Osm obrazů zmaru. Fotograf ukazuje život v Hondurasu, v zemi s ohromným počtem vražd

Osm obrazů zmaru. Fotograf ukazuje život v Hondurasu, v zemi s ohromným počtem vražd
Javier Arcenillas: Latidoamerica
Javier Arcenillas: Latidoamerica
Javier Arcenillas: Latidoamerica
Javier Arcenillas: Latidoamerica
Foto: Javier Arcenillas, World Press Photo 2018
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
14. 3. 2018 14:08
Fotograf Javier Arcenillas už řadu let dokumentuje život v Hondurasu, který podle statistik patří mezi země s největším počtem vražd. Jeho snímky ze světa zamořeného drogami, gangy a korupcí jsou letos nominovány na cenu World Press Photo v kategorii dlouhodobé projekty.

Javier Arcenillas svůj soubor nazval Latidoamerica. Jde o sociologický esej, který popisuje život ve státě sužovaném násilím a zaměřuje se na bolest a bezmoc lidí, kteří přišli o někoho blízkého.

"Je velice důležité ukazovat tyto příběhy a pravou povahu násilí, protože noviny, televize a časopisy v této roli často selhávají," řekl Javier Arcenillas pro fotografický magazín Burn

Podle statistiky OSN (přesněji podle její sekce UNDOC) v Hondurasu připadá na sto tisíc obyvatel 64 vražd ročně (horší je jen Salvador se 109 vraždami). Pro porovnání, Česká republika má ve stejné kolonce statistiky vepsáno číslo 0,75 a řadí se z tohoto pohledu ke třiceti nejbezpečnějším zemím světa.

Javier Arcenillas působí jako psycholog na univerzitě v Madridu a kromě toho působí také jako volný fotograf. Získal už za své projekty řadu cen a publikoval v řadě prestižních novin a časopisů, jako je například Time či Der Spiegel.

Na cenu World Press Photo pro dlouhodobé projekty byli nominováni kromě Arcenillase také Carla Kogelmanová a Fausto Podavini (článek o jeho práci připravujeme).

 

Právě se děje

před 32 minutami

Nedávný masakr v Burkině Faso spáchaly děti ve věku 12 a 15 let

Většina ozbrojenců, kteří na začátku června v Burkině Faso zabili přes 130 lidí, byly děti ve věku od 12 do 15 let. Oznámila to s odvoláním na OSN a místní vládu agentura Reuters.

Skupina ozbrojenců v noci na 5. června zaútočila ve vesnici Solhan na hranici s Nigerem, postřílela civilisty a vypálila domy. Šlo v Burkině Faso o dosud největší akci radikálů hlásících se k teroristickým organizacím Islámský stát a Al-Káida.

Vládní mluvčí Ousseni Tamboura řekl, že většina útočníků byly děti, na což rychle reagovala OSN. Dětský fond OSN UNICEF ve svém prohlášení uvedl, že "s rozhodností odsuzuje verbování dětí a dospívajících do nevládních ozbrojených skupin". "Je to závažné porušení jejich základních práv," uvádí se v prohlášení.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Nové sankce EU proti Bělorusku zakazují dovoz i přepravu ropných produktů pocházejících z této země, dovoz potaše nebo udělování půjček.

Další zprávy