Nejlepší fotografická zátiší: prestižní světovou soutěž vyhrál snímek ryby v plastu

Nejlepší fotografická zátiší: prestižní světovou soutěž vyhrál snímek ryby v plastu
Kihyoung You (Jižní Korea): Silniční nehoda. Finalista soutěže Sony World Photography 2020 v kategorii Zátiší / jednotlivé snímky.
Ian Knaggs (Spojené království): Rozpraskaná nádoba. Finalista soutěže Sony World Photography 2020 v kategorii Zátiší / jednotlivé snímky.
Marek Juras (Česká republika): Z linií a oblouků II. Finalista soutěže Sony World Photography 2020 v kategorii Kreativní fotografie / jednotlivé snímky.
Kunkun Liu (Čína): V poledne. Finalista soutěže Sony World Photography 2020 v kategorii Zátiší / jednotlivé snímky.
Foto: Sony World Photography Awards 2020
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
3. 5. 2020 17:25
Autorem vítězného fotografického zátiší na prestižní světové soutěži Sony World Photography Awards 2020 je argentinský fotograf Jorge Reynal. Kategorii kreativní fotografie, kterou loni vyhrál Čech Martin Stranka, letos ovládl Suxing Zhang z Číny. Kromě vítězů ve fotogalerii představujeme také finalisty obou kategorií.

(3. díl seriálu) - Ve třetím díle seriálu pokračujeme v představování snímků z jedné z nejvýznamnějších světových fotografických soutěží.

"Každý rok skončí v oceánech osm milionů tun plastů. Můj snímek je protestem proti takovému počínání," konstatuje autor vítězného zátiší Jorge Reynal. 

Společně s fotografiemi oceněnými v kategorii Zátiší jsme do fotogalerie zařadili také nejlepší snímky z kategorie Kreativní fotografie. Její vítěz Suxing Zhang o svém snímku říká: "Patří do mé série nazvané ‘Hua’, což v čínštině znamená květ. Květiny jsou často používány jako metafora pro život a erotiku. Hua zkoumá podobnosti a propojenost mezi květy a ženskostí."

Mezi finalisty Kreativní fotografie se dostal i český fotograf Marek Juras.

Soutěž Sony World Photography Awards patří k nejprestižnějším na světě a někdy bývá přirovnávána k fotografické obdobě filmových Oscarů. Na rozdíl od World Press Photo, které je zaměřeno jen na fotožurnalistiku, poskytuje širší pohled na nejrůznější žánry a trendy v moderní světové fotografii.

Účast v soutěži není omezena statusem fotografa, účastnit se mohou jak amatéři, tak i profesionálové. Není také vázána na konkrétní značku fotografické techniky.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy