Nejlepší fotografické portréty světa: Na vítězném snímku je rocker z kapely Pixies

Nejlepší fotografické portréty světa: Na vítězném snímku je rocker z kapely Pixies
Greg Turner (Spojené království): Chlapci nepláčou. Finalista soutěže Sony World Photography 2020 v kategorii Portrét / jednotlivé snímky.
Lorena  Zschaberová (Brazílie): Grito de Gaia, portrét tanečnice. Finalistka soutěže Sony World Photography 2020 v kategorii Portrét / jednotlivé snímky.
Ottavio Marino (Itálie): Mateřská láska. Finalista soutěže Sony World Photography 2020 v kategorii Portrét / jednotlivé snímky.
Sawamaru Pokiru (Japonsko): O duši a barvách. Portréty příslušníků etnické skupiny Hmongů. Finalista soutěže Sony World Photography 2020 v kategorii Portrét / jednotlivé snímky.
Foto: Sony World Photography Awards 2020
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
4. 5. 2020 9:06
Autorem vítězného fotografického portrétu na prestižní světové soutěži Sony World Photography Awards 2020 je britský fotograf Tom Oldham. Na svém snímku zachytil frontmana skupiny Pixies Black Francise. Kategorii pouliční fotografie, kterou ve fotogalerii najdete také, letos ovládl Kolumbijec Santiago Mesa.

(5. díl seriálu) - V pátém díle seriálu pokračujeme v představování snímků z jedné z nejvýznamnějších světových fotografických soutěží.

Cenu za nejlepší portrét udělila porota britskému fotografovi Tomu Oldhamovi, pracujícímu pro magazín Mojo. "Vím, jak je pro známé zpěváky někdy těžké stále pózovat fotografům. Když jsem fotil Black Francise (frontmana skupiny Pixies), řekl jsem mu, ať mi popíše míru frustrace, kterou to u něj vyvolává. Odpověděl mi úžasným gestem a fotka, která při tom vznikla, se okamžitě kvalifikovala na hlavní snímek pro článek v magazínu," popisuje fotograf, jak záběr vznikl.

Ve fotogalerii najdete také vítěze kategorie Pouliční fotografie. Vítězem se stal kolumbijský fotograf Santiago Mesa. "V posledních letech je Latinská Amerika zasažena ohromným množstvím protestů. Důvodů je mnoho, od navrženého ukončení dotací na pohonné hmoty v Ekvádoru přes zvyšování jízdného v chilském metru až po pocity nerovnosti nebo nemožnost životního uplatnění. Můj snímek je z Medelínu, kde policejní jednotka zasáhla proti protestnímu pochodu dělníků a pouličních prodavačů."

Soutěž Sony World Photography Awards patří k nejprestižnějším na světě a někdy bývá přirovnávána k fotografické obdobě filmových Oscarů. Na rozdíl od World Press Photo, které je zaměřeno jen na fotožurnalistiku, poskytuje širší pohled na nejrůznější žánry a trendy v moderní světové fotografii.

Účast v soutěži není omezená statusem fotografa, účastnit se mohou jak amatéři, tak i profesionálové. Není také vázána na konkrétní značku fotografické techniky.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy