Transamazonská dálnice prochází středem amazonského deštného pralesa a u nás bychom ji dálnicí rozhodně nenazývali, protože jen malá část z jejích několika tisíc kilometrů je vyasfaltována.
"Umožnila Brazílii dosáhnout pozice jednoho z nejdůležitějších vývozců na světě. Podporuje ekonomický růst a zajišťuje zaměstnanost v regionu. Jenže zároveň také přispívá k rozsáhlému odlesňování a ničení amazonského deštného pralesa a ke kolonizaci ovlivňující životy místních lidí," vysvětluje Sebastian Liste, proč se pustil do svého dlouhodobého dokumentárního projektu.
"Kolem dálnice je vidět vysidlování místních obyvatel z jejich komunit, ilegální privatizace veřejných pozemků, práce tisíců lidí v obtížných podmínkách na živočišných i rostlinných farmách," upozorňuje Liste. "Navždy to změnilo životy lidí z izolovaných skupin a kmenů původně žijících v pralese," dodává fotograf.
Snímky ve fotogalerii u tohoto článku jsou nejnovější částí dlouhodobého dokumentu Sebastia Listeho. Pracuje na něm s podporou společnosti Nikon, jejímž je ambasadorem. Využívá při tom evropský program speciálních projektů Nikonu, který umožňuje nadaným a vlivným fotografům z celé Evropy uskutečňovat i velmi náročné reportáže.
Pokud jde o techniku, v horku a za vysoké vlhkosti, které v pralese panují, fotil Sebastian Liste profesionální zrcadlovkou Nikon D850 (s objektivy Nikkor 35 mm f/1,4G a 58 mm f/1,4G a s bezzrcadlovkou Nikon Z7 s univerzálním zoomem Nikkor Z 24-70 mm f/4 S).