To není Photoshop, za neviditelností je pletený svetr. Nejlepší kreativní fotky světa

To není Photoshop, za neviditelností je pletený svetr. Nejlepší kreativní fotky světa
Jak vypadá moderní kreativní fotografie? Má podobu zátiší z rozebraného kola, lidí neviditelných díky speciálně upleteným svetrům, nebo dětí v bizarních maskách. Podívejte se na snímky, které se dostaly do finále prestižní světové fotosoutěže Sony World Photography Awards v kategoriích Kreativní fotografie, Zátiší a Objevy. Fotka: Reuben Wu (Spojené království): Nekonečna. Finalista v kategorii Kreativní fotografie (ukázka z širší série snímků)
Adrian Francis (USA): In Absentia. Finalista v kategorii Objevy (ukázka z širší série snímků)
Pablo Albarenga (Uruguay): Zárodky odporu. V levé části snímku je země v Amazonii zničená důlní činností, v pravé části je aktivistka Drica, která se snaží ochránit zemi svých předků. Finalista v kategorii Kreativní fotografie (ukázka z širší série snímků)
Serge Varaxin (Rusko): Děti v maskách. Finalista v kategorii Kreativní fotografie (ukázka z širší série snímků)
Foto: Sony World Photography Awards 2020
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
Aktualizováno 21. 3. 2020 23:53
Jak vypadá moderní kreativní fotografie? Má podobu zátiší z rozebraného kola, lidí neviditelných díky speciálně upleteným svetrům, nebo dětí v bizarních maskách. Podívejte se na snímky, které se dostaly do finále prestižní světové fotosoutěže Sony World Photography Awards v kategoriích Kreativní fotografie, Zátiší a Objevy.

(3. díl seriálu) - Jestli člověka něco překvapí na nominacích Sony World Photography Awards v kategorii Kreativní fotografie, pak je to zcela jistě práce britského fotografa Josepha Forda. Pro pečlivě zaranžované scény nechal uplést speciální svetry, které dělají člověka takřka neviditelným - a pak je vyfotil.

"Pletení je se všemi svými bohatými detaily i nedokonalostmi ultimátní analogové médium. V době, kdy je mnoho fotografií výsledkem práce ve Photoshopu nebo digitálních úprav, je uspokojující pracovat s pomalým, ručně vytvářeným médiem. Výsledky nejsou perfektní, často úplně dokonale neladí se scénou. Vytvoření každého z mých snímků trvá týdny. Všechno je potřeba pečlivě naplánovat a pak se pustí do práce úžasná pletařka Nina Doddová, která vytvoří část oděvu, kterou potřebujeme pro fotografii," říká Joseph Ford.

Kromě jeho fotografie zahrnuje fotogalerie také ostatní snímky, nominované v kategoriích Kreativní fotografie, Objevy a Zátiší. Právě v té poslední můžete zjistit, že námětem zátiší, které uspěje v prestižní celosvětové soutěži, může být klidně třeba zvonek z rozmontovaného starého bicyklu.

V prvním dílu seriálu jsme představili nominace na ceny Sony World Photography Awards v kategoriích Krajina a Příroda. Druhý díl se zaměřil na nejlepší fotoreportáže (v kategorii Dokument) a na snímky v kategorii Životní prostředí.

Sony World Photography Awards je jednou z největších a nejrespektovanějších světových soutěží. Je známá tím, že odráží nejnovější trendy ve fotografii. Letos vstoupila do svého 13. ročníku. Porota tento rok hodnotila 345 tisíc snímků ve dvou základních kategoriích - Open a Professional. V prvně jmenované soutěží jednotlivé fotografie, ve druhé soubory. Obě kategorie se pak dělí na podkategorie, jako jsou například krajina, portrét, zátiší a podobně.

Porota nyní vyhlásila semifinalisty a finalisty v kategorii Professional. Vítězové budou vyhlášeni v dubnu během slavnostní ceremonie v Londýně.

Soutěž Sony World Photography Awards je určena všem fotografům, není vázána na značku fotoaparátu. Sony v ní figuruje jako generální sponzor. Je jakousi protiváhou World Press Photo, které se zaměřuje výhradně na fotožurnalistiku, zatímco Sony WPA dává výrazný prostor umělecké a kreativní fotografii. 

 

Právě se děje

Další zprávy