Fotky jako z cizí planety. Záběry z dronu ale zachycují slezskou krajinu

Fotky jako z cizí planety. Záběry z dronu ale zachycují slezskou krajinu
Haldy na pohledu z ptačí perspektivy.
Dron umožnil autorovi najít nový pohled na Slezsko, kde žije.
Ve své nejnovější tvorbě se Marcin Giba věnuje haldám, které jsou pro hornoslezskou průmyslovou krajinu typické (v Polské části Horního Slezska je to podobné jako v okolí Ostravy).
Jeden z jeho cyklů, nazvaný Minimal, Animal, Faces, se zaměřuje na fotografování v zimě. Zasněžená krajina umožňuje, aby na bílém pozadí vynikly nejrůznější stavby, struktury a vzory.
Foto: Marcin Giba
vot Foto, vot
Aktualizováno 19. 2. 2023 15:12
Záběry z dronu, které pořídil polský fotograf Marcin Giba nad Slezskem, zachycují haldy kolem uhelných dolů, zasněženou krajinu nebo různé struktury vybudované lidmi. Pohled z ptačí perspektivy a fotografovo umění jim však dodávají až mimozemský vzhled. Nyní svou práci vystavuje v ostravské Galerii Opera, kde bude k vidění až do druhé poloviny března.

Marcin Giba (*1979) je polský profesionální fotograf, který vystudoval Institut tvůrčí fotografie v Opavě. Aby mohl plnit přání klientů, koupil si v roce 2018 dron. "Brzy se ukázalo, že pohled z ptačí perspektivy, který měl původně jen doplnit nabídku poskytovaných služeb, mu umožnil objevit radost z tvorby a také Slezsko, místo kde žije," uvedla kurátorka výstavy Nina Giba.

Snímky vypovídají mnohé o regionu Horního Slezska, který je spojen především s hornickou industriální zástavbou. Projekt Nebeské obrazy se skládá z několika dlouhodobých cyklů. Cyklus Natural ukazuje polskou krajinu poznamenanou průmyslem. "Probíhající změny v krajině Giba nijak neestetizuje, ale snaží se dokumentovat fakt, že spojením toho, co je divoké a civilizované, vyroste nějaký nový druh vesmíru," říká kurátorka.

Série Human on Earth se zaměřuje na hledání náhodných detailů, vytvářejících konkrétní tvary, nejčastěji připomínající lidskou tvář. V souboru nazvaném Minimal, Animal, Faces se zase autor zaměřuje na létání v nejfotogeničtějším ročním období, tedy v zimě, která je však z pohledu atmosférických podmínek pro létání nejméně vhodná. Zasněžená zimní krajina umožňuje, aby na bílém pozadí vynikly nejrůznější stavby, struktury a vzory. 

"V současné době autor výtvarně zpracovává téma hald, které jsou jedním z nejcharakterističtějších prvků hornoslezské krajiny. Na záběrech z výšky vyhledává nejrůznější abstraktní motivy," uvedla kurátorka výstavy.

Marcin Giba je absolventem Institutu tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě, uměleckým ředitelem Rybnik Foto Festivalu, stipendistou maršálka Slezského vojvodství v oblasti kultury a laureátem několika desítek mezinárodních ocenění a uznání.

O výstavě

Marcin Giba: Nebeské obrazy. Galerie Opera, Divadlo Jiřího Myrona, Čs. legií 14, Ostrava. Výstava trvá od 20. ledna. do 22. března 2023.

 

Právě se děje

Další zprávy