Lidé v roce 2024 na Marsu? Astronaut by oslepl a měl rakovinu, říká odborník

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
9. 10. 2017 8:41
Americká firma SpaceX chce podle svého šéfa Elona Muska vyslat k Marsu svou první vesmírnou loď s nákladem za pět let a už v roce 2024 i raketu s lidskou posádkou. Jenže podle českého publicisty a propagátora kosmonautiky Pavla Toufara je takovýto termín nereálný. Nejenže je přistání na Marsu velice složité, ale navíc ještě stále neumíme ochránit člověka od nebezpečného záření, jemuž by byl vystaven při letu na rudou planetu a při pobytu na ní. "K čemu by byl u Marsu nebo na jeho povrchu osleplý kosmonaut s prudce rozvinutým nádorovým onemocněním, s výrazně sníženou imunitou a z toho vzešlými akutními zdravotními problémy?" říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Pavel Toufar.
Muskova vize osidlování Marsu.
Muskova vize osidlování Marsu. | Foto: SpaceX

Americká soukromá společnost SpaceX chce podle svého šéfa Elona Muska vyslat k Marsu svou první vesmírnou loď s nákladem v roce 2022 a už dva roky poté i raketu s lidskou posádkou.

Podle zkušeného odborníka na kosmonautiku Pavla Toufara to však firma nemůže stihnout. "Protože ne tak dávno společnost SpaceX zrušila původní plán přistát na povrchu Marsu s meziplanetární variantou své kosmické lodě Dragon, je to podle mého názoru doslova šibeniční, či spíše nereálný termín, protože žádný náhradní transportní systém pro přelet k Marsu a především pro přistání na jeho povrchu společnost k dispozici nemá," říká. "A přistání na Marsu je velice složitou záležitostí i pro techniky schopné pracovat s nadšením a rychle," dodává.

Firma SpaceX chce začít stavět nosnou raketu již v první polovině příštího roku, jen menší, než původně zamýšlela. Nosná raketa BFR i tak zvládne unést až 150 tun. To je pětkrát více, než nejsilnější verze nynější nosné rakety Falcon.

Samotná kosmická loď bude podle aktuálního projektu dlouhá 48 metrů a do jejích 40 kabin by se mělo vejít až 120 lidí.

Největší slabinou je zranitelný člověk

První let k sousední planetě Země SpaceX plánuje na rok 2022, půjde však jen o přepravu nákladu. Mělo by jít o dva lety s materiálem potřebným pro příchod lidí na Mars. Mise s lidskou posádkou by měla následovat už dva roky poté, v roce 2024.

"Nechci vypadat jako škarohlíd, ale toto datum mi nepřijde reálné," namítá Pavel Toufar. Podle něj nejde jen o to, že ještě nebyly zahájeny ani konkrétní projektové a konstrukční práce, ale i kvůli lidskému faktoru.

"Stále platí neoddiskutovatelná pravda, že totiž největší překážkou pro pilotovaný let k Marsu a na Mars je člověk. Pokud nebude možné co nejvíce snížit riziko plynoucí z dlouhodobého působení extrémních vlivů na člověka, pak do té doby by bylo krajně nezodpovědné bezmyšlenkovitě posílat na takovou cestu posádku. Když to poněkud přeženu, lze položit provokativní otázku, k čemu by byl u Marsu nebo na jeho povrchu osleplý kosmonaut s prudce rozvinutým nádorovým onemocněním, s výrazně sníženou imunitou a z toho vzešlými akutními zdravotními problémy."

Podle něj na ochranu proti vysoké radiaci nestačí chystané zvláštní ochranné vesty či kombinézy, popřípadě celé stíněné obytné prostory.

NASA: Nejdřív na Měsíc

Očekává se, že americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vyšle k Marsu svou první lidskou výpravu až o zhruba deset let později, někdy ve třicátých letech. Musk chtěl původně zahájit kolonizaci Marsu již v roce 2018 nepilotovaným modulem Red Dragon.

Podle Toufara jde v případě SpaceX spíše o "nahozené" datum, které není opřené o konkrétní harmonogram příprav. " Pro pilotované lety jsou navíc stále nevyčerpané a nevyčerpatelné možnosti práce na palubě Mezinárodní kosmické stanice (ISS) na nízké oběžné dráze kolem Země."

Na mysli má především plánovanou modulovou stanici na dráze blízké k Měsíci.Ta by se měla dle jeho slov stát odrazovým můstkem pro návrat člověka na Měsíc někdy kolem roku 2030.  Pak by následovala výstavba vědecké stanice na Měsíci. Na projektu by spolupracovaly stejné státy a organizace jako na ISS.

Zdá se, že vizionář Elon Musk příliš předbíhá kroky nezbytné pro bezpečné přistání na rudé planetě. Publicista Pavel Toufar však jeho vizionářství rozhodně nezatracuje, naopak.

"Elon Musk se nikdy netajil s velkými plány, s velkolepou vizí, s odvahou přemýšlet o zdánlivě nemožném. Proto je jeho vize přiblížení blízkého kosmu a zejména Marsu lidstvu nesmírně inspirativní. Proto bych nepolemizoval s daty, kdy se to podaří, protože již samotná síla takové vize je nesmírně cenná. Podněcuje totiž odvahu, inspiruje k urychlení současných bližších, a tudíž realistických projektů a rozšiřuje prostor pro tvůrčí myšlení," vypočítává Pavel Toufar Muskovy zásluhy.

Na závěr dodává, že na amerického podnikatele, jenž je šéfem nejen firmy SpaceX, ale také automobilky Tesla a spoluzakladatelem platebního systému PayPal, platí slova ze slavné básně Když od Rudyarda Kiplinga: "Když umíš snít a nepodlehnout snění", stejně jako "když spočítat znáš hromadu svých zisků a na jediný hod vše riskovat, zas po prohře se vracet k východisku
a nezavzdychnout nad hořem svých ztrát".

Elon Musk představil revoluční vizi cestování. Z Los Angeles do Toronta by se člověk dostal za 24 minut. | Video: SpaceX
 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Mönchengladbach podlehl Schalke a může přijít o druhé místo

Na úvod jarní části německé fotbalové ligy zvítězilo Schalke 04 nad Mönchengladbachem 2:0. Poražená Borussia promarnila šanci na posun do čela tabulky a může přijít o druhé místo, pokud Bayern Mnichov porazí v neděli v Berlíně Herthu.

Schalke vyhrálo díky brankám z úvodu druhého poločasu. V 48. minutě se posedmé v sezoně trefil německý reprezentant Suat Serdar, který je nejlepším střelcem týmu. O deset minut později zvýšil Michael Gregoritsch, který přišel v zimě na hostování z Augsburgu. Svěřenci trenéra Davida Wagnera se dostali na čtvrté místo před rivaly z Dortmundu.

Fotbalisté Getafe po dvou porážkách za sebou ve španělské lize zabrali a díky vítězství 3:0 na hřišti předposledního Leganés se posunuli na páté místo. Před šestým San Sebastianem i sedmou Valencií, které však odehrály o zápas méně, mají náskok dvou bodů.

Getafe v posledních dvou zápasech vyšlo bodově i střelecky naprázdno, ale dnes proti outsiderovi obě série rázně ukončilo. Už po 33 minutách vedlo díky brankám Leandra Cabrery, Allana Nyoma a Jaimeho Maty. Nepovedený zápas San Sebastianu, který na příčky znamenající záchranu ztrácí bod, v závěru ještě završily dvě bleskové žluté karty pro Rúbena Peréze.

Německá fotbalová liga - 18. kolo:

Schalke - Mönchengladbach 2:0 (48. Serdar, 58. Gregoritsch).

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Leganés - Getafe 0:3 (12. Cabrera, 21. Nyom, 33. Mata).

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu dolarů muži, jemuž po léku vyrostla prsa

Muži, který tvrdí, že nebyl varován, že používání antipsychotického léku Risperdal může způsobit růst prsou, zaplatí americká farmaceutická a kosmetická společnost Johnson & Johnson (J&J) 6,8 milionu dolarů (přes 154 milionů Kč), a ne osm miliard dolarů. O dnešním rozhodnutí odvolacího soudu ve Filadelfii informovala agentura Reuters. Důvod snížení náhrady škody soud ve zveřejněných dokumentech neuvádí.

O odškodnění ve výši osm miliard dolarů soud rozhodl loni 8. října. Agentura Reuters tehdy napsala, že výsledná suma bude po odvolání výrazně nižší a první soudní rozhodnutí je varovným signálem pro firmu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Slovinští házenkáři na ME porazili i Island a mají čtvrtou výhru

Překvapivě úspěšné tažení slovinských házenkářů evropským šampionátem nepřerušil ani Island, který jim na úvod druhé čtvrtfinálové skupiny podlehl 27:30. Osmý tým předloňského mistrovství Evropy vyhrál i čtvrtý zápas na turnaji a míří za postupem do semifinále. V něm byli Slovinci na Euru zatím jen jednou, když v roce 2004 na domácí půdě vybojovali stříbrné medaile.

Stoprocentní bilanci si drží také jeden z favoritů Norsko. Vicemistři světa porazili Maďarsko 36:29 a vedou tabulky před Slovinskem. Norové vedli po 18 minutách už 15:5. Sedmi góly se podílela na jasné výhře jejich hvězda Sander Sagosen.

Kromě Slovinců překvapují dál také portugalští házenkáři, kteří hrají na mistrovství Evropy po 14 letech. Spolupořadatele turnaje Švédy deklasovali 35:25 a obhájci stříbrných medailí jsou na pokraji vyřazení. Portugalci jsou v tabulce třetí.

Slovinské reprezentanty vede od úspěchu k úspěchu švédský trenér Ljubomir Vranjes, který mužstvo převzal teprve před měsícem. Šestačtyřicetiletý rodák z Göteborgu jako hráč získal tři evropské tituly a jedno světové zlato. V minulosti už trénoval srbskou a maďarskou reprezentaci. Nyní vede souběžně se slovinským výběrem švédský IFK Kristianstad. V základní skupině se svými svěřenci vyzrál i na národní tým své rodné země.

Mistrovství Evropy házenkářů:

Čtvrtfinálová skupina II (Malmö):

Slovinsko - Island 30:27 (15:14), Norsko - Maďarsko 36:29 (20:12), Portugalsko - Švédsko 35:25 (15:12).

Tabulka:

1. Norsko 2 2 0 0 70:57 4
2. Slovinsko 2 2 0 0 51:46 4
3. Portugalsko 2 1 0 1 63:59 2
4. Maďarsko 2 1 0 1 53:54 2
5. Island 2 0 0 2 45:54 0
6. Švédsko 2 0 0 2 44:56 0
Zdroj: ČTK
Další zprávy