Osobností české fotografie 2021 je Tomáš Pospěch, mimo jiné za Koudelkovy deníky

Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
11. 4. 2022 17:01
Asociace profesionálních fotografů letos už podevatenácté vyhlásila osobnosti české fotografie. Hlavní ocenění za rok 2021 získal fotograf, kurátor a nakladatel Tomáš Pospěch. Porota ocenila především jeho práci na denících fotografa Josefa Koudelky, které vyšly v nakladatelství Torst, a knihu Nová Sedlica sestavenou ze snímků Josefa Vavrouška. Tu Pospěch vydal ve svém nakladatelství PositiF.
Tomáš Pospěch uvádí výstavu Pavla Vavrouška Nová Sedlice v pražské Leica Gallery
Tomáš Pospěch uvádí výstavu Pavla Vavrouška Nová Sedlice v pražské Leica Gallery | Foto: ČTK

Ocenění byla slavnostně vyhlášena 11. dubna v pražském Czech Photo Centre. Jak uvedl profesor Institutu tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě Vladimír Birgus, Pospěch se už mnoho let výrazně uplatňuje jako fotograf, vysokoškolský pedagog, kurátor, kritik, publicista, historik fotografie, architektury a výtvarného umění a stále výrazněji i jako nakladatel.

Birgus byl jedním z navrhovatelů ocenění pro Pospěcha. V odůvodnění napsal: "V roce 2021 připravil a ve svém nakladatelství PositiF vydal publikaci Nová Sedlica sestavenou z téměř zapomenutých fotografií Pavla Vavrouška z rurálního života ve východoslovenské vesnici. Z Vavrouškových snímků také sestavil výstavu pro Leica Gallery Prague. Zásadním způsobem se podílí na zpracovávání rozsáhlého daru fotografií Josefa Koudelky do Uměleckoprůmyslového musea v Praze. Sestavil publikaci Josef Koudelka: Deníky, kterou vydalo pražské nakladatelství Torst, k níž také napsal úvodní text." 

Samotný Tomáš Pospěch o práci na Koudelkových denících uvedl: "Záhy jsem zjistil, že mám v rukou materiál nesmírně cenný nejen pro fotografy. Kdybych si ty deníky přečetl ve dvaceti, nastartovaly by mě k tomu, abych si věci uspořádal a dělal jinak. Věděl bych, jak se ve fotografování vyhnout slepým uličkám". 

Další ocenění pro osobnosti české fotografie 2021:

  • Cena za dlouhodobý přínos fotografii: Karel Cudlín
  • Osobnost mladé české fotografie do 30 let: Kateřina Sýsová 
  • Fotografická publikace roku 2021: Josef Koudelka - Deníky 
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy