Unikátní setkání: Fotograf Koudelka s lidmi, které v srpnu 1968 zachytil v Praze

Lukáš Landa
3. 12. 2018 6:14
Jeho ikonické fotografie ze srpna 1968 obletěly svět. Slavný český fotograf Josef Koudelka na nich zachytil tváře Čechoslováků, kteří v pražských ulicích protestovali proti invazi vojsk Varšavské smlouvy. S většinou hrdinů svých fotek se Koudelka už znovu neviděl.
Fotograf Josef Koudelka se potkal s těmi, které vyfotil při invazi v roce 1968. Výstava INVAZE 68 probíhá ve Veletržním paláci až do 6.1.2019 | Video: Lukáš Landa

 Redakci Aktuálně.cz se ale podařilo některé z nich v rámci unikátního projektu najít a při příležitosti 50. výročí sovětské okupace ČSSR uspořádat jejich setkání s fotografem. Více v videoreportáži Lukáše Landy.

S hrdiny svých fotek ze srpna 1968 se Josef Koudelka setkal letos 20. listopadu v budově Národní galerie. Tam má světoznámý český fotograf a člen prestižní pařížské agentury Magnum až do 6. ledna 2019 výstavu svých snímků sovětské okupace. 

Do Veletržního paláce za ním dorazil i jedenaosmdesátiletý Milan Jílek, jehož ruka se objevila na ikonické fotografii s hodinkami, kterou Koudelka pořídil v srpnu 1968 na Václavském náměstí. Oba muži se při shledání přátelsky objali a zavzpomínali, jak kvůli snímku lezli přes lešení ke střeše budovy bývalého ČKD na Můstku. "Chtěl jsem zaznamenat, kolik je hodin, a tak jsem Milana požádal, aby dal do záběru svou ruku," přiblížil Koudelka.

Na unikátní setkání přišla i Krista Procházková, která na jednom z dalších Koudelkových snímků z invaze poznala svého staršího bratra Michala Oplištila. V době pořízení fotografie mu bylo 29 let, zemřel před dvěma roky. "Díky fotografii pana Koudelky ale vlastně žije dál. Jsem ráda, že Michala zvěčnil, protože si to za své vlastenectví zasloužil," vyzdvihla Procházková, kterou při pohledu na fotky mrazilo stejně jako v době, kdy vznikly.

"Touto výstavou si vyřizuji své účty s republikou," říká osmdesátiletý Koudelka, který z Československa nedlouho po sovětské okupaci emigroval do Velké Británie a odtud pak odešel do Francie. Jeho snímky se na Západě staly patrně nejznámějším zobrazením sovětské okupace ČSSR ze srpna 1968. 

Podívejte se na rozhovor s historikem Jiřím Jindrou, který se objevil na jedné z Koudelkových fotek ze srpna 1968:

Před rozhlasem byly naprosto děsivé scény, zakrvácení lidé, plno mrtvých, sanity se tam motaly a odvážely zraněné, příjezd Rusů bylo obrovské zklamání | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 4 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 4 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy