Nejhezčí krajinářské fotky světa: Island je trendy, ale prestižní soutěž nevyhrál

Nejhezčí krajinářské fotky světa: Island je trendy, ale prestižní soutěž nevyhrál
Touto galerií startuje seriál představující snímky oceněné na prestižní soutěži Sony World Photography Awards. Začínáme kategoriemi Krajina a Cestování (Open), ve kterých se hodnotily jednotlivé snímky. Vítězem mezi krajinářskými fotografy se stal Craig McGowan (Austrálie) se snímkem Odraz ledovce, pořízeným v Grónsku.
Or Adar (Izrael): Řeky. Pohled na krajinu v okolí italských Benátek. Finalista v kategorii Krajina - jednotlivé snímky.
José María Pérez (Argentina): Gaučo, Argentina. Finalista v kategorii Cestování - jednotlivé snímky.
Hu Qing (Čína): Jemná poušť, Taklamakan, Čína. Finalista v kategorii Cestování - jednotlivé snímky.
Foto: Sony World Photography Awards 2020
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
22. 4. 2020 6:00
Zdá se, že porotu prestižní soutěže Sony World Photography Awards v kategoriích Krajina a Cestování okouzlil Island. Více než čtvrtina snímků, které se umístily mezi finalisty, byla právě odtud. V galerii u tohoto článku se můžete podívat na vítězné fotografie a jejich soupeře. Začíná tak pětidílný seriál, který postupně představí vítěze všech kategorií.

(1. díl seriálu) - Island je nádherná fotografická lokalita, která je v poslední době ohromně trendy. Svět krajinářské a cestovatelské fotografie je teď proto přehlcen zcela identickými "instagramovými" pohledy na ta nejpopulárnější místa. Islandský módní vliv byl jasně patrný i v prestižní mezinárodní soutěži Sony World Photography Awards v kategoriích Krajina a Cestování (Open / jednotlivé snímky).

Mezi finalisty obou kategorií se dostalo celkem 22 snímků. Šest z nich, tedy více než čtvrtina, je právě z Islandu. Ani jeden z těch islandských však nedosáhl na vítězství. Mezi fotografy krajináři zvítězil Australan Craig McGowan se snímkem z Grónska, cestovatelskou kategorii pak ovládl jeho krajan Adrian Guerin se záběrem z Mauritánie. 

Soutěž Sony World Photography Awards patří k nejprestižnějším na světě a někdy bývá přirovnávána k fotografické obdobě filmových Oscarů. Na rozdíl od World Press Photo, které je zaměřeno jen na fotožurnalistiku, poskytuje širší pohled na nejrůznější žánry a trendy v moderní světové fotografii.

Účast v soutěži není omezená statusem fotografa, účastnit se mohou jak amatéři, tak i profesionálové. Není také vázána na konkrétní značku fotografické techniky.

Soutěž má dva základní okruhy: Open, kde se hodnotí jednotlivé kategorie, a Professional, kde soutěží fotoseriály. Nelze se přitom zúčastnit obou najednou, fotograf si musí vybrat jen jeden z nich. Během slavnostní ceremonie, která v posledních letech probíhala vždy v londýnském hotelu Hilton, byli slavnostně vyhlašováni pouze vítězové kategorií spadajících do okruhu Professional. Je tedy zřejmé, že má výrazně větší váhu než Open.

Vítězové kategorií Professional budou vyhlášeni až 9. června. Bude to však pouze on-line, slavnostní ceremonie i navazující výstava v londýnském Somerset House byly zrušeny kvůli koronavirové pandemii.

I proto organizátoři zřídili pro fotografy on-line platformu, na které mohou sledovat novinky, pokládat otázky známým autorům, učit se nebo si nechat zhodnotit portfolio. Najdete ji na adrese worldphoto.org/connected.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy