VIDEO Zázračné dítě z Česka. Svým akordeonem okouzlil Evropu

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
31. 3. 2015 13:00
Když mu bylo jedenáct, postoupil do celoevropského finále hudební soutěže Eurovision. Teď je mu dvanáct a vystupuje s Václavem Hudečkem či brněnskou filharmonií.
Dvanáctiletý akordeonista Martin Kot na finále Eurovision. | Video: Eurovision Young Musicians, YouTube

Napajedla – Akordeonista Martin Kot již několikrát koncertoval s houslovým virtuosem Václavem Hudečkem či s brněnskou filharmonií. Reprezentoval také Českou republiku v celoevropském finále soutěže Eurovison Young Musicans. Je mu dvanáct let a pochází z Napajedel.

Napajedla na Zlínsku jsou sedmitisícové městečko, které se může pochlubit bohatou historií i významnými osobnostmi. Zdejší brod na řece Moravě využívaly po století obchodní i vojenské karavany, a jak název napovídá, napájely zde své koně. Kromě toho se zde narodil světově proslulý klavírní virtuos Rudolf Firkušný či žák Antonína Dvořáka a dirigent pražské filharmonie Antonín Šebestík. Na zdejší základní umělecké škole začínal také známý klavírní virtuos Josef Bulva.  

Martin Kot má rozhodně na koho navazovat. A zdá se, že se mu to daří. Ocenění za příkladnou reprezentaci již obdržel od starosty Napajedel i od hejtmana Zlínského kraje. Na začátku tohoto příběhu stály náhoda, pevná vůle a talent.

Akordeon mu učaroval už ve školce

"Martin si vybral akordeon poslední rok školky. Měl odklad a říkali jsme si, že by ten čas měl něčemu smysluplnému věnovat, tak jsme ho přihlásili do lidušky. Měli jsme doma keyboard, mysleli jsme, že by mohl hrát na keyboard. Jenže on si vybral akordeon, protože ho zaujal v hudební přípravce," popisuje jeho začátky maminka Kateřina Kotová.

Za to, kde Martin dnes je, vděčí paní učitelce Petře Strašákové ze Základní umělecké školy Rudolfa Firkušného v Napajedlech, která s ním piluje všechny náročné skladby na koncerty i soutěže.

Cvičí dvě hodiny denně. Když má před nějakou významnou akcí, tak i víc. Tento rok začal chodit do primy na osmileté gymnázium v Uherském Hradišti.

V deseti letech poprvé uslyšel skladbu Flick Flack od Alberta Fossena, okamžitě ji chtěl hrát, ačkoliv byla velmi náročná. "To budeš hrát tak za tři roky, to je hrozně složité," odrazovala ho maminka.  On však trval na svém: "Tuhle skladbu chci, hrozně se mi líbí!" Paní učitelka Strašáková sehnala noty a začali cvičit. "No a Martin to dal," usmívá se dnes maminka.

Finále v Kolíně nad Rýnem: S orchestrem a před tisícovkami diváků

Jeho hvězda začala strmě stoupat poté, co ovládl národní kolo soutěže Eurovision Young Musicians právě bravurním zvládnutím skladby Flick Flack. Tehdy jedenáctiletý klučina porazil i devatenáctileté absolventy konzervatoří.

Porotu v čele s houslovým virtuosem Václavem Hudečkem okouzlil nejen svým akordeonem, ale i klidným a bezprostředním vystupováním. Na celkový dojem byl brán velký zřetel, neboť evropské finále přenášely přímým přenosem televize do celého světa.

Martin loni v květnu prošel v Kolíně nad Rýnem dvěma předkoly a zahrál si ve velkém finále před slavnou kolínskou katedrálou v doprovodu početného symfonického orchestru Západoněmeckého rozhlasu. Sledovaly ho tisíce přítomných diváků a samozřejmě statisíce lidí u televizních obrazovek. Byl zdaleka nejmladším účastníkem, složitou skladbu hrál zpaměti a vysloužil si největší potlesk.

Ostatně Martin je stále tak trochu napřed. Ve svých dvanácti letech například již dochází na hudební konzervatoř na konzultace.

Soutěž Eurovision pro něj znamenala zlom. Začalo se o něm vědět, všiml si ho předseda poroty národního kola, houslový virtuos Václav Hudeček. Již dvakrát mladému hudebníkovi umožnil vystupovat na svém koncertě. Ve spotu České televize o soutěži Eurovision zaujal také šéfa brněnské filharmonie. Zaujal ho natolik, že už vystupoval s filharmoniky na koncertě.

"Rád bych co nejvíc koncertoval v zahraničí. Tak bych mohl spojit své dva největší koníčky – akordeon a cestování," přál si Martin v zimě, když se vrátil po prosincové cestě po Thajsku a přebíral jednu z cen za vítězství v soutěži Zlatý oříšek 2014 pro talentované děti.

Jeho sny se mu pomalu začínají plnit. Nedávno vyhrál soutěž v chorvatské Pule, nyní míří na klání do Sarajeva.

Teď chce hlavně hrát s orchestrem. "A přinášet lidem svou hudbou radost,“ usmívá se dvanáctiletý akordeonista, jenž důvod svých úspěchů vidí jednoduše: "Před každou soutěží nebo před vystoupením políbím pro štěstí své dva maskoty – plyšové slony, kteří mě všude doprovázejí."

 

Právě se děje

před 17 minutami

Phoenix zvládl závěr a získal v semifinále NBA proti Clippers druhou výhru

Basketbalisté Phoenixu pojedou do Kalifornie na třetí a čtvrté semifinále NBA proti Los Angeles Clippers za stavu 2:0 na zápasy. Vítězství 104:103 zajistil druhému týmu Západní konference košem 0,7 sekundy před koncem Deandre Ayton, autor 24 bodů a 14 doskoků. Nejlepším střelcem Suns byl s 29 body Cameron Payne. Clippers táhl s 26 body Paul George, ale osm vteřin před koncem minul dva trestné hody.

Další zprávy