reklama
 
 

Fotograf roku 2018? Není důvod váhat, je to zcela jednoznačně Josef Koudelka

25. 12. 2018 10:05
Před rokem jsme v rubrice Foto na Aktuálně.cz poprvé vyhlásili fotografa roku. Stal se jím Vojta Hurych, jehož snímky naše čtenáře naprosto uchvátily. Letos byla volba zcela jasná. Fotografem roku je zcela jednoznačně legenda české fotografie - Josef Koudelka. A to nejen díky úžasným výstavám, které letos předvedly jeho práci, ale i v souvislosti s tím, že jsme si připomněli jeho skvělé fotky dokumentující události roku 1968.

Díky vstřícnosti Josefa Koudelky také vznikl na Aktuálně.cz zcela unikátní projekt, díky kterému se podařilo najít některé hrdiny jeho snímků ze srpna 1968. 

Velké překvapení pro nás přišlo hned poté, co jsme zveřejnili výzvu s Koudelkovými fotkami, ať se hlásí pamětníci, kteří se na nich poznají. Reakce byly neuvěřitelně rychlé, a přestože od srpnových událostí 1968 už uběhlo padesát let, ozvalo se nám několik lidí. 

Se všemi jsme se setkali a zaznamenali jejich příběhy, aby zde byly zachovány i pro další generace a neupadly v zapomnění. Nakonec mezi nimi byl například i Milan Jílek, muž, jemuž patří ruka s hodinkami na jedné z nejslavnějších Koudelkových fotek. 

Celý projekt pak v listopadu vygradoval setkáním fotografa s lidmi, kteří mu před padesáti lety stáli před objektivem. Odehrálo se v pražském Veletržním paláci a vy se na fotografie z něj můžete podívat ve fotogalerii u tohoto článku anebo na následujícím videu:

Fotograf Josef Koudelka se potkal s těmi, které vyfotil při invazi v roce 1968. Výstava INVAZE 68 probíhá ve Veletržním paláci až do 6.1.2019 | Video: Lukáš Landa |  06:23

autor: Tomáš Vocelka | 25. 12. 2018 10:05

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama