Baletka na vozíku, astronomka i včelařka. To jsou nejtalentovanější české děti roku

Seznamte se s deseti vítězi soutěže Zlatý oříšek, která již 17 let objevuje v Česku nejtalentovanější děti napříč obory. Nechybí mezi nimi baletka na vozíku, včelařka, multiinstrumentalista a zpěvák či dívka, která na špičkové úrovni zvládá housle, golf i aikido.
Seznamte se s vítězi Zlatého oříšku 2015, mimořádnými českými talenty. | Video: Zuzana Hronová

Praha - Již sedmnáctý rok za sebou hledala nadace Zlatý oříšek největší talenty mezi českými dětmi. Z dvoustovky přihlášených vybrala třicet finalistů, z nich pak během slavnostního večera určila desítku vítězů.

Ti byli ve čtvrtek v Kaiserštejnském paláci na Malé Straně představeni novinářům. I tentokrát se jednalo o velmi pestré společenství.

České naděje

Vědci - děti

V seriálu online deníku Aktuálně.cz  "České naděje" vás seznamujeme s mladými nadějemi české vědy, kultury i české společnosti. Jsou mladí, ale již slaví mezinárodní úspěchy, vedou vlastní výzkumy, vynikají v umělecké oblasti, popřípadě jsou obětaví dobrovolníci či probouzí občanskou společnost.

Letošními vítězi se stali Karolína Dejová (8), věnující se tanci na vozíku, hokejová brankářka Kateřina Dvořáková (12), jež chytá buď za kluky, nebo za seniorky, básnířka Nela Fialová (11), která již vydala svou první sbírku, Alžběta Teperová (11), jež se věnuje se svou sestřenicí Eliškou Cermanovou (14) charitativní činnosti, geniální astronomka, matematička a fyzička Natálie Maleňáková (14), vynikající zpěvák a multiinstrumentalista Jaroslav Voříšek (14), hrající na tenor, pozoun, bicí a klavír, stolní tenistka Kristýna Pěnkavová (13), aktuální mistryně ČR ve dvouhře i čtyřhře mladších žákyň, včelařka a bioložka  Dobruše Lukášová (14), sportovní gymnastka Veronika Šebáková (13), aktuální mistryně republiky, a  Klára Zayková (13), zvládající na špičkové úrovni housle, golf a aikido.

Za sedmnáct let existence prošly soutěží stovky dětí, z nichž řada se dostala na špičku ve svém oboru. Do soutěže se může přihlásit každý, kdo něco mimořádného dokázal, na zaměření nezáleží.

„Zlatý oříšek je pro všechny děti, které chtějí být aktivní, cílevědomé a něco v životě dokázat. Je to odrazový můstek k dalšímu úspěchu, a tedy šance, kterou by byla škoda si nechat ujít. Projekt je otevřený všem dětem bez ohledu na obor, etnikum nebo případný hendikep," říká Jiří Kotmel, hlavní organizátor soutěže.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Atlético si poradilo se San Sebastianem a kráčí za titulem

Atlético Madrid v 35. kole španělské ligy porazilo San Sebastián 2:1 a už jen dvě utkání ho dělí od triumfu ve španělské lize. O branky Atlética se postarali Yannick Carrasco a Angel Correa, za Real Sociedad snížil Igor Zubeldia. 

Svěřenci Diega Simeoneho nyní vedou tabulku La ligy o čtyři body před Barcelonou, třetí Real Madrid ztrácí bodů pět, ale má zápas k dobru. Ve zbývajících dvou utkáních narazí Atleti na Osasunu a Valladolid.

Pokud Atlético oba zápasy vyhraje stane se mistrem po šesti letech a celkově pojedenácté v historii. 

Aktualizováno před 1 hodinou

Izraelská armáda znásobí údery na Pásmo Gazy, USA vyšlou na Blízký východ diplomata

Izraelský bezpečnostní kabinet rozhodl na večerním zasedání, že armáda znásobí údery na Pásmo Gazy. Zaměří se na symboly tamního vládního hnutí Hamás. Podle televize Kanál 12 se zřejmě armáda zaměří na symboly Hamásu, které Pásmu Gazy vládne. Jedním z těchto cílů by mohla být podle televize budova ministerstva financí.

Izrael tvrdí, že se zaměřuje hlavně na vůdce obou skupin, ve středu ohlásil, že zabil šest členů vedení Hamásu. Izraelská armáda podle svého vyjádření zabila celkem 30 radikálů bojujících proti Izraeli. Hamás ve večerní zprávě upřesňující počet obětí v Pásmu Gazy oznámil, že o život tam přišlo 65 lidí, mezi nimiž je 16 dětí a pět žen. Izrael má sedm mrtvých včetně vojáka a dvou dětí.

Spojené státy vyšlou na Blízký východ vysoce postaveného diplomata ve snaze utišit eskalující násilí mezi Izraelem a Palestinci. Podle médií to oznámil ministr zahraničí USA Antony Blinken, který zároveň označil za "trýznivé" záběry, jež v posledních dnech přichází z regionu. Americký ministr obrany Lloyd Austin podle vyjádření Pentagonu hovořil se svým izraelským protějškem a potvrdil mu, že USA Izrael nadále jednoznačně podporují.

"Obrázky, které k nám přes noc dorazily, jsou trýznivé. A ztráta jediného civilního života je tragédií. Požádal jsem zástupce náměstka ministra zahraničí Hadyho Amra, aby ihned odjel do regionu a setkal se s Izraelci a Palestinci (…) a jménem mým a prezidenta Joea Bidena na ně naléhal, aby zmírnili násilnosti," řekl Blinken.

Zdroj: ČTK
Další zprávy