40 fotek zvířat, které pobaví. Nejlepší humorné snímky divoké přírody roku 2017

Foto: Olivier Colle, Comedy Wildlife Photography Awards 2017
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
31. 12. 2017 11:07
Na první pohled je zábavná a legrační, má ovšem vážný cíl. Světová fotosoutěž humorných snímků zvířat Comedy Wildlife Photography Awards se snaží především pomáhat při záchraně ohrožených přírodních lokalit. Její pořadatelé se s Aktuálně.cz podělili o čtyřicet nejlepších snímků. Pojďte se pobavit.

Do letošního ročníku soutěže přišlo z celého světa přes 3500 fotografií. Utkaly se v pěti kategoriích: Na zemi, Pod hladinou, Ve vzduchu a Portfolio. Kromě nich byl také vyhlášen celkový vítěz, kterým se stal Tibor Kercz. Jeho fotoseriál zachycuje sovu sedící na větvi, která ztratila rovnováhu, zůstala viset hlavou dolů a snaží se znovu dostat na původní místo. 

V kategorii Ve vzduchu vyhrál John Threlfall s fotografií letících ptáků - jeden z nich vypadá, jako by měl proudový pohon. 

V kategorii Na zemi triumfoval Andrea Zampatti s obrázkem hlodavce, který se s euforickým výrazem houpá na stvolu květiny. 

V kategorii Pod hladinou pak získal první cenu Troy Mayne se záběrem želvy, která ploutví pohlavkuje kolem proplouvající rybu.

Nešlo přitom o malé ceny, celkový vítěz Tibor Kercz vyhrál safari do Keni. 

Soutěž Comedy Wildlife Photography Awards založili Tom Sullam and Paul Joynson-Hicks, aby upozornili na nutnost ochrany přírody. 

"Letos to byl opravdu velký úspěch, kvalita fotek v soutěži se rok od roku výrazně zvedá a stejně tak roste počet účastníků. Letos se zúčastnili fotografové z 86 zemí světa," uvedl Paul Joyunson-Hicks. "Jedním z mých osobních favoritů je snímek lišky, která si ulevuje do golfové jamky. Vím, že ve spoustě lidí vzbuzuje golf podobné pocity," konstatoval. 

Snímek celkového vítěze soutěže Tibora Kercze
Snímek celkového vítěze soutěže Tibora Kercze | Foto: Tibor Kercz, Comedy Wildlife Photography Awards 2017

Zakladatelé soutěže Paul Joynson-Hicks a Tom Sullam pocházejí oba z Tanzánie a snaží se přitáhnout pozornost k nutnosti chránit přírodu. "Žijeme v zemi, která má možná nejkrásnější divokou přírodu na světě. A chceme pomáhat tomu, aby zůstala zachována, zvláště když vidíme, jak destruktivní účinek na přírodu má počínání některých lidí," řekl Joynson-Hicks.

Zakladatelé soutěže říkají, že je jim bližší přitahovat pozornost k přírodě přes humor a pozitivní pocity než přes negativní emoce a obrazy trpících zvířat a zničené krajiny. 

Cílem soutěže je mimo jiné upozornit na mezinárodní nadaci The Born Free Foundation. Její práce je věnována ochraně divokých zvířat a jejich přirozeného prostředí. Snaží se také vysvětlovat, že zvířata nepatří do zoologických zahrad a cirkusů, ale do volné přírody. 

Peníze pro nadaci se snaží zajistit i dvě knihy, které letos vyšly v souvislosti se soutěží. Jmenují se 'Comedy Wildlife Photography Awards' a 'Wild and Crazy: Photos from the Comedy Wildlife Photography Awards'. Obě najdete v zahraničních internetových knihkupectvích, například na Amazonu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 2 hodinami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy