Fotograf roku 2018? Není důvod váhat, je to zcela jednoznačně Josef Koudelka

V galerii najdete záběry z unikátního setkání Josefa Koudelky s hrdiny jeho fotek, pořízených v srpnu 1968.
Snímek s hodinkami patří k jeho nejznámějším. Podařilo se nám zorganizovat setkání, na kterém se Josef Koudelka sešel po padesáti letech s hrdiny svých fotek. Byl mezi nimi i onen "muž s hodinkami".
"Tu ještěrku řídí můj bratr," vypráví Krista Procházková. "Díky vašim snímkům se na něj nezapomene," děkuje Koudelkovi.
A zde je celá situace zachycena v detailu.
To je on (na snímku vpravo). Jmenuje se Milan Jílek a jeho příběh si můžete
Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
25. 12. 2018 10:05
Před rokem jsme v rubrice Foto na Aktuálně.cz poprvé vyhlásili fotografa roku. Stal se jím Vojta Hurych, jehož snímky naše čtenáře naprosto uchvátily. Letos byla volba zcela jasná. Fotografem roku je zcela jednoznačně legenda české fotografie - Josef Koudelka. A to nejen díky úžasným výstavám, které letos předvedly jeho práci, ale i v souvislosti s tím, že jsme si připomněli jeho skvělé fotky dokumentující události roku 1968.

Díky vstřícnosti Josefa Koudelky také vznikl na Aktuálně.cz zcela unikátní projekt, díky kterému se podařilo najít některé hrdiny jeho snímků ze srpna 1968. 

Velké překvapení pro nás přišlo hned poté, co jsme zveřejnili výzvu s Koudelkovými fotkami, ať se hlásí pamětníci, kteří se na nich poznají. Reakce byly neuvěřitelně rychlé, a přestože od srpnových událostí 1968 už uběhlo padesát let, ozvalo se nám několik lidí. 

Se všemi jsme se setkali a zaznamenali jejich příběhy, aby zde byly zachovány i pro další generace a neupadly v zapomnění. Nakonec mezi nimi byl například i Milan Jílek, muž, jemuž patří ruka s hodinkami na jedné z nejslavnějších Koudelkových fotek. 

Celý projekt pak v listopadu vygradoval setkáním fotografa s lidmi, kteří mu před padesáti lety stáli před objektivem. Odehrálo se v pražském Veletržním paláci a vy se na fotografie z něj můžete podívat ve fotogalerii u tohoto článku anebo na následujícím videu:

Fotograf Josef Koudelka se potkal s těmi, které vyfotil při invazi v roce 1968. Výstava INVAZE 68 probíhá ve Veletržním paláci až do 6.1.2019 | Video: Lukáš Landa
 

Právě se děje

před 13 minutami

České dráhy porušují antimonopolní pravidla, uvedla EK. Státnímu dopravci hrozí pokuta

Evropská komise (EK) dospěla k předběžnému závěru, že České dráhy porušují antimonopolní pravidla, a to tím, že účtují ceny pod úrovní nákladů. Komise proto zejména v souvislosti s cenami jízdného na trati mezi Prahou a Ostravou zaslala českému státnímu dopravci své námitky. Unijní exekutiva to v pátek uvedla v tiskové zprávě.

Pokud státní dopravce nedokáže před komisí svůj postup v konkurenčním boji se soukromými dopravci obhájit, hrozí jí pokuta až do výše deseti procent ročního obratu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy