Unikátní setkání: Fotograf Koudelka s lidmi, které v srpnu 1968 zachytil v Praze

Lukáš Landa
3. 12. 2018 6:14
Jeho ikonické fotografie ze srpna 1968 obletěly svět. Slavný český fotograf Josef Koudelka na nich zachytil tváře Čechoslováků, kteří v pražských ulicích protestovali proti invazi vojsk Varšavské smlouvy. S většinou hrdinů svých fotek se Koudelka už znovu neviděl.
Fotograf Josef Koudelka se potkal s těmi, které vyfotil při invazi v roce 1968. Výstava INVAZE 68 probíhá ve Veletržním paláci až do 6.1.2019 | Video: Lukáš Landa

 Redakci Aktuálně.cz se ale podařilo některé z nich v rámci unikátního projektu najít a při příležitosti 50. výročí sovětské okupace ČSSR uspořádat jejich setkání s fotografem. Více v videoreportáži Lukáše Landy.

S hrdiny svých fotek ze srpna 1968 se Josef Koudelka setkal letos 20. listopadu v budově Národní galerie. Tam má světoznámý český fotograf a člen prestižní pařížské agentury Magnum až do 6. ledna 2019 výstavu svých snímků sovětské okupace. 

Do Veletržního paláce za ním dorazil i jedenaosmdesátiletý Milan Jílek, jehož ruka se objevila na ikonické fotografii s hodinkami, kterou Koudelka pořídil v srpnu 1968 na Václavském náměstí. Oba muži se při shledání přátelsky objali a zavzpomínali, jak kvůli snímku lezli přes lešení ke střeše budovy bývalého ČKD na Můstku. "Chtěl jsem zaznamenat, kolik je hodin, a tak jsem Milana požádal, aby dal do záběru svou ruku," přiblížil Koudelka.

Na unikátní setkání přišla i Krista Procházková, která na jednom z dalších Koudelkových snímků z invaze poznala svého staršího bratra Michala Oplištila. V době pořízení fotografie mu bylo 29 let, zemřel před dvěma roky. "Díky fotografii pana Koudelky ale vlastně žije dál. Jsem ráda, že Michala zvěčnil, protože si to za své vlastenectví zasloužil," vyzdvihla Procházková, kterou při pohledu na fotky mrazilo stejně jako v době, kdy vznikly.

"Touto výstavou si vyřizuji své účty s republikou," říká osmdesátiletý Koudelka, který z Československa nedlouho po sovětské okupaci emigroval do Velké Británie a odtud pak odešel do Francie. Jeho snímky se na Západě staly patrně nejznámějším zobrazením sovětské okupace ČSSR ze srpna 1968. 

Podívejte se na rozhovor s historikem Jiřím Jindrou, který se objevil na jedné z Koudelkových fotek ze srpna 1968:

Před rozhlasem byly naprosto děsivé scény, zakrvácení lidé, plno mrtvých, sanity se tam motaly a odvážely zraněné, příjezd Rusů bylo obrovské zklamání | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy