Záchrana sebevraha s provazem na krku, vysvobození rodiny z hořícího domu. I to dokáží psí hrdinové

hrz
12. 4. 2016 20:23
Německý ovčák, který při hledání sebevraha vypracoval sedmikilometrovou stopu, nebo labradorka, která probudila pět lidí v hořícím rodinném domě. I tohle jsou příběhy letošních vítězů již šestého ročníku ankety Statečné psí srdce.
In memoriam
In memoriam | Foto: Pes Jíra

Border kolie Drake byl nejúspěšnější český záchranářský pes

Na jaře loňského roku se odebral na věčnost zřejmě nejúspěšnější záchranářský pes novodobé české historie, border kolie Drake. Byl mnohonásobným držitelem kynologických atestů ministerstva vnitra a jedním ze psů s nejstabilnějšími pracovními výkony mezi záchranáři. Byl také historicky prvním a zatím posledním českým záchranářem, který se stal mistrem světa v královské záchranářské disciplíně - v sutinovém vyhledávání.

Se svojí psovodkou Lenkou Vlachovou excelovali v roce 2005 na záchranářském mistrovství světa ve francouzském La Grande-Motte, kde za sebou s rozdílem třídy nechali všechny soupeře. 

Drake se dožil úctyhodných sedmnácti let a poslední ostrou akcí, které se jako psí pracant zúčastnil, se stalo prohledávání sutin ve zříceném domě v pražské Soukenické ulici v říjnu 2009, kde pod troskami zahynuli čtyři lidé.

A co podle jeho majitelky stálo za úspěchy Drakea? „Záchranářský pes se zdokonaluje ve své profesi celý život. Zhruba od pěti let až do konce jeho pracovní kariéry ve dvanácti letech si nepamatuji, že by nějakého figuranta či hledanou osobu nenašel. Jednalo se o skvělého parťáka, na kterého se dalo spolehnout. Byl to zkrátka srdcař.“

 

Právě se děje

před 35 minutami

První kolo testů mezi sudími neodhalilo žádný případ koronaviru

Všichni rozhodčí, kteří budou řídit zápasy obnovené sezony první a druhé fotbalové ligy, měli v prvním kole testů negativní výsledek na nemoc covid-19. Žádný pozitivní případ na nový typ koronaviru se neobjevil ani mezi delegáty. ČTK to řekl Michal Jurman, tiskový mluvčí Fotbalové asociace ČR, pod kterou sudí spadají.

Další zprávy