Nejhezčí krajinářské fotky světa: Island je trendy, ale prestižní soutěž nevyhrál

Nejhezčí krajinářské fotky světa: Island je trendy, ale prestižní soutěž nevyhrál
Touto galerií startuje seriál představující snímky oceněné na prestižní soutěži Sony World Photography Awards. Začínáme kategoriemi Krajina a Cestování (Open), ve kterých se hodnotily jednotlivé snímky. Vítězem mezi krajinářskými fotografy se stal Craig McGowan (Austrálie) se snímkem Odraz ledovce, pořízeným v Grónsku.
Or Adar (Izrael): Řeky. Pohled na krajinu v okolí italských Benátek. Finalista v kategorii Krajina - jednotlivé snímky.
José María Pérez (Argentina): Gaučo, Argentina. Finalista v kategorii Cestování - jednotlivé snímky.
Hu Qing (Čína): Jemná poušť, Taklamakan, Čína. Finalista v kategorii Cestování - jednotlivé snímky.
Foto: Sony World Photography Awards 2020
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
22. 4. 2020 6:00
Zdá se, že porotu prestižní soutěže Sony World Photography Awards v kategoriích Krajina a Cestování okouzlil Island. Více než čtvrtina snímků, které se umístily mezi finalisty, byla právě odtud. V galerii u tohoto článku se můžete podívat na vítězné fotografie a jejich soupeře. Začíná tak pětidílný seriál, který postupně představí vítěze všech kategorií.

(1. díl seriálu) - Island je nádherná fotografická lokalita, která je v poslední době ohromně trendy. Svět krajinářské a cestovatelské fotografie je teď proto přehlcen zcela identickými "instagramovými" pohledy na ta nejpopulárnější místa. Islandský módní vliv byl jasně patrný i v prestižní mezinárodní soutěži Sony World Photography Awards v kategoriích Krajina a Cestování (Open / jednotlivé snímky).

Mezi finalisty obou kategorií se dostalo celkem 22 snímků. Šest z nich, tedy více než čtvrtina, je právě z Islandu. Ani jeden z těch islandských však nedosáhl na vítězství. Mezi fotografy krajináři zvítězil Australan Craig McGowan se snímkem z Grónska, cestovatelskou kategorii pak ovládl jeho krajan Adrian Guerin se záběrem z Mauritánie. 

Soutěž Sony World Photography Awards patří k nejprestižnějším na světě a někdy bývá přirovnávána k fotografické obdobě filmových Oscarů. Na rozdíl od World Press Photo, které je zaměřeno jen na fotožurnalistiku, poskytuje širší pohled na nejrůznější žánry a trendy v moderní světové fotografii.

Účast v soutěži není omezená statusem fotografa, účastnit se mohou jak amatéři, tak i profesionálové. Není také vázána na konkrétní značku fotografické techniky.

Soutěž má dva základní okruhy: Open, kde se hodnotí jednotlivé kategorie, a Professional, kde soutěží fotoseriály. Nelze se přitom zúčastnit obou najednou, fotograf si musí vybrat jen jeden z nich. Během slavnostní ceremonie, která v posledních letech probíhala vždy v londýnském hotelu Hilton, byli slavnostně vyhlašováni pouze vítězové kategorií spadajících do okruhu Professional. Je tedy zřejmé, že má výrazně větší váhu než Open.

Vítězové kategorií Professional budou vyhlášeni až 9. června. Bude to však pouze on-line, slavnostní ceremonie i navazující výstava v londýnském Somerset House byly zrušeny kvůli koronavirové pandemii.

I proto organizátoři zřídili pro fotografy on-line platformu, na které mohou sledovat novinky, pokládat otázky známým autorům, učit se nebo si nechat zhodnotit portfolio. Najdete ji na adrese worldphoto.org/connected.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Prověřování Vrbětické kauzy se soustředí na jedinou verzi, uvedl šéf dozorujícího státního zastupitelství

Prověřování výbuchů skladů ve Vrběticích se soustřeďuje pouze na verzi o podílu agentů ruské vojenské tajné služby GRU, která vychází z logických dedukcí a řady opatřených důkazů. Řekl to ve čtvrtek Jan Sladký, šéf Krajského státního zastupitelství v Brně, jehož zlínská pobočka případ dozoruje. Pro zahájení trestního stíhání je podle něj u této verze "mimořádně klíčové" poskytnutí právní pomoci ze zahraničí. Dodal, že vyjadřovat se k možnému odložení věci je nyní předčasné. Připustil ale, že i takové ukončení kauzy může nastat.

"Trestní řízení související s explozemi muničních skladů ve Vrběticích je v současné chvíli ve fázi prověřování, což znamená, že doposud žádné osobě nebylo sděleno obvinění," uvedl Sladký. "Mohu vyloučit, že by kdokoliv již byl souzen a zproštěn obžaloby pro jednání související s těmto výbuchy," doplnil. Zároveň pochválil práci policistů i zpravodajců.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Šéf vojenských zpravodajců Beroun potvrdil, že se debatovalo o cestě do Moskvy, ale ne o tom, že by se měly měnit informace za vakcínu

Šéf vojenských zpravodajců Jan Beroun potvrdil, že se na schůzce na ministerstvu vnitra debatovalo o cestě do Moskvy, ale ne o tom, že by se měly měnit informace za vakcínu, řekla předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová (ODS).

Šéf komise pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství Vít Rakušan (STAN) uvedl, že nemá pochybnosti o tom, že vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) cestu do Ruska plánoval. Není to podle něj v souladu s tím, co bylo řečeno dřív.

Připravujeme podrobnosti.

Další zprávy