Krasobruslařský šampion poráží děti i v houslích a klavíru

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 19. 2. 2015 22:28
Matyáš Bělohradský (13) již čtyři roky vládne mladým krasobruslařům. Přeřadili ho do juniorů, na stupních vítězů je dál. Vyhrává ale i houslové a klavírní soutěže.
Matyáš Bělohradský před domácí "síní slávy".
Matyáš Bělohradský před domácí "síní slávy". | Foto: zlatyorisek.cz

Mariánské Lázně - Již čtyři roky po sobě se stal Matyáš Bělohradský (13) z Mariánských Lázní  žákovským mistrem republiky v krasobruslení, počtvrté za sebou vyhrál také Český pohár. Přeřadili ho radši do juniorů. Na špičkové úrovni zvládá vedle toho i housle a klavír. Matyáš Bělohradský je další velký talent, který redakce Aktuálně.cz představuje v rámci svého seriálu České naděje.

Krasobruslit se učí již od tří let, ve čtyřech letech udělal první piruetu, v šesti vyhrál první medaili. Na ledě stráví až 23 hodin týdně. Je mimo jiné padesátinásobným vítězem Velkých cen.

Vizitka Matyáše Bělohradského

Zlatý oříšek - laureáti

Krasobruslení: Vítěz 50 Velkých cen ČR, 4x mistr ČR, 4x vítěz Českého poháru, vítěz Evropského kritéria, 4x vítěz ankety nejlepší sportovec Karlovarského kraje, člen Sportovního centra mládeže v Praze, vítěz Olympiády dětí a mládeže.

Hra na housle: Národní soutěž ZUŠ ve hře na smyčcové nástroje - 1. místo v  okresním kole 2012, 2014, 1. místo v krajském kole 2012, 3. místo v krajském kole 2014

Hra na klavír: Národní soutěž ZUŠ ve hře na klavír - 1. místo v okresním kole 2012, 2014, 2. místo v krajském kole 2012, 3. místo v krajském kole 2014
Zdroj: bratribelohradsti.cz, zlatyorisek.cz

Kromě toho ale zvládá tenhle úspěšný reprezentant SKK Karlovy Vary  na "vrcholné úrovni“ i hru na housle a na klavír. I zde se většinou umisťuje na stupních vítězů.

Na třináctiletého kluka docela hodně aktivit. "Nejdřív bylo krasobruslení. To už dělám od tří let. První medaile byla v šesti letech. V pěti letech jsem přibral klavír, housle asi v devíti letech," popisuje Matyáš.

Housle a klavír jako relax, do školy nechodí

Jak se to dá vůbec všechno zvládat, ještě na takovéto úrovni? "Když přijdu z tréninku, tak ještě cvičím na klavír a na housle, beru to jako  odpočinek," vysvětluje mi jednoduše a s úsměvem.

Jak se do toho vejde škola? "Ta už se do toho nevejde, musím se učit doma. Učí mě mamka a taťka," říká.

Stejně jako jeho staršího bratra Jirku, úspěšného krasobruslaře a klavíristu. Jednou za půl roku chodí na přezkoušení.

"Oni jsou naštěstí chytří, takže moc učení s nimi není potřeba. Nevíme,  jak to bude probíhat na gymnáziu, to se uvidí,“ říká tatínek.

Matyáš v pouhých 13 letech přešel mezi juniory, o dva roky dříve, než měl. Jeho bratr je nejmladší právoplatný junior. Přesto soutěže vyhrávají.

Juniorské Grand Prix v estonském Tallinnu, září 2014.
Juniorské Grand Prix v estonském Tallinnu, září 2014. | Video:

Někdy se stane, že Matyáš soutěž vyhraje, a porazí tedy i svého staršího bratra. Pro oba je ale tato bratrská konkurence velká motivace.

Jiří navíc úspěšně jezdí i v páru. A i zde sbírá první místa včetně mistra republiky.

Oba bratři už jsou v juniorské reprezentaci. "V současné době jsou čtyři velmi nadějní čeští krasobruslaři. Mezi nimi tedy dva naši,“ říká tatínek.

Z mladého talentu by mohl být krasobruslař, houslista, nebo klavírista. On má už teď jasno. "Určitě se chci věnovat především krasobruslení. Rád bych ale dál hrál i na housle. Jdou mi víc a také mě víc baví než klavír," říká. Tomu odpovídá i jeho týdenní program, v němž je tréninkům na ledě vyhrazeno až 23 hodin.

Bohatý program je náročný a nákladný i pro rodiče. Vedou synům diáře, kdy mají kde být, a starají se o celou logistiku. "Na tréninky nás vozí většinou mamka, protože to je trenérka krasobruslení, ale nás netrénuje," vysvětluje Matyáš.

"Není to jednoduché. Navíc oni dělali různé sporty a holt zůstali u toho nejnáročnějšího a nejdražšího," kroutí hlavou tatínek.

Uvažuje Matyáš třeba už i o olympiádě? "Ano, mám to spočítané. Ta, co bude teď, tak ta ještě ne, ale ta, co bude následovat, tak tam už bych se rád objevil."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN. Svět se podle něj blíží k bodu zlomu

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.

"Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se," uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

"Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo," řekl Johnson. Lidstvo zároveň přirovnal k 16letému člověku. "Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou," podotkl.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Demokraté a republikáni oznámili krach jednání o policejní reformě

Rozhovory demokratů a republikánů v americkém Kongresu o podobě policejní reformy skončily neúspěchem. Podle agentury AP to oznámili hlavní vyjednavači obou stran. Jednání započatá v návaznosti na loňský smrtící zákrok policisty proti Afroameričanovi Georgi Floydovi se nepodařilo přivést k průlomu posledních několik měsíců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy