Čtrnáctiletá Češka vydala tři úspěšné knihy. Peníze odmítla

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
25. 4. 2015 17:45
Pražská studentka Kristýna Pokorná vydala svou první knížku, když jí bylo 11 let. Píše fantasy příběhy o králících, kteří nechápou lidské pokolení.
Foto: zlatyorisek.cz

Praha - Mladá spisovatelka Kristýna Pokorná vydala první knížku v jedenácti letech. Teď je jí čtrnáct a napsala další dvě. Všechny její tituly se prodávají výborně.

"Chtěla jsem mít knížku pro svého brášku, abych mu měla co číst na spaní. I když na usnutí to nakonec moc není," líčí mladá autorka vznik Králičích válečníků.

Nakonec z dětské knížky na dobrou noc vznikla literatura na pomezí fantasy a dobrodružství. "Je to hodně napínavé, je tam hodně bitek, při tom se asi usínat moc nedá."

Příběh se odehrává v lidském světě, jenže očima králíků a jejich pohledem na svět lidí. "Myslí si, že lidi jsou divná stvoření," shrnuje autorka názor zvířecích hrdinů na člověka.

První kniha Králičích válečníků měla takový úspěch, že nakladatelství vydalo již další dvě pokračování.

České naděje

Vědci - děti

V seriálu online deníku Aktuálně.cz  "České naděje" vás seznamujeme s mladými nadějemi české vědy, kultury i české společnosti. Jsou mladí, ale již slaví mezinárodní úspěchy, vedou vlastní výzkumy, vynikají v umělecké oblasti, popřípadě jsou obětaví dobrovolníci či probouzí občanskou společnost.

Stačí jen tužka, papír a počítač

Kristýna Pokorná má rozepsaných několik dalších knih. "Nápadů mám spoustu, knih rozepsaných hned několik a zcela rozdílných. Má to výhodu, že si vždy otevřu soubor podle nálady, podle toho, co se mi zrovna chce psát."

Kristýna uspěla v soutěži mladých talentů Zlatý oříšek 2014, stala se jednou z deseti laureátek této ceny. K vítězství patří odměna 10 tisíc Kč. Za tyto peníze si mají děti koupit něco, co jim pomůže rozvinout talent. Mladí sportovci je využijí na pokrytí startovných nebo na částečné uhrazení nového sportovního náčiní, talentovaní muzikanti na cestovné nebo nákup hudebního náčiní.

Kristýna ovšem při vyhlašování překvapila jak diváky v sále, tak organizátory. Peníze vrátila nazpět. "Vrátila jsme peníze zpět na účet Zlatého oříšku. K rozvíjení talentu mi stačí jen tužka, papír a počítač a to vše mám. A jsou děti, které ty peníze budou potřebovat mnohem víc," uzavírá s úsměvem.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Rodina mrtvého převaděče v Libyi zabila ze msty 30 uprchlíků

Rodina mrtvého libyjského převaděče zabila ze msty 30 uprchlíků a dalších 11 zranila. Informovalo o tom ve čtvrtek ministerstvo vnitra libyjské vlády sídlící v Tripolisu.

Incident se stal v severolibyjském městě Mizda. Podle ministerstva uprchlíci třicetiletého převaděče zabili, ale jejich motiv není znám. Jeho příbuzní pak povraždili 26 běženců z Bangladéše a čtyři z Afriky. Jedenáct zraněných bylo převezeno do nemocnice v Zintánu. Ministerstvo hodlá viníky najít a soudně stíhat.

"Právě jsme se o té tragédii dověděli, snažíme se získat víc informací a poskytnout pomoc těm, kdo přežili," sdělila mluvčí Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) Safa Msehliová.

Po svržení libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 v zemi panuje chaos, země má dvě vlády, jednu v Tripolisu, druhou na východě země. Stala se výchozím bodem pro uprchlíky, kteří se chtějí dostat do Evropy. V Libyi jich tisíce uvázly a přežívají tam ve špatných podmínkách.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Renault propustí 15 000 lidí, z toho 4600 ve Francii

Francouzská automobilka Renault propustí na 15 000 lidí, z toho 4600 ve Francii. Chce tak během tří let ušetřit dvě miliardy eur (téměř 54 miliard Kč). Firma, která měla na konci loňského roku ve Francii zhruba 48 500 zaměstnanců a po celém světě pak necelých 180 000, by svůj záměr měla oznámit na páteční tiskové konferenci.

Renault se dostal do finančních problémů kvůli koronavirové krizi. Nyní čeká na dokončení plánované státní půjčky ve výši pěti miliard eur.

Společnost rozhodnutí o propouštění oznámila ve čtvrtek večer odborové organizaci. Záměrem je vyhnout se přímému propouštění. Počítá se s dobrovolnými odchody, vnitrofiremními přesuny a s rekvalifikacemi, uvádějí zdroje AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy