Baletka na vozíku, astronomka i včelařka. To jsou nejtalentovanější české děti roku

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
15. 1. 2016 8:48
Seznamte se s deseti vítězi soutěže Zlatý oříšek, která již 17 let objevuje v Česku nejtalentovanější děti napříč obory. Nechybí mezi nimi baletka na vozíku, včelařka, multiinstrumentalista a zpěvák či dívka, která na špičkové úrovni zvládá housle, golf i aikido.
Seznamte se s vítězi Zlatého oříšku 2015, mimořádnými českými talenty. | Video: Zuzana Hronová

Praha - Již sedmnáctý rok za sebou hledala nadace Zlatý oříšek největší talenty mezi českými dětmi. Z dvoustovky přihlášených vybrala třicet finalistů, z nich pak během slavnostního večera určila desítku vítězů.

Ti byli ve čtvrtek v Kaiserštejnském paláci na Malé Straně představeni novinářům. I tentokrát se jednalo o velmi pestré společenství.

České naděje

Vědci - děti

V seriálu online deníku Aktuálně.cz  "České naděje" vás seznamujeme s mladými nadějemi české vědy, kultury i české společnosti. Jsou mladí, ale již slaví mezinárodní úspěchy, vedou vlastní výzkumy, vynikají v umělecké oblasti, popřípadě jsou obětaví dobrovolníci či probouzí občanskou společnost.

Letošními vítězi se stali Karolína Dejová (8), věnující se tanci na vozíku, hokejová brankářka Kateřina Dvořáková (12), jež chytá buď za kluky, nebo za seniorky, básnířka Nela Fialová (11), která již vydala svou první sbírku, Alžběta Teperová (11), jež se věnuje se svou sestřenicí Eliškou Cermanovou (14) charitativní činnosti, geniální astronomka, matematička a fyzička Natálie Maleňáková (14), vynikající zpěvák a multiinstrumentalista Jaroslav Voříšek (14), hrající na tenor, pozoun, bicí a klavír, stolní tenistka Kristýna Pěnkavová (13), aktuální mistryně ČR ve dvouhře i čtyřhře mladších žákyň, včelařka a bioložka  Dobruše Lukášová (14), sportovní gymnastka Veronika Šebáková (13), aktuální mistryně republiky, a  Klára Zayková (13), zvládající na špičkové úrovni housle, golf a aikido.

Za sedmnáct let existence prošly soutěží stovky dětí, z nichž řada se dostala na špičku ve svém oboru. Do soutěže se může přihlásit každý, kdo něco mimořádného dokázal, na zaměření nezáleží.

„Zlatý oříšek je pro všechny děti, které chtějí být aktivní, cílevědomé a něco v životě dokázat. Je to odrazový můstek k dalšímu úspěchu, a tedy šance, kterou by byla škoda si nechat ujít. Projekt je otevřený všem dětem bez ohledu na obor, etnikum nebo případný hendikep," říká Jiří Kotmel, hlavní organizátor soutěže.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Smartwings budou v případě dohody se státem financovat všichni akcionáři

Do financování záchrany letecké skupiny Smartwings se po případné dohodě se státem zapojí všichni akcionáři společnosti. Ve čtvrtek se na tom dohodla valná hromada firmy. Zároveň schválila finanční model skupiny pro letošní a příští rok. Jeho podobu firma neuvedla, vychází ovšem ze závěrů expertní komise ministerstva dopravy.

Spolumajitel a předseda představenstva společnosti Jiří Šimáně v dnešní Mladé Frontě Dnes uvedl, že firma potřebuje od státu půjčku nebo garanci za úvěr na 1,7 až dvě miliardy korun. Bez pomoci státu podle něj firma skončí.

Skupina Smartwings, pod kterou patří také České aerolinie, čelí finančním problémům kvůli propadu zájmu o cestování v důsledku koronavirové krize.

Zdroj: ČTK
Další zprávy