Handicapovaný triatlonista přišel o handbike. 250 tisíc na nový vybrali lidé za den

hrz hrz
Aktualizováno 18. 2. 2019 13:19
Zbyněk Švehla je handicapovaný táta dvou dětí, jenž navzdory svému postižení zvládá přes den pracovat, odpoledne trénovat a o víkendech závodit na světové úrovni. Kromě toho se snaží být inspirací pro tisíce dalších postižených sportovců. Jeho handbike, speciální kolo ovládané rukama, stál 200 tisíc korun a byl vyroben jemu na míru. Začátkem února mu ho zloději ukradli přímo z auta před jeho domem. Dosud se nenašlo, lidé se mu proto na výzvu Ježíškových vnoučat rozhodli složit na nový.
Handbiker Zbyněk Švehla.
Handbiker Zbyněk Švehla. | Foto: Archiv Zbyňka Švehly

Spoluautor projektu Českého rozhlasu Ježíškova vnoučata Martin Ondráček nejprve v polovině února informoval o krádeži Zbyňkova handbiku. Doufal, že by se toto atypické kolo mohlo díky sdílení informací a fotky na Facebooku najít. 

Již tehdy mu komunita Ježíškových vnoučat, zvyklá spíše na obdarovávání osamělých seniorů, nabízela,ať založí účet a že na nové kolo vyberou peníze.

Jelikož se Zbyňkův závodní stroj dosud nenašel, domluvil Ondráček veřejnou sbírku s Kontem Bariéry a informoval o tom na Facebooku. Za necelý den "bylo hotovo", vybralo se 250 tisíc.

"Kdyby se však přeci jen stal zázrak a mé staré dobré kolo se někde objevilo, nebudu toužit po novém a veškeré prostředky, které se prostřednictvím této sbírky vyberou, jistě dobře poslouží projektům Konta Bariéry," uvedl pro Český rozhlas Zbyněk Švehla.

Handbike je pro zloděje bezcenný, pro sportovce všechno

Podle Českého rozhlasu došlo ke krádeži ve středu 6. února přímo před domem Zbyňka Švehly v Praze - Horních Počernicích.

Zloději mu rozbili okénka auta a přes kufr mu handbike vytáhli. Jak ale Švehla upozorňuje, kolo je prakticky neprodejné, protože běžnému člověku je celkem na nic, navíc je vyrobeno z karbonu, který se nehodí ani do sběrného dvora.

Handicapovaný sportovec nejdříve doufal, že vše dopadne jako minulá krádež - když zloději zjistili neprodejnost kola, zahodili ho hned v Horních Počernicích. Jenže nyní se po něm slehla zem.

Událost však dostala nový rozměr, když o krádeži informoval Martin Ondráček, vedoucí programu Českého rozhlasu Radiožurnálu na Facebooku Ježíškova vnoučata.

"Když někdo okrade vozíčkáře, je to absolutní dobytčárna! Prosím, zastavte se a pomozte Zbyňkovi, kterého okradli!" uvedl na stránkách projektu, jenž dává dohromady osamělé seniory toužící po dárku a jejich potenciální dárce. 

Vyzýval lidi, aby post sdíleli a šířili dál, čímž by se kolo mohlo najít, ať již na internetu, v zastavárně, nebo v lese. Již tehdy veřejnost nabízela, že otevře-li se veřejný účet, okamžitě na nový handbike přispějí.

Zbyněk Švehla měl před dvaceti lety nehodu během svého milovaného triatlonu a skončil na vozíku. To mu však nevzalo touhu závodit, cestovat a nadále vést dobrodružný život.

Již čtyřikrát se mu navzdory postižení podařilo zdolat nejtěžší triatlonový závod na světě - havajského Ironmana. Ve své kategorii se dokonce stal prvním Neameričanem, který to dokázal. Koncem roku 2017 zdolal na handbiku nejvyšší horu Havajských ostrovů, vyhaslou sopku Mauna Kea, která se tyčí do výšky 4205 metrů. A to k ní vyrazil od moře, tedy prakticky z nulové výšky. Po patnácti hodinách dřiny dojel na vrchol.

Na handbiku, který mu ukradli a bez nějž by jeho další smělé sny zůstaly jen sny.

Video: Podívejte se na rozhovor s handicapovaným cyklistou Jiřím Ježkem

Už nikdy nebudu tak dobrý jako dřív, ale vážím si toho, že můžu znovu závodit, říká hendikepovaný cyklista Jiří Ježek, který se loni při závodě těžce zranil. To, že nemá nohu, už prý ani nevnímá. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy