Královny, kubánští mileniálové i strach z prázdnoty. Svět očima studentů fotografie

Královny, kubánští mileniálové i strach z prázdnoty. Svět očima studentů fotografie
Krzysztof Gołuch, Hotel, 2023
Roman Franc, Zima v Brně, 2021
Zuzana Fajmonová, Pop art, 2022
Roman Vondrouš, Zákulisí dostihů, 2017
Foto: Aktuálně.cz, David Váňa, Institut tvůrčí fotografie při Slezské univeritě v Opavě
vot Dan Poláček vot, Dan Poláček
27. 7. 2023 6:00
Největší česká vysoká škola zaměřená na fotografii ukazuje na výstavě v Uherském Hradišti, jak její studenti vidí svět. Akce je připomínkou toho, že Institut tvůrčí fotografie v Opavě dosáhl letos Kristových let (33. výročí existence). Expozice je součástí doprovodného programu tradiční uherskohradišťské Letní filmové školy. K vidění bude ve Slováckém muzeu do 27. srpna.

Letní filmová škola už v uplynulých letech hostila desítky fotografických výstav. Ty představily nejen práce zavedených tvůrců, jako jsou Jindřich Štreit, Dagmar Hochová, Markéta Luskačová nebo třeba Wim Wenders, ale i tvorbu studentů.

Mnoho z těchto tematických i autorských výstav v Uherském Hradišti připravili právě studenti Institutu tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě, druhého nejstaršího a počtem studentů i pedagogů největšího ze všech devíti vysokoškolských ústavů a ateliérů, kde je dnes možno v České republice studovat specializovaný obor fotografie.

Zatímco velká bilanční expozice ke čtvrtstoletí Institutu, uvedená v uherskohradišťském Slováckém muzeu v roce 2016 zahrnovala i řadu starších děl, současná výstava se soustřeďuje hlavně na práce nynějších studentů a nedávných absolventů školy. 

Ukazuje širokou škálu témat a fotografických stylů od humanistických a subjektivních dokumentů přes inscenované fotografie, portréty a autoportréty až k intermediální a konceptuální tvorbě. Velmi výrazně jsou zastoupeny různé formy intimních, autoreflexivních a introspektivních děl, posunujících vágní hranici mezi veřejným a osobním prostorem.

K rozmanitosti prací přispívá skutečnost, že na Institutu tvůrčí fotografie není ateliérový systém studia s jedním hlavním pedagogem, ale že studenti své práce mohou konzultovat s jedenácti kmenovými a devíti externími vyučujícími  rozličných autorských zaměření i různých generací a národností. 

Institut tvůrčí fotografie prošel za třiatřicet let své existence velkým vývojem. Postupně se stal školou s mezinárodním renomé, kde velká část jeho studentů i několik pedagogů pochází ze zahraničí a kam se každoročně hlásí několikrát více uchazečů než jich může být přijato.

Mezi jeho absolventy najdeme člena legendární agentury Magnum, vítěze prvních cen ze soutěže World Press Photo, Czech Press Photo, Grand Press Photo a Slovak Press Photo, laureáty významných ocenění Oscar Barnack Award, Hasselblad Masters či Osobnost české fotografie, řadu pedagogů vysokých i středních škol, vedoucí fotografických galerií a desítky fotografů, kteří se výborně uplatňují v praxi.

O výstavě:

33. / Třiatřicátý rok Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě. Kurátoři Vladimír Birgus a Milada Frolcová, spolupráce Ondřej Durczak, Lukáš Lamla, David Macháč a Michał Szalast. Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, výstava trvá od 28. 7. do 27. 8. Více informací zde: lfs.cz/vystavy

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy