FOTO To jsou psí hrdinové. Zachraňují životy, honí zločince

FOTO To jsou psí hrdinové. Zachraňují životy, honí zločince
Toto je fenka Dona, čtyřletá hovawartka. Zvítězila v kategorii Záchranný čin neslužebních psů - laiků.
Její panička Eva Gojdová se s ní před loňskými Vánoci vydala na hřbitov, aby zde na hrobu udělala vánoční výzdobu. Banální procházka se však záhy změnila v boj o holý život.
Tříkilometrová procházka, zima a práce kolem hrobu způsobily náhlý pokles hladiny cukru v krvi. Paní Eva začala upadat do hypoglykémie a svalila se na hrob. Ačkoliv s sebou měla vzorně jako cukrovkářka něco k jídlu, v tomto stavu již bylo pozdě.
Nestandardní chování paničky hovawartku Donu (na snímku se spisovatelkou Bárou Nesvadbovou, která jí předávala cenu) vybudilo k nevšednímu výkonu. Překousala si vodítko, kterým byla přivázána k plotu, a začala paničce s vervou olizovat tváře. Tím ji trochu probrala. Paní Gojdová se vypotácela ven, chytla Donu za zbytek vodítka a nechala se jí vláčet pryč.
Foto: Zuzana Hronová
Zuzana Hronová ČTK Zuzana Hronová, ČTK
2. 4. 2015 15:00
Podívejte se na vítěze ankety Statečné psí srdce 2015. Za každým laureátem je i silný lidský příběh, a právě díky těmto psům dopadl dobře.

Fotogalerie - Pět psů získalo cenu v pátém ročníku ankety Statečné psí srdce. Byli oceněni za mimořádný přínos pro své pány a výjimečné činy včetně záchrany života. Byli mezi nimi asistenční psi, psi "profesionálové" z policejních složek i běžný pes, který své majitelce dokázal zachránit život.

Vítězové této ankety se automaticky stávají nominanty ze Zlatém záchranném kříži, což je prestižní ocenění, které zpravidla předává prezident.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Exploze plynu v čínské provincii zabila dvanáct lidí, více než sto osob utrpělo zranění

Výbuch plynu zabil časně zrána ve městě Š'-jen v provincii Chu-pej v centrální Číně 12 lidí, 138 jich zranil a desítky dalších se musely evakuovat. Informují o tom zahraniční tiskové agentury. Exploze vedení plynu způsobila kolaps dvoupodlažní budovy, v jejíž dolní části se nacházel trh s potravinami a v patře několik lidí bydlelo, uvedl list China Daily.

Podle sdělení místních úřadů na sociální síti muselo více než 150 lidí do nemocnice, na 39 z nich je zraněno těžce. Úřady uvádějí, že záchranné práce pokračují, o příčině neštěstí ale zatím mlčí. Podle čínské státní televize CCTV žádají nemocnice občany, aby na záchranu zraněných darovali krev.

Na televizních záběrech jsou vidět záchranáři, jak šplhají přes rozbité betonové desky, aby se dostali k lidem uvězněným uvnitř. Lidé v ulici procházejí sutinami poškozených budov. Podle zpráv státních médií jsou mezi oběťmi především provozovatelé stánků a zákazníci, kteří přišli na snídani a obstarat si čerstvou zeleninu.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Vicemistryně Evropy Fišerová pojede finále kanoistek na SP v Praze

Vicemistryně Evropy Tereza Fišerová postoupila do finále závodu kanoistek na Světovém poháru ve vodním slalomu v Praze. V semifinále zajela druhý čas a bude jedinou českou zástupkyní ve finálové desítce. Sestry Gabriela a Martina Satkovy vypadly.

Žádná z postupujících nezajela trať čistě. Olympionička Fišerová dostala dvousekundovou penalizaci za dotek dvaadvacáté branky a zaostala o 86 setin za nejrychlejší Mallory Franklinovou z Británie, která měla rovněž jeden "šťouch". Ve finále nebude chybět ani australská hvězda vodního slalomu Jessica Foxová, jež se šesti trestnými sekundami postoupila z osmého místa.

Na loňský titul mistryně Evropy na umělé trati v Troji nenaváže Gabriela Satková, která skončila v semifinále šestnáctá. Spoustu chyb udělala i její sestra Martina, jež obsadila 22. příčku.

Do semifinále nenastoupila Brazilka Ana Sátilaová, bronzová medailistka z mistrovství světa 2017. V brazilském týmu se totiž objevily dva případy koronaviru a výprava zůstala v izolaci na hotelu.

Začalo semifinále kanoistů s českými reprezentanty Lukášem Rohanem, Václavem Chaloupkou a Vojtěchem Hegerem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy