Mimořádná zpráva

Osobností české fotografie roku 2018 se stal Josef Koudelka, cenu získal podruhé

ČTK ČTK
15. 4. 2019 16:06
Osobností české fotografie za rok 2018 se stal Josef Koudelka. Ocenění mu udělila Asociace profesionálních fotografů České republiky. Porotci při vyhlášení ceny připomněli především to, že světově uznávaný autor věnoval soubor svých fotografií českému státu, a také jeho velké loňské výstavy. Koudelka už jednou tuto cenu získal - a to v roce 2003.
Josef Koudelka získal ocenění pro osobnost české fotografie roku 2018.
Josef Koudelka získal ocenění pro osobnost české fotografie roku 2018. | Foto: Tomáš Vocelka

"Na titul Osobnost české fotografie za rok 2018 jsem nominoval Josefa Koudelku za velkorysý dar uštědřený u příležitosti osmdesátin nejen Uměleckoprůmyslovému muzeu v Praze, Národní galerii v Praze a Moravské galerii v Brně, nýbrž položený jejich prostřednictvím na obětiště vlasti," uvedl člen poroty Josef Moucha.

Asociace rozdělovala i další ceny: Za dlouhodobý přínos fotografii ocenila Bohdana Holomíčka. Pětasedmdesátiletý autor fotografuje od roku 1958 a poprvé vystavoval v roce 1969. V sedmdesátých letech se seznámil s Václavem Havlem a dokumentoval mimo jiné český underground a alternativní kulturu. Havlovi zůstal věrný i po roce 1989 a fotografoval ho do konce jeho života.

Nově zavedený titul a ocenění Osobnost mladé české fotografie 2018 určený fotografům do třiceti let získala Lucia Sekerková - Bláhová.

V kategorii Fotografická publikace roku 2018 byla oceněna kniha Josefa Koudelky Návraty. Ceny byly vyhlášeny v pražském Czech Photo Centre.

 

Právě se děje

Další zprávy