Čtrnáctiletá Češka vydala tři úspěšné knihy. Peníze odmítla

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
25. 4. 2015 17:45
Pražská studentka Kristýna Pokorná vydala svou první knížku, když jí bylo 11 let. Píše fantasy příběhy o králících, kteří nechápou lidské pokolení.
Foto: zlatyorisek.cz

Praha - Mladá spisovatelka Kristýna Pokorná vydala první knížku v jedenácti letech. Teď je jí čtrnáct a napsala další dvě. Všechny její tituly se prodávají výborně.

"Chtěla jsem mít knížku pro svého brášku, abych mu měla co číst na spaní. I když na usnutí to nakonec moc není," líčí mladá autorka vznik Králičích válečníků.

Nakonec z dětské knížky na dobrou noc vznikla literatura na pomezí fantasy a dobrodružství. "Je to hodně napínavé, je tam hodně bitek, při tom se asi usínat moc nedá."

Příběh se odehrává v lidském světě, jenže očima králíků a jejich pohledem na svět lidí. "Myslí si, že lidi jsou divná stvoření," shrnuje autorka názor zvířecích hrdinů na člověka.

První kniha Králičích válečníků měla takový úspěch, že nakladatelství vydalo již další dvě pokračování.

České naděje

Vědci - děti

V seriálu online deníku Aktuálně.cz  "České naděje" vás seznamujeme s mladými nadějemi české vědy, kultury i české společnosti. Jsou mladí, ale již slaví mezinárodní úspěchy, vedou vlastní výzkumy, vynikají v umělecké oblasti, popřípadě jsou obětaví dobrovolníci či probouzí občanskou společnost.

Stačí jen tužka, papír a počítač

Kristýna Pokorná má rozepsaných několik dalších knih. "Nápadů mám spoustu, knih rozepsaných hned několik a zcela rozdílných. Má to výhodu, že si vždy otevřu soubor podle nálady, podle toho, co se mi zrovna chce psát."

Kristýna uspěla v soutěži mladých talentů Zlatý oříšek 2014, stala se jednou z deseti laureátek této ceny. K vítězství patří odměna 10 tisíc Kč. Za tyto peníze si mají děti koupit něco, co jim pomůže rozvinout talent. Mladí sportovci je využijí na pokrytí startovných nebo na částečné uhrazení nového sportovního náčiní, talentovaní muzikanti na cestovné nebo nákup hudebního náčiní.

Kristýna ovšem při vyhlašování překvapila jak diváky v sále, tak organizátory. Peníze vrátila nazpět. "Vrátila jsme peníze zpět na účet Zlatého oříšku. K rozvíjení talentu mi stačí jen tužka, papír a počítač a to vše mám. A jsou děti, které ty peníze budou potřebovat mnohem víc," uzavírá s úsměvem.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

V Pardubicích došlo ke srážce sanitky s autem, dva záchranáři jsou zraněni

Sanita zdravotnické záchranné služby a osobní auto se dnes před polednem srazily na světelné křižovatce v centru Pardubic. V sanitě jeli dva záchranáři, kteří utrpěli zranění a byli převezeni do nemocnice. Žádného pacienta nevezli. V osobním autě jeli dva dospělí a dvě děti, nikdo z nich zraněn nebyl. ČTK to řekla mluvčí policie Dita Holečková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy