Nejhezčí krajinářské fotky světa: Island je trendy, ale prestižní soutěž nevyhrál

Nejhezčí krajinářské fotky světa: Island je trendy, ale prestižní soutěž nevyhrál
Touto galerií startuje seriál představující snímky oceněné na prestižní soutěži Sony World Photography Awards. Začínáme kategoriemi Krajina a Cestování (Open), ve kterých se hodnotily jednotlivé snímky. Vítězem mezi krajinářskými fotografy se stal Craig McGowan (Austrálie) se snímkem Odraz ledovce, pořízeným v Grónsku.
Or Adar (Izrael): Řeky. Pohled na krajinu v okolí italských Benátek. Finalista v kategorii Krajina - jednotlivé snímky.
José María Pérez (Argentina): Gaučo, Argentina. Finalista v kategorii Cestování - jednotlivé snímky.
Hu Qing (Čína): Jemná poušť, Taklamakan, Čína. Finalista v kategorii Cestování - jednotlivé snímky.
Foto: Sony World Photography Awards 2020
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
22. 4. 2020 6:00
Zdá se, že porotu prestižní soutěže Sony World Photography Awards v kategoriích Krajina a Cestování okouzlil Island. Více než čtvrtina snímků, které se umístily mezi finalisty, byla právě odtud. V galerii u tohoto článku se můžete podívat na vítězné fotografie a jejich soupeře. Začíná tak pětidílný seriál, který postupně představí vítěze všech kategorií.

(1. díl seriálu) - Island je nádherná fotografická lokalita, která je v poslední době ohromně trendy. Svět krajinářské a cestovatelské fotografie je teď proto přehlcen zcela identickými "instagramovými" pohledy na ta nejpopulárnější místa. Islandský módní vliv byl jasně patrný i v prestižní mezinárodní soutěži Sony World Photography Awards v kategoriích Krajina a Cestování (Open / jednotlivé snímky).

Mezi finalisty obou kategorií se dostalo celkem 22 snímků. Šest z nich, tedy více než čtvrtina, je právě z Islandu. Ani jeden z těch islandských však nedosáhl na vítězství. Mezi fotografy krajináři zvítězil Australan Craig McGowan se snímkem z Grónska, cestovatelskou kategorii pak ovládl jeho krajan Adrian Guerin se záběrem z Mauritánie. 

Soutěž Sony World Photography Awards patří k nejprestižnějším na světě a někdy bývá přirovnávána k fotografické obdobě filmových Oscarů. Na rozdíl od World Press Photo, které je zaměřeno jen na fotožurnalistiku, poskytuje širší pohled na nejrůznější žánry a trendy v moderní světové fotografii.

Účast v soutěži není omezená statusem fotografa, účastnit se mohou jak amatéři, tak i profesionálové. Není také vázána na konkrétní značku fotografické techniky.

Soutěž má dva základní okruhy: Open, kde se hodnotí jednotlivé kategorie, a Professional, kde soutěží fotoseriály. Nelze se přitom zúčastnit obou najednou, fotograf si musí vybrat jen jeden z nich. Během slavnostní ceremonie, která v posledních letech probíhala vždy v londýnském hotelu Hilton, byli slavnostně vyhlašováni pouze vítězové kategorií spadajících do okruhu Professional. Je tedy zřejmé, že má výrazně větší váhu než Open.

Vítězové kategorií Professional budou vyhlášeni až 9. června. Bude to však pouze on-line, slavnostní ceremonie i navazující výstava v londýnském Somerset House byly zrušeny kvůli koronavirové pandemii.

I proto organizátoři zřídili pro fotografy on-line platformu, na které mohou sledovat novinky, pokládat otázky známým autorům, učit se nebo si nechat zhodnotit portfolio. Najdete ji na adrese worldphoto.org/connected.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy