"Všimli jste si někdy, kolik je v české krajině technologických staveb? Vodáren, betonáren, antén mobilních sítí, stožárů elektrického vedení a podobně? Mě tyto stavby vždy fascinovaly technickým detailem, barevností a počtem," říká absolvent Institutu tvůrčí fotografie v Opavě Tomáš Chadim (1973). Bezmála pět let už pracuje na souboru krajinářských fotografií, které chtějí přimět diváka, aby se zamyslel nad vlivem člověka na svět okolo něj.
Soubor byl už vystaven v řadě zemí, například v Brazílii, Anglii, Francii, Polsku, Maďarsku a samozřejmě také v Česku a na Slovensku. Nyní Chadim chystá knihu v limitované edici, na kterou momentálně vybírá prostředky prostřednictvím crowdfundingové stránky Donio.
Ačkoli na snímcích nenajdete lidskou postavu, ústředním motivem je přesto člověk. Nezajímá autora jako jednotlivec - ale jako celé společenstvo. A proč místo reálných snímků zvolil Tomáš Chadim fotomontáže, nebo chcete-li manipulace s obrazem? "Rád si s divákem hraji, chci probouzet jeho představivost a také ho přivést k tomu, aby se zamyslel," vysvětluje. Říká, že jde po stopě, kterou svou činností v krajině zanecháváme. "Jsme tvory agresivními a invazivními," dodává.
Cílem tvorby Tomáše Chadima však není obviňovat. "Všímám si spíše vlastností, které jsme si evolucí vypracovali. Věřím v náš neuvěřitelný potenciál a jsem přesvědčen, že jej zatím jen neumíme efektivně a smysluplně využít," konstatuje.
Nyní svůj projekt Znásilněná krajina uzavírá a společně s knižním designérem Pavlem Coufalíkem ho převedl do knižního formátu. Autorská publikace vyjde v limitované edici 250 kusů, a to s devíti různými motivy na titulní stránce.
O knize
Tomáš Chadim: Znásilněná krajina. Autorská fotografická publikace, limitovaná edice 250 kusů, devět verzí titulní strany, vložený plakát. Garfický design Pavel Coufalík. Získat knihu či přispět na vydání lze na stránce Donio.cz:
www.donio.cz/autorska-fotokniha-znasilnena-krajina