Vítek je bojovník. Má jen jednu nohu, nelituje se a ve stolním tenise poráží zdravé

Vítek je bojovník. Má jen jednu nohu, nelituje se a ve stolním tenise poráží zdravé
Vítek Špalek se narodil s vývojovou vadou a má protézu na pravé noze. Od osmi let se však věnuje stolnímu tenisu, také lyžuje a jezdí na kole.
Ke sportu ho přivedl otec. "Nejdříve jsme začínali v obýváku na konferenčním stolku. On seděl a pinkali jsme si. Hrozně ho to bavilo, tak jsem mu koupil na zahradu pingpongový stůl a to ho chytlo ještě víc. A pak už to jelo," vypráví jeho tatínek Josef.
"Stolní tenis je pro mě dobrý sport, dá se hrát i s mým handicapem, protože se u něj nemusím moc pohybovat," přidává se Vítek.
Jako handicapovaný sportovec soutěží se zdravými dětmi a poráží je. V roce 2017 se stal krajským přeborníkem Karlovarského kraje ve čtyřhře, ve dvouhře pak skončil druhý. V celorepublikovém žebříčku patří do první třicítky. Na mistrovství republiky skončil devátý.
Foto: Archiv Josefa Špalka
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
30. 11. 2018 9:48
Vít Špalek z Aše se narodil s vývojovou vadou, místo pravé nohy má protézu. Rodiče ho však nevedli k bolestínství, nýbrž k vrcholovému sportu mezi zdravými dětmi. Měsíčně však jeho příprava stojí 30 tisíc korun, redakce Economia proto uspořádala charitativní snídani a vybrala pro Vítka peníze. Podívejte se, jak Vít Špalek a jeho rodina dokážou bojovat s nepřízní osudu.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

USA podpořily Hongkong, Peking to označil za vměšování

Americká Sněmovna reprezentantů schválila tři zákony, jimiž podpořila demonstranty v Hongkongu, kteří ve velkoměstě bojují za posílení demokracie.

Přijatá opatření se nelíbí Pekingu, který Washington vyzval, aby se nevměšoval do záležitostí Číny. Hongkongští prodemokratičtí zákonodárci zároveň přerušili výroční proslov Čínou podporované správkyně města Carrie Lamové.

Jeden z návrhů zákona přijatých v úterý dolní komorou amerického Kongresu odsuzuje kroky Číny při řešení situace v Hongkongu. Demonstranti zde už několik měsíců protestují proti plíživému omezování svobod ze strany Pekingu a dožadují se demokratických reforem.

Další zprávy