Záchrana sebevraha s provazem na krku, vysvobození rodiny z hořícího domu. I to dokáží psí hrdinové

hrz
12. 4. 2016 20:23
Německý ovčák, který při hledání sebevraha vypracoval sedmikilometrovou stopu, nebo labradorka, která probudila pět lidí v hořícím rodinném domě. I tohle jsou příběhy letošních vítězů již šestého ročníku ankety Statečné psí srdce.
Art
Art | Foto: Pes Jíra

Labrador Art chodí každý den do školy a pečuje o postižené

Sandra Blažková pracuje jako učitelka na speciální škole v Ústí nad Labem a zároveň je majitelkou labradora Arta. Před pěti lety ředitelce školy navrhla, že by její pes, který si všechny lidi získává svou povahou i srdcem, mohl dětem ve škole pomáhat.

Slovo dalo slovo a Sandra absolvovala spolu s Artem canisterapeutický kurz. „V prvních letech jsem se učila já od Arta, protože velmi citlivě přistupoval k jednotlivým žákům a dokázal vycítit, jak se má u dětí chovat. Přesně například rozpoznal, kdy přistupovat s opatrností vůči dítěti na vozíku a kdy je naopak svým jančením rozpohybovat. Za pět let práce si získal srdce bezmála 200 dětí.

Byl vždy trpělivý, když ho nemotorné ruce kvadruplegika po autonehodě omylem zatahaly za uši, a přestože mu to nebylo příjemné, pouze zakňučel a chlapce olízl, aby mu dal najevo, že se nic neděje. Získal si také srdce chlapce se svalovou dystrofií, jehož zdravotní stav se stále zhoršuje, přesto se v přítomnosti Arta velmi snaží. „Jeho pohybový rozsah je větší. Art je jeho velikou motivací,“ vypráví Sandra.

Přestože je dnes Artovi sedm let a teoreticky by měl jít do důchodu, stejně každé ráno skáče do otevřeného auta a jezdí pravidelně do školy. „Neumí být bez dětí a děti bez něho. Je to miláček celé školy a výborný učitel pro mladé pejsky, “ dodává Sandra Blažková.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Turecko ohrožuje evropské hranice, zvažte jeho členství v celní unii, žádá EU řecký premiér

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní unie s Tureckem. Uvádí to agentura Reuters. Mitsotakis pronesl výzvu po pátečním setkání v Nikósii s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem a s egyptským prezdidentem Abdalem Fatahem Sisím. Zástupci tří zemí se shodli na tvrdé kritice počínání Turecka ve Středomoří.

"Není možné, aby tato země (…) měla výjimku z cel, těžila z přístupu na společný trh a současně ohrožovala východní hranici Evropské unie," uvedl na adresu Turecka Mitsotakis. Celní unie s Tureckem vstoupila v platnost 31. prosince 1995 a díky ní není zahraniční obchod mezi Tureckem a zeměmi EU zatížen cly. Podle Eurostatu bylo v roce 2019 Turecko pátým největším obchodním partnerem EU. Vývoz do Turecka činil 68,2 miliard eur (zhruba 1,76 bilionu korun) a dovoz z Turecka 69,8 miliard eur (zhruba 1,8 bilionu korun). V případě ČR činil export do Turecka 44,2 miliardy korun a import 38,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy