Osm obrazů zmaru. Fotograf ukazuje život v Hondurasu, v zemi s ohromným počtem vražd

Osm obrazů zmaru. Fotograf ukazuje život v Hondurasu, v zemi s ohromným počtem vražd
Javier Arcenillas: Latidoamerica
Javier Arcenillas: Latidoamerica
Javier Arcenillas: Latidoamerica
Javier Arcenillas: Latidoamerica
Foto: Javier Arcenillas, World Press Photo 2018
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
14. 3. 2018 14:08
Fotograf Javier Arcenillas už řadu let dokumentuje život v Hondurasu, který podle statistik patří mezi země s největším počtem vražd. Jeho snímky ze světa zamořeného drogami, gangy a korupcí jsou letos nominovány na cenu World Press Photo v kategorii dlouhodobé projekty.

Javier Arcenillas svůj soubor nazval Latidoamerica. Jde o sociologický esej, který popisuje život ve státě sužovaném násilím a zaměřuje se na bolest a bezmoc lidí, kteří přišli o někoho blízkého.

"Je velice důležité ukazovat tyto příběhy a pravou povahu násilí, protože noviny, televize a časopisy v této roli často selhávají," řekl Javier Arcenillas pro fotografický magazín Burn

Podle statistiky OSN (přesněji podle její sekce UNDOC) v Hondurasu připadá na sto tisíc obyvatel 64 vražd ročně (horší je jen Salvador se 109 vraždami). Pro porovnání, Česká republika má ve stejné kolonce statistiky vepsáno číslo 0,75 a řadí se z tohoto pohledu ke třiceti nejbezpečnějším zemím světa.

Javier Arcenillas působí jako psycholog na univerzitě v Madridu a kromě toho působí také jako volný fotograf. Získal už za své projekty řadu cen a publikoval v řadě prestižních novin a časopisů, jako je například Time či Der Spiegel.

Na cenu World Press Photo pro dlouhodobé projekty byli nominováni kromě Arcenillase také Carla Kogelmanová a Fausto Podavini (článek o jeho práci připravujeme).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Graubner se stal pražským arcibiskupem, při mši převzal úřad od Duky

Dosavadní olomoucký arcibiskup Jan Graubner po přečtení papežské buly při sobotní mši v katedrále sv. Víta na Pražském hradě usedl do křesla symbolizujícího arcibiskupský stolec a stal se tak pražským arcibiskupem. Do úřadu nastoupil po Dominiku Dukovi. Apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo předal Graubnerovi pallium jakožto symbol arcibiskupa metropolity.

Papež Graubnera jmenoval v květnu. Mši předcházel liturgický průvod z Arcibiskupského paláce, rozezněl se též největší zvon v České republice Zikmund.

Duka pražskou arcidiézi vedl 12 let. Graubner stejně jako Duka bývá považován za jednoho z předních představitelů konzervativního křídla římských katolíků v ČR. Dukův nástupce se hledal od roku 2018, kdy bývalý arcibiskup musel podat po završení 75 let svou rezignaci. Graubner tak bude muset učinit příští rok.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

V zásobnících je už veškerý plyn, který koupila správa hmotných rezerv na pokyn vlády

V plynových zásobnících je už veškerý plyn, který koupila Správa státních hmotných rezerv (SSHR) na pokyn vlády. SSHR pořídila 2,4 terawatthodin zemního plynu. Celková cena je 8,5 miliardy korun a je v ní započítáno DPH, poplatek za dopravu a skladování na 11 měsíců. Uvedl to předseda SSHR Pavel Švagr. Plyn dosud v nouzových zásobách nebyl. Celkově jsou zásobníky v České republice naplněny asi ze dvou třetin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy