Nejlepší fotografická zátiší: prestižní světovou soutěž vyhrál snímek ryby v plastu

Nejlepší fotografická zátiší: prestižní světovou soutěž vyhrál snímek ryby v plastu
Kihyoung You (Jižní Korea): Silniční nehoda. Finalista soutěže Sony World Photography 2020 v kategorii Zátiší / jednotlivé snímky.
Ian Knaggs (Spojené království): Rozpraskaná nádoba. Finalista soutěže Sony World Photography 2020 v kategorii Zátiší / jednotlivé snímky.
Marek Juras (Česká republika): Z linií a oblouků II. Finalista soutěže Sony World Photography 2020 v kategorii Kreativní fotografie / jednotlivé snímky.
Kunkun Liu (Čína): V poledne. Finalista soutěže Sony World Photography 2020 v kategorii Zátiší / jednotlivé snímky.
Foto: Sony World Photography Awards 2020
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
3. 5. 2020 17:25
Autorem vítězného fotografického zátiší na prestižní světové soutěži Sony World Photography Awards 2020 je argentinský fotograf Jorge Reynal. Kategorii kreativní fotografie, kterou loni vyhrál Čech Martin Stranka, letos ovládl Suxing Zhang z Číny. Kromě vítězů ve fotogalerii představujeme také finalisty obou kategorií.

(3. díl seriálu) - Ve třetím díle seriálu pokračujeme v představování snímků z jedné z nejvýznamnějších světových fotografických soutěží.

"Každý rok skončí v oceánech osm milionů tun plastů. Můj snímek je protestem proti takovému počínání," konstatuje autor vítězného zátiší Jorge Reynal. 

Společně s fotografiemi oceněnými v kategorii Zátiší jsme do fotogalerie zařadili také nejlepší snímky z kategorie Kreativní fotografie. Její vítěz Suxing Zhang o svém snímku říká: "Patří do mé série nazvané ‘Hua’, což v čínštině znamená květ. Květiny jsou často používány jako metafora pro život a erotiku. Hua zkoumá podobnosti a propojenost mezi květy a ženskostí."

Mezi finalisty Kreativní fotografie se dostal i český fotograf Marek Juras.

Soutěž Sony World Photography Awards patří k nejprestižnějším na světě a někdy bývá přirovnávána k fotografické obdobě filmových Oscarů. Na rozdíl od World Press Photo, které je zaměřeno jen na fotožurnalistiku, poskytuje širší pohled na nejrůznější žánry a trendy v moderní světové fotografii.

Účast v soutěži není omezena statusem fotografa, účastnit se mohou jak amatéři, tak i profesionálové. Není také vázána na konkrétní značku fotografické techniky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Čistý zisk ČEZ loni stoupl na rekordních 80,7 miliardy korun

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ loni stoupl na rekordních 80,7 miliardy z předloňských 9,9 miliardy korun. Významný nárůst podle firmy odráží enormní růst cen v důsledku ruské invaze na Ukrajinu, rekordní zisk z obchodování s komoditami na zahraničních trzích a vysokou provozní spolehlivost elektráren ČEZ. Provozní výnosy byly meziročně vyšší o 27 procent, dosáhly 288,5 miliardy korun.

Provozní zisk před odpisy (EBITDA) loni meziročně stoupl na víc než dvojnásobek, dosáhl 131,6 miliardy korun. Skupina to dnes oznámila v tiskové zprávě. Dosud nejvyšší čistý zisk, 51,9 miliardy korun, měla firma v roce 2009.

"Dosažený zisk za rok 2022 indikuje rekordní dividendu pro akcionáře. V případě stanovení dividendy na horní hranici intervalu platné dividendové politiky by mezi akcionáře bylo rozděleno 63 miliard korun. Pro majoritního akcionáře Českou republiku by to znamenalo příjem 44 miliard Kč," uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Navíc odvede státu, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií, nově zavedenou daň z neočekávaných zisků a odvod z nadměrných tržeb z výroby v celkové výši 30 až 40 miliard korun a dále 26 až 30 miliard korun z titulu běžné daně z příjmů. Celkem tedy ČEZ letos odvede státu více než 100 miliard korun, shrnul Beneš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy