Nejlepší fotky přírody: Vyhrál snímek dvou gepardů, kteří si po lovu olizují krev

Nejlepší fotky přírody: Vyhrál snímek dvou gepardů, kteří si po lovu olizují krev
Domenico Tripodi (Itálie): Nezmarovka středomořská (Pandea Conica). Finalista soutěže Sony World Photography Awards v kategorii Příroda/Open.
Marleen Van Eijková (Nizozemsko): Pod temnou oblohou. Finalistka soutěže Sony World Photography Awards v kategorii Příroda/Open.
Caroline Pauxová (Francie): Hvězdná válka. Finalistka soutěže Sony World Photography Awards v kategorii Příroda/Open.
Muriel Vekemansová (Belgie): Do cíle. Finalistka soutěže Sony World Photography Awards v kategorii Pohyb/Open.
Foto: Sony World Photography Awards 2020
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
28. 4. 2020 6:01
Vítězem prestižní soutěže Sony World Photography Awards 2020, přirovnávané k fotografické obdobě filmových Oscarů, se v kategorii jednotlivých snímků přírody stal čínský fotograf Kuo-fej Li. V kategorii Pohyb pak vyhrál Brit Lloyd Lane. Kromě vítězů ve fotogalerii představujeme také finalisty obou kategorií.

(2. díl seriálu) - Ve druhém díle seriálu pokračujeme v představování snímků z jedné z nejvýznamnějších světových fotografických soutěží.

"Ti dva gepardi snědli antilopu a navzájem se olizovali, aby se zbavili zbytků krve. Dostali se přitom do zvláštní pozice, která mi připomínala čínský symbol tai-či," říká Kuo-fej Li, autor vítězného snímku v kategorii Příroda/Open. Fotografii pořídil v Botswaně.

Společně s fotografiemi oceněnými v kategorii Příroda jsme do fotogalerie zařadili také nejlepší snímky z kategorie Pohyb. Najdeme mezi nimi jak snímky zvířat, tak i sportu a lidí. Vítězství připadlo Alecu Connahovi z Velké Británie, kterému se podařilo zdokumentovat odstřel objektů staré elektrárny ve Shropshiru. "Vyfotografoval jsem to ze své zahrádky, která je hned naproti elektrárně," říká. 

Soutěž Sony World Photography Awards patří k nejprestižnějším na světě a někdy bývá přirovnávána k fotografické obdobě filmových Oscarů. Na rozdíl od World Press Photo, které je zaměřeno jen na fotožurnalistiku, poskytuje širší pohled na nejrůznější žánry a trendy v moderní světové fotografii.

Účast v soutěži není omezená statusem fotografa, účastnit se mohou jak amatéři, tak i profesionálové. Není také vázána na konkrétní značku fotografické techniky.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Vláda Zemanovi navrhla, aby jmenoval druhou generálku české armády

Armáda by měla získat druhou generálku. Vláda dnes schválila návrh na jmenování rektorky Univerzity obrany plukovnice Zuzany Kročové do hodnosti brigádní generálky. Kabinet odsouhlasil také návrh na jmenování dalších deseti generálů. Pokud prezident Miloš Zeman vládní doporučení odsouhlasí, povýšeni budou k 8. květnu. Sdělil to v pondělí Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Návrh vládě předložil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). "Přestože je většina pozornosti věnována pomoci armády v opatřeních proti covidu-19, nebylo možné opomenout tradiční a významnou událost, jmenování nových generálů," uvedl. "Všichni nově jmenovaní i povýšení generálové si uznání zaslouží, protože dlouhodobě prokazují, že patří k nejlepším vojákům z povolání, které ozbrojené síly České republiky mají," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 58 minutami

Německá vládní CDU chce Lascheta jako kandidáta na kancléře, CSU zase Södera

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) dosluhující kancléřky Angely Merkelové dnes podpořila kandidaturu svého předsedy a premiéra Severního Porýní-Vestfálska Armina Lascheta na kancléře v zářijových parlamentních volbách. Sesterská bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) se následně jasně postavila za svého šéfa a bavorského premiéra Markuse Södera. Nyní je tak na Söderovi a Laschetovi, aby se dohodli, kdo z nich tedy konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede.

Generální tajemník CDU Paul Ziemiak na dnešní tiskové konferenci po jednání předsednictva CDU prohlásil, že podpora Laschetovi není konečným rozhodnutím. Postoj CDU ho totiž pověřuje k tomu, aby se nyní dohodl se Söderem, kdo z této dvojice nakonec konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede. Laschet prohlásil, že se Söderem bude hovořit ještě dnes. Söder k tomu uvedl, že s ním již jednal o záležitostech pandemie a že nevylučuje další telefonát. Dodal ale, že dnes nelze rozhodnutí o kandidatuře očekávat.

Další zprávy