Iggy Pop jako z evangelia sv. Marka. Vítězné snímky kultury ze světové soutěže

Iggy Pop jako z evangelia sv. Marka. Vítězné snímky kultury ze světové soutěže
Sergio Carrasco (Mexiko): Catrina v barvách (snímek z oslav Dne mrtvých v Mexiku). Finalista Sony World Photography Awards 2020 v kategorii Kultura / jednotlivé snímky.
Rosaria Sabrina Pantanová (Itálie): Emocionální geometrie. Vítězka Sony World Photography Awards 2020 v kategorii Architektura / jednotlivé snímky.
Diana  Buzoianuová (Rumunsko): Výrobce masek. Finalistka Sony World Photography Awards 2020 v kategorii Kultura / jednotlivé snímky.
Satheesh Chandran (Indie): Polobohové z Malabaru. Finalista Sony World Photography Awards 2020 v kategorii Kultura / jednotlivé snímky.
Foto: Sony World Photography Awards 2020
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
9. 5. 2020 20:19
Snímek zachycující punkrockera Iggyho Popa obklopeného na pódiu australskými fanoušky se stal vítězem prestižní světové soutěže Sony World Photography Awards v kategorii Kultura. Fotografie, které postoupily do finále soutěže, si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

(6. díl seriálu) - V závěrečném dílu seriálu představujeme vítěze světové soutěže Sony World Photography Awards 2020, tentokrát v kategoriích Kultura a Architektura, zaměřených na jednotlivé snímky. 

Australský fotograf Antoine Veling se zaměřuje spíše na pouliční fotografii, ale v soutěži přirovnávané k fotografické obdobě filmových Oscarů se mu podařilo uspět v kategorii Kultura. Zachytil zpěváka Iggyho Popa obklopeného fanoušky, kteří k němu na jevišti Opery v Sydney vztahují ruce. Fotografa ta scéna okouzlila: "Připomnělo mi to slova z evangelia sv. Marka (Mk 5,28), která znějí: 'Říkala si totiž: Dotknu-li se aspoň jeho šatu, budu zachráněna!'"

Ve fotogalerii najdete i vítězné a finálové snímky z kategorie Architektura. Tu vyhrála italská fotografka Rosaria Sabrina Pantanová se snímkem Emocionální geometrie. "Pořídila jsem jej na Sicílii, v muzeu pod širým nebem Fiumara d'Arte, kde jsou vystaveny skulptury soudobých umělců. Mezi nimi je i pyramida nazvaná 38. rovnoběžka od Maura Staccioliho - a právě ta je na mé fotografii," konstatovala. 

Soutěž Sony World Photography Awards patří k nejprestižnějším na světě. Na rozdíl od World Press Photo, které je zaměřeno jen na fotožurnalistiku, poskytuje širší pohled na nejrůznější žánry a trendy v moderní světové fotografii.

Účast v soutěži není omezena statusem fotografa, účastnit se mohou jak amatéři, tak i profesionálové. Není také vázána na konkrétní značku fotografické techniky.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy