže stihnout. "Protože ne tak dávno společnost SpaceX zrušila původní plán přistát na povrchu Marsu s meziplanetární variantou své kosmické lodě Dragon, je to podle mého názoru doslova šibeniční, či spíše nereálný termín, protože žádný náhradní transportní systém pro přelet k Marsu a především pro přistání na jeho povrchu společnost k dispozici nemá," říká. "A přistání na Marsu je velice složitou záležitostí i pro techniky schopné pracovat s nadšením a rychle," dodává.

Firma SpaceX chce začít stavět nosnou raketu již v první polovině příštího roku, jen menší, než původně zamýšlela. Nosná raketa BFR i tak zvládne unést až 150 tun. To je pětkrát více, než nejsilnější verze nynější nosné rakety Falcon.

Samotná kosmická loď bude podle aktuálního projektu dlouhá 48 metrů a do jejích 40 kabin by se mělo vejít až 120 lidí.

Největší slabinou je zranitelný člověk

První let k sousední planetě Země SpaceX plánuje na rok 2022, půjde však jen o přepravu nákladu. Mělo by jít o dva lety s materiálem potřebným pro příchod lidí na Mars. Mise s lidskou posádkou by měla následovat už dva roky poté, v roce 2024.

"Nechci vypadat jako škarohlíd, ale toto datum mi nepřijde reálné," namítá Pavel Toufar. Podle něj nejde jen o to, že ještě nebyly zahájeny ani konkrétní projektové a konstrukční práce, ale i kvůli lidskému faktoru.

"Stále platí neoddiskutovatelná pravda, že totiž největší překážkou pro pilotovaný let k Marsu a na Mars je člověk. Pokud nebude možné co nejvíce snížit riziko plynoucí z dlouhodobého působení extrémních vlivů na člověka, pak do té doby by bylo krajně nezodpovědné bezmyšlenkovitě posílat na takovou cestu posádku. Když to poněkud přeženu, lze položit provokativní otázku, k čemu by byl u Marsu nebo na jeho povrchu osleplý kosmonaut s prudce rozvinutým nádorovým onemocněním, s výrazně sníženou imunitou a z toho vzešlými akutními zdravotními problémy."

Podle něj na ochranu proti vysoké radiaci nestačí chystané zvláštní ochranné vesty či kombinézy, popřípadě celé stíněné obytné prostory.

NASA: Nejdřív na Měsíc

Očekává se, že americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vyšle k Marsu svou první lidskou výpravu až o zhruba deset let později, někdy ve třicátých letech. Musk chtěl původně zahájit kolonizaci Marsu již v roce 2018 nepilotovaným modulem Red Dragon.

Podle Toufara jde v případě SpaceX spíše o "nahozené" datum, které není opřené o konkrétní harmonogram příprav. " Pro pilotované lety jsou navíc stále nevyčerpané a nevyčerpatelné možnosti práce na palubě Mezinárodní kosmické stanice (ISS) na nízké oběžné dráze kolem Země."

Na mysli má především plánovanou modulovou stanici na dráze blízké k Měsíci.Ta by se měla dle jeho slov stát odrazovým můstkem pro návrat člověka na Měsíc někdy kolem roku 2030.  Pak by následovala výstavba vědecké stanice na Měsíci. Na projektu by spolupracovaly stejné státy a organizace jako na ISS.

Zdá se, že vizionář Elon Musk příliš předbíhá kroky nezbytné pro bezpečné přistání na rudé planetě. Publicista Pavel Toufar však jeho vizionářství rozhodně nezatracuje, naopak.

"Elon Musk se nikdy netajil s velkými plány, s velkolepou vizí, s odvahou přemýšlet o zdánlivě nemožném. Proto je jeho vize přiblížení blízkého kosmu a zejména Marsu lidstvu nesmírně inspirativní. Proto bych nepolemizoval s daty, kdy se to podaří, protože již samotná síla takové vize je nesmírně cenná. Podněcuje totiž odvahu, inspiruje k urychlení současných bližších, a tudíž realistických projektů a rozšiřuje prostor pro tvůrčí myšlení," vypočítává Pavel Toufar Muskovy zásluhy.

Na závěr dodává, že na amerického podnikatele, jenž je šéfem nejen firmy SpaceX, ale také automobilky Tesla a spoluzakladatelem platebního systému PayPal, platí slova ze slavné básně Když od Rudyarda Kiplinga: "Když umíš snít a nepodlehnout snění", stejně jako "když spočítat znáš hromadu svých zisků a na jediný hod vše riskovat, zas po prohře se vracet k východisku
a nezavzdychnout nad hořem svých ztrát".

Elon Musk představil revoluční vizi cestování. Z Los Angeles do Toronta by se člověk dostal za 24 minut. | Video: SpaceX
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Policie hledá svědky středečního loupežného přepadení u stanice metra Hloubětín

Pražští kriminalisté hledají svědky, kteří by jim mohli objasnit loupežné přepadení staršího muže ve středu před půlnoci u stanice metra Hloubětín. Podezřelého již zadrželi a v případě odsouzení mu hrozí za loupež až 12 let za vězení, uvedl v pátek policejní mluvčí Richard Hrdina. Co napadenému útočník ukradl, s ohledem na vyšetřování případu nechtěl mluvčí specifikovat.

Útočník napadl muže ve středu kolem 23:30 a způsobil mu těžkou újmu na zdraví, uvedl Hrdina a doplnil, že pachatele v červené bundě zachytila kamera, když se pohyboval po vestibulu metra a obtěžoval cestující.

Policie záznam kamery zveřejnila na svém webu a jsou na něm zachyceni i dva muži, kteří byli s podezřelým na nástupišti a mohli by policistům poskytnout informace k případu. Podle mluvčího se ale mají obrátit na linku 158 nebo kteroukoli policejní služebnu všichni, kteří se v době činu pohybovali v okolí stanice metra Hloubětín a podezřelého viděli.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

ČTÚ chce kvůli omezené konkurenci regulovat trh mobilních dat, operátoři s tím nesouhlasí

Český telekomunikační úřad se chystá příští rok regulovat trh mobilních dat, protože na něm shledal omezenou konkurenci. Hodlá proto O2, T-Mobilu a Vodafonu uložit povinnost umožnit přístup k jejich velkoobchodním mobilním službám virtuálním operátorům za regulovanou cenu. Uvedli to zástupci ČTÚ na dotaz ČTK. Operátoři s výsledky analýzy nesouhlasí. Podle nich nereflektuje nejnovější vývoj na trhu. Regulace by platila po notifikaci Evropskou komisí, která by měla být hotova do poloviny příštího roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy