Projekt Hydronaut a smutné tání ledovce. Nejlepší letošní fotky životního prostředí

Projekt Hydronaut a smutné tání ledovce. Nejlepší letošní fotky životního prostředí
Petr Toman - Projekt Hydronaut. Třináct let strávil Matyáš Šanda stavbou podvodní laboratoře, která bude sloužit i kosmickému výzkumu. V srpnu 2020 se stanice nazvaná DeepLab H03 poprvé ponořila. Dvojice potápěčů v ní strávila rekordních sedm dnů vyplněných vědeckými pozorováními.
Tomáš Predajňa - Zlomený velikán. V 16. století popsal kartograf Sebastian Münster ledovec Rhône jako děsivě obrovskou ledovou masu. 21. století je svědkem jeho zániku i pokusů o oddálení jeho konce.
Tomáš Predajňa - Zlomený velikán. V 16. století popsal kartograf Sebastian Münster ledovec Rhône jako děsivě obrovskou ledovou masu. 21. století je svědkem jeho zániku i pokusů o oddálení jeho konce.
Martin Veselý (Mafra) - Uzavřená zoo. Koronavirová epidemie si vyžádala sérii přísných opatření i v Safari Parku Dvůr Králové, který byl 
od poloviny března pro návštěvníky uzavřený. Na snímku jde ošetřovatel krmit mládě marabu, proti fotoaparátu letí volavka obrovská.
Foto: Czech Press Photo
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
25. 11. 2020 6:00
Fotograf Petr Toman zachytil první ponor podvodní laboratoře DeepLab H03. Tomáš Predajňa zobrazil konec ledovce Rhône a Martin Veselý fotil v uzavřené zoologické zahradě. Právě tak vypadají nejlepší fotografie životního prostředí uplynulého roku podle porotců soutěže Czech Press Photo 2020. Prohlédnout si je můžete ve pátém díle seriálu.

Základní přehled nominací, který Aktuálně.cz přineslo ihned po jejich oznámení, si můžete projít v článku Kdo z nich vyhraje Czech Press Photo? Známe letošní nominace, vládne korona. Nominované fotosérie jsou tam představeny vždy dvěma ukázkami (v sérii bývá obvykle devět fotografií). V seriálu, jehož pátý díl nyní přinášíme, si tyto soubory můžete postupně prohlédnout v plném počtu snímků tak, jak je jejich autoři do soutěže poslali.

V kategorii Člověk a životní prostředí byli nominováni:

Tomáš Predajňa se souborem snímků nazvaným Zlomený velikán. "V šestnáctém století popsal kartograf Sebastian Münster ledovec Rhône jako děsivě obrovskou ledovou masu. Nyní jsme svědkem jeho zániku i pokusů o oddálení jeho konce," konstatuje autor fotografií.

Petr Toman s Projektem Hydronaut. "Třináct let strávil Matyáš Šanda stavbou podvodní laboratoře, která bude sloužit i kosmickému výzkumu. V srpnu 2020 se stanice nazvaná DeepLab H03 poprvé ponořila. Dvojice potápěčů v ní strávila rekordních sedm dnů vyplněných vědeckými pozorováními," popisuje obsah nominované série. 

Třetí nominace pak připadla Martinovi Veselému (Mafra) za jednotlivý snímek Uzavřená zoo. "Koronavirová epidemie si vyžádala sérii přísných opatření i v Safari Parku Dvůr Králové, který byl od poloviny března pro návštěvníky uzavřený. Na snímku jde ošetřovatel krmit mládě marabu, proti mému fotoaparátu letí volavka obrovská," vysvětluje.

Mezinárodní porota hodnotila více než pět tisíc snímků od 288 autorů z Česka i Slovenska. Jednotlivé fotografie a fotoseriály se hodnotily dohromady (v některých dřívějších ročnících Czech Press Photo bývaly hodnoceny zvlášť).

Hlavní cena, tedy Fotografie roku, bude vyhlášena společně s výsledky v jednotlivých kategoriích na slavnostním ceremoniálu 2. prosince v Národním muzeu. Forma ceremoniálu bude upřesněna podle příslušných nařízení vlády. Následná výstava fotografií Czech Press Photo 2020 začne až následující rok v březnu v Národním muzeu a potrvá do října.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Na Floridě se zhroutila vícepodlažní budova, na místě jsou záchranáři

Na jižní Floridě se částečně zhroutila několikapodlažní budova. Zda v ní byli lidé a zda si incident vyžádal oběti, není v tuto chvíli podle televizní stanice CNN jasné. Na místě zasahují hasiči.

O zhroucení budovy v okrese Miami-Dade informovaly hasiči na twitteru. V tiskovém prohlášení pak uvedli, že na místě zasahuje přes 80 záchranných jednotek. Objekt se nacházel v městečku Surfside nedaleko Miami Beach. Podle lokální televize byla budova postavena v roce 1981.

Policie na twitteru zveřejnila snímek z místa. Na internetu se objevilo i video trosek budovy; jeho autor poznamenal, že byl ubytovaný v sousedním hotelu. "Jedna z těch obřích budov je pryč. Tady, hned vedle nás," uvedl s tím, že je to "šílené".

CNN se snaží získat komentář od místních hasičů a kanceláře starosty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy