Neuvěřitelné krajiny Patrika Proška. Mění je v dočasné umělecké dílo - a fotografuje

Neuvěřitelné krajiny Patrika Proška. Mění je v dočasné umělecké dílo - a fotografuje
Kontury II. (malba na buldozer, Nerja, Andalusie, Španělsko 2016)
Poslední díl III (instalace z hlíny, 80 x 50 x 20 cm, Satalická obora 2016)
Auto (instalace, Cala Gonone, Sardinie 2015)
Meziprostor (malba na spáleništi, 3 x 2 m, biologicky odbouratelná barva Creativ C2005 s ekologickým certifikátem nezávadnosti, Noia, Galicie, Španělsko 2016)
Foto: Archiv Patrika Proška / www.prosko.cz
Dan Poláček Tomáš Vocelka Dan Poláček, Tomáš Vocelka
8. 3. 2020 10:16
Patrik Proško je český sochař, který vyměnil ateliér za přírodu. A právě tam vznikají jeho fascinující díla. Trvají většinou jen krátce a jediným záznamem jejich dočasné existence jsou fotografie, které umělec pořizuje (ukázky z nich najdete ve fotogalerii). Jeho práce byly k vidění v nejrůznějších zemích světa - a právě nyní se chystá do Amazonie.

"Celkově jsem podnikl již pět výprav. Většinou po Evropě, jednu okolo jihovýchodní Asie. Na těchto cestách jsem zatím vytvořil přes 60 uměleckých projektů v krajinách 21 států a v Jižní Americe bych v tomto dočasném přetváření světa rád pokračoval," vysvětluje Patrik Proško (45) na stránkách Startovače, kde pro svůj projekt shání podporu. 

Na Startovači už jeho podobný projekt lidi jednou zaujal, a to v roce 2017, kdy Proško uskutečnil uměleckou cestu do Asie. 

"Z poznání, které jsem dosud získal nejen na svých cestách, mě nejvíce oslovila východní filosofie, ale také životní filosofie amazonských indiánů. V porovnání s naší západní kulturou, ve které je hlavním hybatelem hrubý domácí produkt a vytváření trvalé stopy, která nás má přežít, je životní filosofie amazonských indiánů úplně opačná. Žijí tak, aby po nich nic nezůstalo. To mě velmi oslovilo a také to ovlivnilo moji tvorbu," vysvětluje umělec.

Patrik Proško

"Jde mi v nich především o čin, který pak dokumentuji ve fotografii, než o jeho trvanlivou podobu, která na místě činu zůstane. Pomíjivost věcí vnímám jako jedinou trvalou hodnotu, která ovlivňuje vše, co na tomto světě děláme - i to, jak to děláme. A proto ani žádný z mých dosavadních projektů napříč světem již neexistuje," říká Proško.

Plánovanou cestu do Amazonie (on ji nazývá Cestou do Artamazonie) hodlá absolvovat sám, vyrazit by chtěl letos v dubnu. Měla by trvat něco přes dva měsíce a je rozhodnut, že během ní vytvoří deset nových landartových projektů a uměleckých intervencí ve veřejném prostoru Ekvádoru, Peru, Bolívie, Paraguaye, Argentiny a Uruguaye. O všem bude pořizovat fotografickou a filmovou dokumentaci, následovat bude výstava. "Stejně jako všechny předchozí výpravy bude i tato expedice sloužit ke sběru materiálu pro knihu na pomezí mezi uměním a cestováním," vysvětluje. 

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy