Nejlepší fotografické portréty světa: Na vítězném snímku je rocker z kapely Pixies

Nejlepší fotografické portréty světa: Na vítězném snímku je rocker z kapely Pixies
Greg Turner (Spojené království): Chlapci nepláčou. Finalista soutěže Sony World Photography 2020 v kategorii Portrét / jednotlivé snímky.
Lorena  Zschaberová (Brazílie): Grito de Gaia, portrét tanečnice. Finalistka soutěže Sony World Photography 2020 v kategorii Portrét / jednotlivé snímky.
Ottavio Marino (Itálie): Mateřská láska. Finalista soutěže Sony World Photography 2020 v kategorii Portrét / jednotlivé snímky.
Sawamaru Pokiru (Japonsko): O duši a barvách. Portréty příslušníků etnické skupiny Hmongů. Finalista soutěže Sony World Photography 2020 v kategorii Portrét / jednotlivé snímky.
Foto: Sony World Photography Awards 2020
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
4. 5. 2020 9:06
Autorem vítězného fotografického portrétu na prestižní světové soutěži Sony World Photography Awards 2020 je britský fotograf Tom Oldham. Na svém snímku zachytil frontmana skupiny Pixies Black Francise. Kategorii pouliční fotografie, kterou ve fotogalerii najdete také, letos ovládl Kolumbijec Santiago Mesa.

(5. díl seriálu) - V pátém díle seriálu pokračujeme v představování snímků z jedné z nejvýznamnějších světových fotografických soutěží.

Cenu za nejlepší portrét udělila porota britskému fotografovi Tomu Oldhamovi, pracujícímu pro magazín Mojo. "Vím, jak je pro známé zpěváky někdy těžké stále pózovat fotografům. Když jsem fotil Black Francise (frontmana skupiny Pixies), řekl jsem mu, ať mi popíše míru frustrace, kterou to u něj vyvolává. Odpověděl mi úžasným gestem a fotka, která při tom vznikla, se okamžitě kvalifikovala na hlavní snímek pro článek v magazínu," popisuje fotograf, jak záběr vznikl.

Ve fotogalerii najdete také vítěze kategorie Pouliční fotografie. Vítězem se stal kolumbijský fotograf Santiago Mesa. "V posledních letech je Latinská Amerika zasažena ohromným množstvím protestů. Důvodů je mnoho, od navrženého ukončení dotací na pohonné hmoty v Ekvádoru přes zvyšování jízdného v chilském metru až po pocity nerovnosti nebo nemožnost životního uplatnění. Můj snímek je z Medelínu, kde policejní jednotka zasáhla proti protestnímu pochodu dělníků a pouličních prodavačů."

Soutěž Sony World Photography Awards patří k nejprestižnějším na světě a někdy bývá přirovnávána k fotografické obdobě filmových Oscarů. Na rozdíl od World Press Photo, které je zaměřeno jen na fotožurnalistiku, poskytuje širší pohled na nejrůznější žánry a trendy v moderní světové fotografii.

Účast v soutěži není omezená statusem fotografa, účastnit se mohou jak amatéři, tak i profesionálové. Není také vázána na konkrétní značku fotografické techniky.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Europarlament zbavil imunity bývalého katalánského premiéra Puigdemonta

Evropský parlament zbavil imunity katalánského expremiéra Carlose Puigdemonta a jeho dva kolegy. Úřady mohou opět zvážit žádost Španělska o jejich vydání.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Spor Trump vs. Republikáni pokračuje. Bývalý prezident nesouhlasí s používáním svého jména

Ve Spojených státech se v posledních dnech vyhrocuje spor mezi Republikánskou stranou a bývalou hlavou státu Donaldem Trumpem ohledně využívání exprezidentova jména k propagačním účelům a výběru finančních příspěvků od drobných přispěvatelů. Trump v pondělí vyzval svoje podporovatele, aby nedávali peníze tradičním republikánským strukturám a aby místo toho podpořili jeho vlastní volební skupinu, jejímž cílem je podporovat kandidáty souznějící s Trumpovým programem.

Trumpovi právníci zaslali v pátek výzvu Celostátnímu výboru Republikánské strany (RNC) a dalším dvěma klíčovým stranickým organizacím, aby přestaly používat Trumpovo jméno ve veřejných kampaních bez jeho svolení. Podle exprezidentova poradce je Trump na volné používání svého jména citlivý a vadí mu také to, že tři zmíněné struktury Republikánské strany podporují kandidaturu některých zákonodárců, kteří se letos připojili na stranu demokratů při projednávání ústavní žaloby, jež na exprezidenta mířila ve spojitosti s lednovými nepokoji v Kapitolu.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Česko má za sebou zřejmě nejmrazivější noc týdne, na Jizerce naměřili minus 21 stupňů

Noc na dnešek byla podle meteorologů pravděpodobně nejmrazivější nocí tohoto týdne. Především na východě a severovýchodě teploty při vyjasnění klesly až k minus deseti stupňům Celsia. Největší zima byla v Jizerských horách, v mrazové kotlině na Jizerce naměřili dokonce minus 21 stupňů. V dalších dnech se má oteplovat, od pátku už by teploty v noci pod nulu klesat neměly, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V noci na dnešek se vyjasnilo všude kromě jihu a jihozápadu země. "Ve studeném vzduchu a při slabém větru tak klesly teploty v nižších a středních polohách na minus čtyři až minus osm stupňů Celsia, na východě a severovýchodě až na minus deset stupňů Celsia," uvedli meteorologové. V Jizerských horách se teploty pohybovaly většinou kolem minus 15 stupňů, ve výjimečných případech, jako právě na Jizerce, spadly ještě níže.

Na jihu a jihozápadě Čech bylo díky nízké oblačnosti tepleji, nejčastěji mezi nulou až minus čtyřmi stupni Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy