Tip na víkend: Podívejte se na nejlepší české fotky přírody. Vyhrál snímek štiky pod ledem

Tip na víkend: Podívejte se na nejlepší české fotky přírody. Vyhrál snímek štiky pod ledem
V kategorií Bezobratlí - hmyz, korýši, měkkýši a další zvítězil František Dulík se snímkem Poslední bojovník.
Josef Bosák: Mlhavé ráno v Beskydech. Vítězný snímek v kategorii Český les.
Roman Vodička: Slávek. Vítězná snímek v kategorii Zvířata v lidské péči.
Petr Kocourek: Labutí královna. Vítězný snímek v kategorii Příroda v Praze. Zobrazit 9 fotografií
Foto: Czech Nature Photo 2018
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
23. 4. 2018 14:01
Nejlepší fotografií přírody se stal letos snímek Pod ledem Rostislava Štefánka, jak o tom rozhodla mezinárodní porota soutěže Czech Nature Photo 2018. Ta vybírala z celkem devíti kategorií. Vyhlášení vítězů proběhlo při slavnostním ceremoniálu v Czech Photo Centre, kde jsou vítězné i nominované snímky také k vidění.

Galerie Czech Photo Centre, kde jsou vítězné fotografie vystaveny, se nachází v pražských Nových Butovicích, v bezprostřední blízkosti východu z metra. Výstava potrvá do 13. května a je otevřena o víkendech od 10 do 18 hodin a během týdne (kromě pondělků) od 11 do 18 hodin.

"Porota se jednomyslně shodla, že fotografie roku Pod ledem výjimečným způsobem spojuje cit pro výtvarné pojetí fotografie, kompozici, vynikající technickou kvalitu a působivost námětu," popisuje Michal Krause, předseda poroty Czech Nature Photo.

Podle autora byla vítězná fotografie dílem náhody. Vznikla při jarním potápění v zatopeném lomu Výkleky nedaleko Přerova, který byl téměř celý pod ledem. Díky znalosti lokality se společně s fotografem Viktorem Vrbovským vydali k zatopenému stromu, kde se osamělá štika ukrývala.

V kategorii Savci zvítězil Jiří Karbus se snímkem Zasklený v oceánu, který zachycuje delfína poblíž Kanárských ostrovů. Autor se profesionálně věnuje podvodnímu focení přes deset let, je držitelem mnoha mezinárodních ocenění a jeho snímky z podvodního světa se pravidelně objevují na titulních stranách odborných časopisů. Právě delfíni donutili Karbuse, aby se začal naplno věnovat podvodnímu fotografování. Mezi nominovanými byli dále Igor Mikula s fotografií Klokan nenápadný a Vladimír Čech mladší se snímkem Tygr a bouře.

Prvenství v kategorii Ptáci získal Martin Tomáš se snímkem Železničář. O fotografii říká, že ji už měl v hlavě dlouho vymyšlenou, ale čekal na správný okamžik. V nominacích se představili Libor Šejna s fotografií krkavce s názvem Ve vánici a Lukáš Martínek s fotografií Ochránce, na níž si terej australský vymezuje prostor vůči fotografovi.

V konkurenci kategorie Plazi, obojživelníci a podvodní život zvítězil Rostislav Štefánek, který byl zvolen i absolutním vítězem s fotografií štiky Pod ledem. Do nominací se dostal také Viktor Vrbovský s ropušákem a Igor Mikula s mistrem v maskování pagekonem lupenoocasým.

Kategorií Bezobratlí - hmyz, korýši, měkkýši a další, která nabízí velké fotografické možnosti, zvítězil František Dulík se snímkem mravenčí siluety pořízené brzy ráno při východu slunce s názvem Poslední bojovník. Do nominací se probojovali rovněž Igor Mikula s cikádou a Jakub Hodáň se snímkem Starostlivá matka.

V kategorii Český les porotu nejvíce zaujal snímek Mlhavé ráno v Beskydech Josefa Bosáka, který se fotografii přírody věnuje od útlého věku. Nominováni byli také David Mahovský se snímkem Před východem slunce a Ondřej Balý s fotografií Strážce věže.

Jana Mašterová získala prvenství v kategorii České zemědělství a venkov s fotografií Učesaná země, která zobrazuje krajinu po zemědělských pracích. Se snímkem ze života včel Spící královny uspěl v nominacích Milan Motyka a Michal Kolář zachytil příběh kováře koní.

Hroch Slávek je jedním z ikonických zvířat pražské Zoo. Slavným se stal při povodních v roce 2002, kde zůstal uvězněný v pavilónu savců a při snaze dostat se ven vyboural jedno z oken. S jeho fotografií pořízenou v protisvětle vyhrál Roman Vodička kategorii Zvířata v lidské péči. Dále do nominací postoupili Martin Veselý a jeho Zasklený gepard a Michal Dobeš se snímkem vlka s názvem Strach.

Partnerem ceny za nejlepší fotografii české přírody je Správa Krkonošského národního parku. Tato kategorie je nejvíce univerzální, co se týče námětu, a proto zde byla největší konkurence mezi autory. Zvítězil Václav Bystřický s fotografií králíčka ohnivého s názvem Konečně je tady jaro! Mezi nominovanými jsou Petr Salinger a jeho Vlha a nakladač a Zdeněk Jakl s levitujícím skokanem skřehotavým.

Specifickou kategorií byla Příroda v Praze, jejímž partnerem je Magistrát hlavního města Prahy. "Z vybraných snímků je vidět, že i v hlavním městě lze pořídit unikátní záběry. Praha má krásnou přírodu a je stále co objevovat," říká radní Jana Plamínková. S Labutí královnou získal první místo Petr Kocourek. V nominacích se umístili Jiří Durdík s cukrujícími se holuby a muflon z pražské Krče Ivana Mikšíka.

Byla udělena i speciální cena a cena diváků 

Porota se rozhodla navíc k vyhlášeným oceněním udělit speciální cenu Vladimíru Čechovi mladšímu za sérii fotografií obyvatel českého lesa pořízenou pomocí fotopastí. Porotci ocenili projekt jako celek, jehož prostřednictvím dává možnost nahlédnout do skrytého života zvířat. Díky úsilí a nadšení autora se můžeme seznámit s unikátními a vzácnými živočichy, kteří svádějí nelehký boj o své místo v české přírodě. Dále porota ocenila trojici z nejmladších autorů - Jakuba Klímu, Mojmíra Ševčíka a Olivera Joska.

Cenu diváků výstavy Czech Nature Photo si odnáší Vladimír Čech za snímek Kuk. Vítězem Ceny čtenářů magazínu Lidé a Země se pak stal Mojmír Ševčík s fotografií Pelikán. 

Porota hodnotila 1800 snímků od 252 autorů

Czech Nature Photo představuje a hodnotí nejlepší snímky živé přírody domácích autorů. Celkem se letos do soutěže přihlásilo 252 profesionálních a pokročilých amatérských fotografů z České republiky a Slovenska s 1800 fotografiemi.

Kurátorem výstavy sestavené z nominovaných, vítězných a dalších vybraných snímků Czech Nature Photo, která se koná v galerii Czech Photo Centre až do 13. května, je fotograf Michal Krause, držitel ocenění v soutěžích Czech Press Photo a Wildlife Photo Contest. Ten byl současně předsedou poroty Czech Nature Photo, která o nejlepších snímcích rozhodovala.

V malé síni galerie Czech Photo Centre probíhá souběžně s výstavou Czech Nature Photo expozice Makrofotografie 3× jinak. Představují se zde více než čtyři desítky snímků Milana Blšťáka, Pavla Krásenského a Veroniky Souralové. Výstava přináší unikátní náhled do miniaturního vesmíru, který se nachází přímo v našem okolí, a který každý z fotografů divákům představuje naprosto odlišně.

 

Právě se děje

Další zprávy