Viru navzdory: Krizové okno, u kterého začíná bývalým vězňům nový život

Viru navzdory: Krizové okno, u kterého začíná bývalým vězňům nový život
Právě proto organizace zřídila krizové okénko, kde se jim dostane pomoci, při dodržení všech zásad pro prevenci šíření koronaviru.
Podle Hany Kramlové z Rubikonu organizace využila výhody Kotlasky, která je oázou zeleně v městském prostředí Libně.
Rubikon otevřel krizové okénko poté, co kvůli pandemii musel ze dne na den zastavit osobní poradenství a nahradit ho telefonickou a e-mailovou formou.
Proto se jim organizace rozhodla pomáhat osobně, prostřednictvím krizového okénka. Zobrazit 21 fotografií
Foto: Foto, Jan Jirkovský
Foto, Jan Jirkovský
12. 5. 2020 6:00
Lidé, kteří opustí brány vězení, nemají mnohdy potřebné zázemí, přístup k internetu a ani práci. Zrovna v této době, kdy je většina úřadů buď zavřená, nebo pracují v omezeném režimu, se dostávají do složité situace. Pomáhá jim v ní nezisková organizace Rubikon. Její práci fotografoval Jan Jirkovský.

Jan Jirkovský se jako fotograf rád zabývá sociální problematikou. "Často se díky tomu dostávám do míst, kam obvykle běžný občan nepřijde. Vybírám si témata, která mě něčím oslovují a dávají smysl. Přesně taková je v mých očích i nezisková organizace Rubikon, která pomáhá lidem po výkonu trestu začít nový život," říká o své nejnovější práci.

Rubikon si byl vědom, že lidé propuštění z výkonu trestu se v době pandemie dostávají do mnohem složitější situace než obvykle. Často se při potížích nemají kam obrátit, protože úřady buď fungují jen on-line, nebo pracují ve velmi omezeném režimu. Proto jim na pomoc zřídil krizové okénko v areálu Komunitního centra a zahrady Kotlaska na Praze 8.

Toto řešení umožňuje dál poskytovat poradenství, a přitom dodržet všechna opatření nutná pro prevenci šíření koronaviru. "Je to záslužná věc a podle mě pro celou společnost velice důležitá," říká fotograf Jirkovský. "Zrovna v této době je práce Rubikonu pro jejich klienty naprosto klíčová," dodává. 

Pilotní provoz okénka začal na konci března a pokračuje každou středu od 10 do 14 hodin. "Jsme rádi, že jsme našli bezpečnou cestu, jak pomáhat našim klientům i v období pandemie. Máme možnost k tomu naplno využít výhodu Kotlasky, která je oázou zeleně v městském prostředí Libně. Není tu například třeba řešit dezinfekci vchodu do domu. Klienti mohou zůstat venku na zahradě, v přírodě, takže nejsou ohroženi ani oni sami, ani sousedé z okolí nebo naši kolegové, jako je tomu v uzavřených prostorách kanceláří. Můžeme tak minimalizovat jakýkoliv přímý kontakt," říká Hana Kramlová, ředitelka fundraisingu a provozu Kotlasky.

"Považujeme za naši povinnost zůstat v tomto těžkém období aktivní. Krizové okénko nabízí řešení našim klientům, kterým jsme doslova ze dne na den museli stopnout osobní poradenství a nahradit ho telefonickou a e-mailovou formou. To je hlavně pro lidi bezprostředně po výkonu trestu velmi problematické - telefon často nemají, o možnosti internetu nemluvě. Největší riziko recidivy jim hrozí právě v prvních dnech a týdnech po propuštění a podpora našich poradců zvyšuje šanci, že návrat do společnosti zvládnou," vysvětluje Hana Kramlová.

 

Právě se děje

Další zprávy