Osm obrazů zmaru. Fotograf ukazuje život v Hondurasu, v zemi s ohromným počtem vražd

Osm obrazů zmaru. Fotograf ukazuje život v Hondurasu, v zemi s ohromným počtem vražd
Javier Arcenillas: Latidoamerica
Javier Arcenillas: Latidoamerica
Javier Arcenillas: Latidoamerica
Javier Arcenillas: Latidoamerica
Foto: Javier Arcenillas, World Press Photo 2018
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
14. 3. 2018 14:08
Fotograf Javier Arcenillas už řadu let dokumentuje život v Hondurasu, který podle statistik patří mezi země s největším počtem vražd. Jeho snímky ze světa zamořeného drogami, gangy a korupcí jsou letos nominovány na cenu World Press Photo v kategorii dlouhodobé projekty.

Javier Arcenillas svůj soubor nazval Latidoamerica. Jde o sociologický esej, který popisuje život ve státě sužovaném násilím a zaměřuje se na bolest a bezmoc lidí, kteří přišli o někoho blízkého.

"Je velice důležité ukazovat tyto příběhy a pravou povahu násilí, protože noviny, televize a časopisy v této roli často selhávají," řekl Javier Arcenillas pro fotografický magazín Burn

Podle statistiky OSN (přesněji podle její sekce UNDOC) v Hondurasu připadá na sto tisíc obyvatel 64 vražd ročně (horší je jen Salvador se 109 vraždami). Pro porovnání, Česká republika má ve stejné kolonce statistiky vepsáno číslo 0,75 a řadí se z tohoto pohledu ke třiceti nejbezpečnějším zemím světa.

Javier Arcenillas působí jako psycholog na univerzitě v Madridu a kromě toho působí také jako volný fotograf. Získal už za své projekty řadu cen a publikoval v řadě prestižních novin a časopisů, jako je například Time či Der Spiegel.

Na cenu World Press Photo pro dlouhodobé projekty byli nominováni kromě Arcenillase také Carla Kogelmanová a Fausto Podavini (článek o jeho práci připravujeme).

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Fotbalový Liberec prodloužil smlouvu s kapitánem Mikulou

Fotbalový Liberec si pojistil služby kapitána Jana Mikuly. Osmadvacetiletý defenzivní univerzál prodloužil se severočeským ligovým klubem smlouvu o další dvě sezony. Slovan o tom informoval na svém webu.

"V Liberci jsem od začátku roku 2017, za tu dobu jsem si zde zvykl a jsem tady spokojený. Je tu dobrý kolektiv a já budu rád dál jeho součástí," uvedl Mikula.

"Miky je součástí Slovanu už pár roků a je dobře, že zůstává. Je to charakterově výborný kluk, který má zkušenosti a je poctivým fotbalistou. Je velmi zodpovědný v defenzivní práci, ale umí i zaútočit. Je také skvělým týmovým hráčem. Jeho další nespornou výhodou je univerzálnost. V defenzivě umí zahrát více postů, když nás tlačí bota při zranění některých hráčů," doplnil liberecký kouč Pavel Hoftych.

Mikula má na kontě 135 ligových startů a čtyři vstřelené branky. Nejvyšší soutěž hrál vedle Liberce také za Slavii Praha a Jihlavu.

Další zprávy