Vítek je bojovník. Má jen jednu nohu, nelituje se a ve stolním tenise poráží zdravé

Vítek je bojovník. Má jen jednu nohu, nelituje se a ve stolním tenise poráží zdravé
Vítek Špalek se narodil s vývojovou vadou a má protézu na pravé noze. Od osmi let se však věnuje stolnímu tenisu, také lyžuje a jezdí na kole.
Ke sportu ho přivedl otec. "Nejdříve jsme začínali v obýváku na konferenčním stolku. On seděl a pinkali jsme si. Hrozně ho to bavilo, tak jsem mu koupil na zahradu pingpongový stůl a to ho chytlo ještě víc. A pak už to jelo," vypráví jeho tatínek Josef.
"Stolní tenis je pro mě dobrý sport, dá se hrát i s mým handicapem, protože se u něj nemusím moc pohybovat," přidává se Vítek.
Jako handicapovaný sportovec soutěží se zdravými dětmi a poráží je. V roce 2017 se stal krajským přeborníkem Karlovarského kraje ve čtyřhře, ve dvouhře pak skončil druhý. V celorepublikovém žebříčku patří do první třicítky. Na mistrovství republiky skončil devátý.
Foto: Archiv Josefa Špalka
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
30. 11. 2018 9:48
Vít Špalek z Aše se narodil s vývojovou vadou, místo pravé nohy má protézu. Rodiče ho však nevedli k bolestínství, nýbrž k vrcholovému sportu mezi zdravými dětmi. Měsíčně však jeho příprava stojí 30 tisíc korun, redakce Economia proto uspořádala charitativní snídani a vybrala pro Vítka peníze. Podívejte se, jak Vít Špalek a jeho rodina dokážou bojovat s nepřízní osudu.
 

Právě se děje

před 39 minutami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy