FAMU

Animovaný film od Podskalské z FAMU získal cenu na americkém festivalu

Nejlepším krátkým animovaným filmem na festivalu v americkém Austinu se staly Rudé boty od Anny Podskalské, studentky katedry animované tvorby na pražské FAMU. Snímek letos soutěžil také v Cannes a odnesl si cenu z liberecké přehlídky Anifilm.

Poetická animace na pomezí folkloru a hororu tematizuje osudovou závislost. Podskalská ji vytvořila technikou malby na sklo. Čtrnáctiminutový příběh začíná na vesnické tancovačce, kde dívka marně čeká na tanečníka. Náhle se objeví cizinec, vyzve ji k tanci a dá jí pár rudých bot. Dívka se díky nim vášnivě roztančí a stává se středem pozornosti. Záhy však zjistí, že botám nevládne ona, ale boty vládnou jí.

Zdroj: ČTK

Pražská FAMU má dva snímky v semifinále studentských Oscarů

Dva snímky volně spojené s pražskou FAMU se dostaly do semifinále Student Academy Awards. O prestižní ocenění, známé též jako studentský Oscar, usilují hraný film Kanja od indické režisérky a absolventky pražské školy Apúrvy Satisové plus dokument Projekt Adam Basma libanonské studentky Leily Basmaové, která nyní připravuje svůj absolventský film. Nominace zveřejnila americká Akademie filmového umění a věd.

Finalisté budou známi na přelomu srpna a září, slavnostní předávání a vyhlášení vítězů se koná 14. října v Los Angeles. Film Kanja je na užším seznamu filmů nominovaných v kategorii Mezinárodní hraný film, dokument Projekt Adam Basma se bude ucházet o ocenění Mezinárodní dokumentární film.

Zdroj: ČTK

Krátký animovaný film z pražské FAMU bude soutěžit v Cannes

Na festivalu ve francouzském Cannes bude soutěžit krátký animovaný film Rudé boty od Anny Podskalské, studentky katedry animované tvorby na pražské FAMU. Byl vybrán do studentské soutěže Cinéfondation, která se uskuteční od 12. do 15. července.

Čtrnáctiminutový snímek tematizuje osudovou závislost. Začíná na vesnické tancovačce, kde dívka od cizince dostane pár rudých bot. Divoce se roztančí, záhy však zjistí, že botám nevládne ona, ale boty vládnou jí. Podskalská snímek vytvořila technikou malování na sklo. V Česku budou Rudé boty k vidění na libereckém festivalu Anifilm.

Mimo soutěž FAMU představí v Cannes další tři projekty: film Postup práce, který natočil Lun Sevnik z katedry režie, autobiografický projekt Milý tati od Diany Cam Van Nguyen z katedry animované tvorby a scénář Rituály od Damiána Vondráška z katedry režie.

Zdroj: ČTK
Pokračovat