Nejhezčí krajinářské fotky světa: Island je trendy, ale prestižní soutěž nevyhrál

Nejhezčí krajinářské fotky světa: Island je trendy, ale prestižní soutěž nevyhrál
Touto galerií startuje seriál představující snímky oceněné na prestižní soutěži Sony World Photography Awards. Začínáme kategoriemi Krajina a Cestování (Open), ve kterých se hodnotily jednotlivé snímky. Vítězem mezi krajinářskými fotografy se stal Craig McGowan (Austrálie) se snímkem Odraz ledovce, pořízeným v Grónsku.
Or Adar (Izrael): Řeky. Pohled na krajinu v okolí italských Benátek. Finalista v kategorii Krajina - jednotlivé snímky.
José María Pérez (Argentina): Gaučo, Argentina. Finalista v kategorii Cestování - jednotlivé snímky.
Hu Qing (Čína): Jemná poušť, Taklamakan, Čína. Finalista v kategorii Cestování - jednotlivé snímky.
Foto: Sony World Photography Awards 2020
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
22. 4. 2020 6:00
Zdá se, že porotu prestižní soutěže Sony World Photography Awards v kategoriích Krajina a Cestování okouzlil Island. Více než čtvrtina snímků, které se umístily mezi finalisty, byla právě odtud. V galerii u tohoto článku se můžete podívat na vítězné fotografie a jejich soupeře. Začíná tak pětidílný seriál, který postupně představí vítěze všech kategorií.

(1. díl seriálu) - Island je nádherná fotografická lokalita, která je v poslední době ohromně trendy. Svět krajinářské a cestovatelské fotografie je teď proto přehlcen zcela identickými "instagramovými" pohledy na ta nejpopulárnější místa. Islandský módní vliv byl jasně patrný i v prestižní mezinárodní soutěži Sony World Photography Awards v kategoriích Krajina a Cestování (Open / jednotlivé snímky).

Mezi finalisty obou kategorií se dostalo celkem 22 snímků. Šest z nich, tedy více než čtvrtina, je právě z Islandu. Ani jeden z těch islandských však nedosáhl na vítězství. Mezi fotografy krajináři zvítězil Australan Craig McGowan se snímkem z Grónska, cestovatelskou kategorii pak ovládl jeho krajan Adrian Guerin se záběrem z Mauritánie. 

Soutěž Sony World Photography Awards patří k nejprestižnějším na světě a někdy bývá přirovnávána k fotografické obdobě filmových Oscarů. Na rozdíl od World Press Photo, které je zaměřeno jen na fotožurnalistiku, poskytuje širší pohled na nejrůznější žánry a trendy v moderní světové fotografii.

Účast v soutěži není omezená statusem fotografa, účastnit se mohou jak amatéři, tak i profesionálové. Není také vázána na konkrétní značku fotografické techniky.

Soutěž má dva základní okruhy: Open, kde se hodnotí jednotlivé kategorie, a Professional, kde soutěží fotoseriály. Nelze se přitom zúčastnit obou najednou, fotograf si musí vybrat jen jeden z nich. Během slavnostní ceremonie, která v posledních letech probíhala vždy v londýnském hotelu Hilton, byli slavnostně vyhlašováni pouze vítězové kategorií spadajících do okruhu Professional. Je tedy zřejmé, že má výrazně větší váhu než Open.

Vítězové kategorií Professional budou vyhlášeni až 9. června. Bude to však pouze on-line, slavnostní ceremonie i navazující výstava v londýnském Somerset House byly zrušeny kvůli koronavirové pandemii.

I proto organizátoři zřídili pro fotografy on-line platformu, na které mohou sledovat novinky, pokládat otázky známým autorům, učit se nebo si nechat zhodnotit portfolio. Najdete ji na adrese worldphoto.org/connected.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Výbuch u testovacího centra v Nizozemsku. Podle policie šlo zřejmě o útok

Exploze neznámé výbušniny ve středu ráno poškodila centrum pro testování na koronavirus v nizozemském městečku Bovenkarspel. Policie podle agentury Reuters hovoří o úmyslné akci a snaží se zjistit, co přesně výbuch způsobilo. Nikdo při něm nebyl zraněn, hlášena jsou pouze rozbitá okna.

"Zatím přesně nevíme, co vybuchlo, nejdříve to musí vyšetřit pyrotechnici," řekl policejní mluvčí Menno Hartenberg. Exploze obcí Bovenkarspel, která leží asi 55 kilometrů severně od Amsterodamu, otřásla těsně před sedmou ráno, když bylo ještě testovací středisko zavřené. Všechny dopolední odběrové termíny pak byly zrušeny.

Policie prostor uzavřela a domnívá se, že odběrové místo se stalo terčem útoku. "Tvrdíme, že něco takového se nestane jen tak náhodou," uvedl Hartenberg. Výbušninu podle něj "někdo musel umístit".

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

V únoru stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů, ukázala studie

V únoru bylo v Česku vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, o tři více než v lednu. Jejich počet byl tak nejvyšší od června minulého roku. Rovněž bylo vyhlášeno 530 bankrotů podnikatelů, o 24 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Zároveň bylo podáno 73 návrhů na bankrot obchodních společností, o sedm více než v lednu, a 542 návrhů na bankrot podnikatelů. To bylo proti předchozímu měsíci o 95 více. V insolvenčním řízení bylo ke konci února 0,7 procenta celkového počtu registrovaných společností a 1,2 procenta registrovaných podnikatelů.

"Zajímavé je, že zatímco počet bankrotů obchodních společností byl letos v únoru o čtvrtinu vyšší než v únoru 2020, počet bankrotů fyzických osob podnikatelů byl naopak o čtvrtinu nižší. Bankroty podnikatelů totiž bývají nejčastěji formou oddlužení, tedy stejně jako osobní bankroty. Vývoj jejich počtu tak kopíruje vývoj u osobních bankrotů, jejichž počet během současné pandemie výrazně klesl," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

před 2 hodinami

Japonsko pátrá po pěti členech posádky z potopené čínské lodi

Japonská pobřežní hlídka ve středu pátrá po pěti členech posádky čínské rybářské lodi, která se v úterý potopila blízko sporné oblasti teritoriálních vod obou zemí. Informovala o tom agentura AP.

Plavidlo Shen Lian Cheng 707 s výtlakem 105 tun vyslalo nouzový signál v úterý z oblasti asi 330 kilometrů severně od ostrova Išigaki nedaleko Japonskem kontrolovaného souostroví Senkaku ve Východočínském moři. Na tyto ostrovy si činí nárok také Číňané, kteří je nazývají Tiao-jü a v posledních měsících zvýšili námořní aktivitu v jejich blízkosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy