FOTO To jsou psí hrdinové. Zachraňují životy, honí zločince

FOTO To jsou psí hrdinové. Zachraňují životy, honí zločince
Toto je fenka Dona, čtyřletá hovawartka. Zvítězila v kategorii Záchranný čin neslužebních psů - laiků.
Její panička Eva Gojdová se s ní před loňskými Vánoci vydala na hřbitov, aby zde na hrobu udělala vánoční výzdobu. Banální procházka se však záhy změnila v boj o holý život.
Tříkilometrová procházka, zima a práce kolem hrobu způsobily náhlý pokles hladiny cukru v krvi. Paní Eva začala upadat do hypoglykémie a svalila se na hrob. Ačkoliv s sebou měla vzorně jako cukrovkářka něco k jídlu, v tomto stavu již bylo pozdě.
Nestandardní chování paničky hovawartku Donu (na snímku se spisovatelkou Bárou Nesvadbovou, která jí předávala cenu) vybudilo k nevšednímu výkonu. Překousala si vodítko, kterým byla přivázána k plotu, a začala paničce s vervou olizovat tváře. Tím ji trochu probrala. Paní Gojdová se vypotácela ven, chytla Donu za zbytek vodítka a nechala se jí vláčet pryč.
Foto: Zuzana Hronová
Zuzana Hronová ČTK Zuzana Hronová, ČTK
2. 4. 2015 15:00
Podívejte se na vítěze ankety Statečné psí srdce 2015. Za každým laureátem je i silný lidský příběh, a právě díky těmto psům dopadl dobře.

Fotogalerie - Pět psů získalo cenu v pátém ročníku ankety Statečné psí srdce. Byli oceněni za mimořádný přínos pro své pány a výjimečné činy včetně záchrany života. Byli mezi nimi asistenční psi, psi "profesionálové" z policejních složek i běžný pes, který své majitelce dokázal zachránit život.

Vítězové této ankety se automaticky stávají nominanty ze Zlatém záchranném kříži, což je prestižní ocenění, které zpravidla předává prezident.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

V domově důchodců v Unhošti hořelo, hasiči evakuovali přes 100 lidí

Hasiči v sobotu v podvečer vyjížděli k požáru v areálu domova důchodců v Unhošti na Kladensku. Hořelo v prostorách, kde je kadeřnictví. Hasiči z budovy evakuovali přes 100 lidí - 87 seniorů a 16 zaměstnanců. Nikdo nebyl zraněn, pouze jedné ženě se udělalo nevolno a skončila v péči záchranářů. Po uhašení požáru a odvětrání se klienti i personál mohli do domova vrátit, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Jaroslav Gabriel.

Událost byla hlášena kolem 17:15. Oheň podle mluvčího zcela zachvátil kadeřnictví, které je součástí areálu. "Požár se nerozšířil, ale byly zakouřené chodby. Kvůli tomu byla nutná evakuace," uvedl Gabriel.

Domov je v centru města, kvůli zásahu byla zastavena doprava. Po necelé půlhodině se hasičům podařilo dostat plameny pod kontrolu a po 18:45 oheň zcela uhasili. Ve 20:00 zásah ukončili, na místě zůstali jen vyšetřovatelé. Co bylo příčinou požáru, zatím není známo.

Další zprávy