Desetiletá kytaristka Markéta Hejdová učarovala klasikům, folkařům i trampům

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
19. 1. 2015 11:43
Markéta Hejdová (10) vládne dětským soutěžím v klasické kytaře. Se sestrou tvoří úspěšné folkové duo, samy si skládají a píšou písně. Úspěšně se účastní i literárních a recitačních soutěží.
Foto: zlatyorisek.cz

Doksy - Nejdřív začala Markéta Hejdová (10) zpívat sólově i ve sboru, pak přidala klasickou kytaru a flétnu, nyní také recituje a hraje divadlo. Kromě toho píše povídky a písňové texty, skládá hudbu.

Se svojí sestrou Janou (14)  založili folkové duo, které slaví úspěchy na folkových a trampských festivalech. V klasické kytaře nemá ve své kategorii přemožitele.

"Nabídek ke koncertům máme dost. Vždycky když někde soutěžíme a vyhrajeme, tak nás pak osloví další lidé s tím, jestli bychom nehráli u nich. V celostátním kole Porty jsme byly se sestrou druhé, na dospělácké Portě jsme si zahrály jako jediní dětští hosté," vypráví Markéta.

Úspěšně se účastní i literárních soutěží. Nejraději píše o přírodě, napsala i pár scifi povídek. První písničku napsala v osmi letech.

Desetiletá dívka ovládá se prohání po pražcích klasické kytary jako zkušená virtuoska. Navštěvuje ZUŠ v Kladně. Na naivní dotaz, jestli už v ní má nějaké úspěchy, se smíchem odpoví: "No, třeba v roce 2014 jsem vyhrála asi všechny kytarové soutěže, na které jsem se přihlásila.

Markéta Hejdová se svou sestrou Janou.
Markéta Hejdová se svou sestrou Janou. | Video:

V únoru 2014 získala 1. místo v okresním kole kytarové soutěže ZUŠ, postoupila do krajského kola, kde opět získala 1. místo. Na Jarním petrklíči získala za hru na kytaru Stříbrnou stuhu. Vyhrála také recitační soutěž Slánka. Nejvíce si asi cení 1. místa v 1. kategorii celostátní soutěže ve hře na klasickou kytaru PRAGuitarra Clássica.

"To byl moc pěkný zážitek, navíc koncert vítězů pak natáčel Český rozhlas," vzpomíná Markéta.

Na konci roku 2014 spolu s dalšími devíti dětmi vyhrála talentovou soutěž Zlatý oříšek.

Na otázku, jestli jí zbývá ještě nějaký volný čas odpovídá, že hudba, skládání písní a psaní ji baví natolik, že to v podstatě je její volnočasová záliba.

Tolik zálib zvládnout je náročné nejen pro Markétu, ale i pro její maminku. "Je toho opravdu hodně, jak jsou umělecké obě dcery, tak dá potíž to všechno skloubit, oběhat všechny zkoušky, koncerty. Najít společný čas, kdy by obě mohly zkoušet spolu není jednoduché," říká paní Hejdová.

A jaké má Markéta představy o své budoucnosti? "Dál bych chtěla hrát se sestrou, skládat vlastní písně, a pokud to nepůjde profesionálně, tak chci, aby hudba zůstala mým koníčkem."

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Veletrh Svět knihy se bude konat až v září

Největší český knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha byl již podruhé odložen. Nejprve se měl místo tradičního květnového termínu konat v červnu, nyní jej pořadatelé chystají na 23. až 26. září. Odklad oznámili v pondělí odpoledne.

"Dospěli jsme k momentu, kdy bychom museli začít s intenzivní komunikací, prodejem vstupenek a dalšími nevratnými kroky. Zároveň neexistují ani orientační informace o tom, jakými pravidly bychom se měli v červnu při organizaci podobné akce řídit," vysvětluje ředitel veletrhu Radovan Auer.

Zmiňuje také fakt, že zatímco v Česku se epidemická situace začíná zlepšovat, v okolních zemích je tomu naopak. "To nás do značné míry limituje při zvaní zahraničních hostů i vystavovatelů," doplňuje Auer. Zářijový termín by měl umožnit přivézt do Prahy zajímavé hosty. Čestným hostem letošního 26. ročníku má být Francie.

Další zprávy