Fotograf roku 2018? Není důvod váhat, je to zcela jednoznačně Josef Koudelka

V galerii najdete záběry z unikátního setkání Josefa Koudelky s hrdiny jeho fotek, pořízených v srpnu 1968.
Snímek s hodinkami patří k jeho nejznámějším. Podařilo se nám zorganizovat setkání, na kterém se Josef Koudelka sešel po padesáti letech s hrdiny svých fotek. Byl mezi nimi i onen "muž s hodinkami".
"Tu ještěrku řídí můj bratr," vypráví Krista Procházková. "Díky vašim snímkům se na něj nezapomene," děkuje Koudelkovi.
A zde je celá situace zachycena v detailu.
To je on (na snímku vpravo). Jmenuje se Milan Jílek a jeho příběh si můžete
Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
25. 12. 2018 10:05
Před rokem jsme v rubrice Foto na Aktuálně.cz poprvé vyhlásili fotografa roku. Stal se jím Vojta Hurych, jehož snímky naše čtenáře naprosto uchvátily. Letos byla volba zcela jasná. Fotografem roku je zcela jednoznačně legenda české fotografie - Josef Koudelka. A to nejen díky úžasným výstavám, které letos předvedly jeho práci, ale i v souvislosti s tím, že jsme si připomněli jeho skvělé fotky dokumentující události roku 1968.

Díky vstřícnosti Josefa Koudelky také vznikl na Aktuálně.cz zcela unikátní projekt, díky kterému se podařilo najít některé hrdiny jeho snímků ze srpna 1968. 

Velké překvapení pro nás přišlo hned poté, co jsme zveřejnili výzvu s Koudelkovými fotkami, ať se hlásí pamětníci, kteří se na nich poznají. Reakce byly neuvěřitelně rychlé, a přestože od srpnových událostí 1968 už uběhlo padesát let, ozvalo se nám několik lidí. 

Se všemi jsme se setkali a zaznamenali jejich příběhy, aby zde byly zachovány i pro další generace a neupadly v zapomnění. Nakonec mezi nimi byl například i Milan Jílek, muž, jemuž patří ruka s hodinkami na jedné z nejslavnějších Koudelkových fotek. 

Celý projekt pak v listopadu vygradoval setkáním fotografa s lidmi, kteří mu před padesáti lety stáli před objektivem. Odehrálo se v pražském Veletržním paláci a vy se na fotografie z něj můžete podívat ve fotogalerii u tohoto článku anebo na následujícím videu:

Fotograf Josef Koudelka se potkal s těmi, které vyfotil při invazi v roce 1968. Výstava INVAZE 68 probíhá ve Veletržním paláci až do 6.1.2019 | Video: Lukáš Landa
 

Právě se děje

před 21 minutami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP). Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
Další zprávy