Projekt Hydronaut a smutné tání ledovce. Nejlepší letošní fotky životního prostředí

Projekt Hydronaut a smutné tání ledovce. Nejlepší letošní fotky životního prostředí
Petr Toman - Projekt Hydronaut. Třináct let strávil Matyáš Šanda stavbou podvodní laboratoře, která bude sloužit i kosmickému výzkumu. V srpnu 2020 se stanice nazvaná DeepLab H03 poprvé ponořila. Dvojice potápěčů v ní strávila rekordních sedm dnů vyplněných vědeckými pozorováními.
Tomáš Predajňa - Zlomený velikán. V 16. století popsal kartograf Sebastian Münster ledovec Rhône jako děsivě obrovskou ledovou masu. 21. století je svědkem jeho zániku i pokusů o oddálení jeho konce.
Tomáš Predajňa - Zlomený velikán. V 16. století popsal kartograf Sebastian Münster ledovec Rhône jako děsivě obrovskou ledovou masu. 21. století je svědkem jeho zániku i pokusů o oddálení jeho konce.
Martin Veselý (Mafra) - Uzavřená zoo. Koronavirová epidemie si vyžádala sérii přísných opatření i v Safari Parku Dvůr Králové, který byl 
od poloviny března pro návštěvníky uzavřený. Na snímku jde ošetřovatel krmit mládě marabu, proti fotoaparátu letí volavka obrovská.
Foto: Czech Press Photo
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
25. 11. 2020 6:00
Fotograf Petr Toman zachytil první ponor podvodní laboratoře DeepLab H03. Tomáš Predajňa zobrazil konec ledovce Rhône a Martin Veselý fotil v uzavřené zoologické zahradě. Právě tak vypadají nejlepší fotografie životního prostředí uplynulého roku podle porotců soutěže Czech Press Photo 2020. Prohlédnout si je můžete ve pátém díle seriálu.

Základní přehled nominací, který Aktuálně.cz přineslo ihned po jejich oznámení, si můžete projít v článku Kdo z nich vyhraje Czech Press Photo? Známe letošní nominace, vládne korona. Nominované fotosérie jsou tam představeny vždy dvěma ukázkami (v sérii bývá obvykle devět fotografií). V seriálu, jehož pátý díl nyní přinášíme, si tyto soubory můžete postupně prohlédnout v plném počtu snímků tak, jak je jejich autoři do soutěže poslali.

V kategorii Člověk a životní prostředí byli nominováni:

Tomáš Predajňa se souborem snímků nazvaným Zlomený velikán. "V šestnáctém století popsal kartograf Sebastian Münster ledovec Rhône jako děsivě obrovskou ledovou masu. Nyní jsme svědkem jeho zániku i pokusů o oddálení jeho konce," konstatuje autor fotografií.

Petr Toman s Projektem Hydronaut. "Třináct let strávil Matyáš Šanda stavbou podvodní laboratoře, která bude sloužit i kosmickému výzkumu. V srpnu 2020 se stanice nazvaná DeepLab H03 poprvé ponořila. Dvojice potápěčů v ní strávila rekordních sedm dnů vyplněných vědeckými pozorováními," popisuje obsah nominované série. 

Třetí nominace pak připadla Martinovi Veselému (Mafra) za jednotlivý snímek Uzavřená zoo. "Koronavirová epidemie si vyžádala sérii přísných opatření i v Safari Parku Dvůr Králové, který byl od poloviny března pro návštěvníky uzavřený. Na snímku jde ošetřovatel krmit mládě marabu, proti mému fotoaparátu letí volavka obrovská," vysvětluje.

Mezinárodní porota hodnotila více než pět tisíc snímků od 288 autorů z Česka i Slovenska. Jednotlivé fotografie a fotoseriály se hodnotily dohromady (v některých dřívějších ročnících Czech Press Photo bývaly hodnoceny zvlášť).

Hlavní cena, tedy Fotografie roku, bude vyhlášena společně s výsledky v jednotlivých kategoriích na slavnostním ceremoniálu 2. prosince v Národním muzeu. Forma ceremoniálu bude upřesněna podle příslušných nařízení vlády. Následná výstava fotografií Czech Press Photo 2020 začne až následující rok v březnu v Národním muzeu a potrvá do října.

 

Právě se děje

před 25 minutami

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu. Informovala o tom agentura AFP. Podobné cílené útoky otřásají afghánským hlavním městem už několik měsíců.

"Dnes ráno ozbrojení muži zaútočili na vůz zaměstnankyň nejvyššího soudu," uvedl mluvčí soudu Ahmad Fahím Kauím. Upřesnil, že ženy byly zavražděny při cestě do práce.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Indonésii vystoupila na 56

Zemětřesení, které v pátek zasáhlo indonéský ostrov Sulawesi, si vyžádalo nejméně 56 mrtvých a 820 zraněných. Aktualizovanou bilanci obětí zveřejnil indonéský úřad pro řešení následků přírodních katastrof.

Zhruba 15 tisíc lidí zemětřesení o síle 6,2 stupně přimělo opustit své domovy. Někteří z nich se uchýlili do hor, zatímco jiní do přeplněných evakuačních center.

Šéfka indonéské meteorologické, klimatologické a geofyzikální agentury Dwikorita Karnawatiová uvedla, že další zemětřesení v regionu by mohlo vyvolat vlnu cunami. Doplnila, že podle předpovědí pro nadcházející týdny se Indonésie bude dál potýkat s extrémním počasím.

Zdroj: ČTK
Další zprávy