Baletka na vozíku, astronomka i včelařka. To jsou nejtalentovanější české děti roku

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
15. 1. 2016 8:48
Seznamte se s deseti vítězi soutěže Zlatý oříšek, která již 17 let objevuje v Česku nejtalentovanější děti napříč obory. Nechybí mezi nimi baletka na vozíku, včelařka, multiinstrumentalista a zpěvák či dívka, která na špičkové úrovni zvládá housle, golf i aikido.
Seznamte se s vítězi Zlatého oříšku 2015, mimořádnými českými talenty. | Video: Zuzana Hronová

Praha - Již sedmnáctý rok za sebou hledala nadace Zlatý oříšek největší talenty mezi českými dětmi. Z dvoustovky přihlášených vybrala třicet finalistů, z nich pak během slavnostního večera určila desítku vítězů.

Ti byli ve čtvrtek v Kaiserštejnském paláci na Malé Straně představeni novinářům. I tentokrát se jednalo o velmi pestré společenství.

České naděje

Vědci - děti

V seriálu online deníku Aktuálně.cz  "České naděje" vás seznamujeme s mladými nadějemi české vědy, kultury i české společnosti. Jsou mladí, ale již slaví mezinárodní úspěchy, vedou vlastní výzkumy, vynikají v umělecké oblasti, popřípadě jsou obětaví dobrovolníci či probouzí občanskou společnost.

Letošními vítězi se stali Karolína Dejová (8), věnující se tanci na vozíku, hokejová brankářka Kateřina Dvořáková (12), jež chytá buď za kluky, nebo za seniorky, básnířka Nela Fialová (11), která již vydala svou první sbírku, Alžběta Teperová (11), jež se věnuje se svou sestřenicí Eliškou Cermanovou (14) charitativní činnosti, geniální astronomka, matematička a fyzička Natálie Maleňáková (14), vynikající zpěvák a multiinstrumentalista Jaroslav Voříšek (14), hrající na tenor, pozoun, bicí a klavír, stolní tenistka Kristýna Pěnkavová (13), aktuální mistryně ČR ve dvouhře i čtyřhře mladších žákyň, včelařka a bioložka  Dobruše Lukášová (14), sportovní gymnastka Veronika Šebáková (13), aktuální mistryně republiky, a  Klára Zayková (13), zvládající na špičkové úrovni housle, golf a aikido.

Za sedmnáct let existence prošly soutěží stovky dětí, z nichž řada se dostala na špičku ve svém oboru. Do soutěže se může přihlásit každý, kdo něco mimořádného dokázal, na zaměření nezáleží.

„Zlatý oříšek je pro všechny děti, které chtějí být aktivní, cílevědomé a něco v životě dokázat. Je to odrazový můstek k dalšímu úspěchu, a tedy šance, kterou by byla škoda si nechat ujít. Projekt je otevřený všem dětem bez ohledu na obor, etnikum nebo případný hendikep," říká Jiří Kotmel, hlavní organizátor soutěže.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Německá ekonomika se těsně vyhnula recesi, HDP vzrostl o 0,1 procenta

Německá ekonomika se ve třetím čtvrtletí těsně vyhnula recesi. Hrubý domácí produkt se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 0,1 procenta po poklesu 0,2 procenta v období duben až červen. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil spolkový statistický úřad.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Střelba na škole na východě Ruska: dva mrtví a tři zranění

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na vysoké škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student. V nemocnici skončili tři mladí lidé, stav dvou z nich byl označen jako středně vážný, oba podle médií museli podstoupit operaci.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Trump neuspěl. Odvolací soud je nadále pro nahlédnutí do jeho finančních záznamů

Odvolací soud ve Spojených státech zamítl ve středu žádost prezidenta Donalda Trumpa, aby se znovu zabýval rozhodnutím, které dalo za pravdu výboru Sněmovny reprezentantů. Ten žádá o nahlédnutí do prezidentových finančních záznamů. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters. Trumpův právník John Sekulow už řekl, že se proti rozhodnutí odvolá k nejvyššímu soudu USA.

Výbor pro dohled a reformu americké Sněmovny reprezentantů letos firmu Mazars LLP, která zpracovávala pro Trumpa účetnictví, vyzval, aby mu poskytla finanční záznamy prezidenta a několika jeho firem za posledních osm let. Jde o jeden z řady právních kroků, které vyhrocují konflikt mezi Sněmovnou reprezentantů, ovládanou demokraty, a Bílým domem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy