Zázračný kluk z Kroměříže zpívá, hraje na bicí, tenor, pozoun i klavír. Hlavní problém jsou sousedi

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
23. 2. 2016 18:30
Čtrnáctiletý Jaroslav Voříšek z Kroměříže je hudební talent k pohledání. Začal zobcovou flétnou, v sedmi letech přidal bicí, v devíti tenor, neboli baskřídlovku, v jedenácti si doma prosadil zpěv, ve třinácti pozoun, o rok později klavír. Na celorepublikové úrovni vítězí v tenoru i ve zpěvu. Má individuální plán a jen cvičí. "Často u nás sousedé zvoní. Tenor a pozoun se snažím omezit do 20:00, ale když musím, tak musím. Bicí mám elektrické, takže nejdou tolik slyšet," líčí v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Talent z Kroměříže - čtrnáctiletý multiinstrumentalista Jaroslav Voříšek
Talent z Kroměříže - čtrnáctiletý multiinstrumentalista Jaroslav Voříšek | Foto: Zlatý oříšek

Kroměříž - Takový všestranný hudební talent, jako má čtrnáctiletý Jaroslav Voříšek z Kroměříže, se nerodí zrovna často. Spolužáci mu přezdívají Jarek či Jarmil a má mimořádné nadání na hudbu, nový nástroj dokáže zapracovat velice rychle, proto přibírá stále další.

Za nejoblíbenější nástroj považuje vlastní hlas, který mimochodem ovládá rovněž bravurně.

Na dotaz, jak se z něj stal takovýto málo vídaný multiinstrumentalista, suše vypočítává: "Jako první byla zobcová flétna, na kterou jsem hrál už od čtyř let. V sedmi letech jsem šel na bicí nástroje, v devíti jsem přidal tenor, v jedenácti jsem si doma vydupal zpěv, ve třinácti pozoun, ve čtrnácti klavír."

Chvíli se bavíme o tom, jestli kvantita nejde na úkor kvality, zda není lepší ovládnout bravurně jeden nástroj než hrát průměrně na čtyři a ještě ke všemu být i školený zpěvák. Jenže tento argument záhy padá. Jarkova fakta jsou neúprosná: V roce 2015 získal první místo a titul absolutního vítěze v ústředním kole soutěže ZUŠ ve hře na tenor ("baskřídlovku"), první místo v ústředním kole v sólovém zpěvu i v komorním zpěvu, pouze ve hře na bicí byl ten rok "až druhý v republice".

Stal se jedním z vítězů Zlatého oříšku 2015 pro mimořádně talentované děti. "Jardo, ty máš zlato v hrdle a jmenuješ se Voříšek, tahle cena nemůže mít lepšího laureáta," dobíral si ho moderátor.

"Když je vše na denním pořádku, tak bez problémů, jen chodím pozdě domů a tam ještě někdy musím cvičit," vysvětluje, jak všechny své povinnosti stíhá. "Horší je to, když se seskupí více akcí najednou, třeba i v jeden den. To pak je každý na mě naštvaný, že nestíhám nebo nejsem připravený, jak bych mohl být," líčí.

Když ale jde o něco důležitého, je připraven na sto procent. Vstříc mu vyšla i škola, sestavila mu individuální studijní plán.

V harmonickém životě plném zpěvu, cvičení na čtyři nástroje, koncertů a soutěží se najde přece jen jedno konfliktní téma - sousedi.

České naděje

Vědci - děti

V seriálu online deníku Aktuálně.cz  "České naděje" vás seznamujeme s mladými nadějemi české vědy, kultury i české společnosti. Jsou mladí, ale již slaví mezinárodní úspěchy, vedou vlastní výzkumy, vynikají v umělecké oblasti, popřípadě jsou obětaví dobrovolníci či probouzí občanskou společnost.

"Tenor, bicí, pozoun. To asi nebydlíte v Kroměříži v paneláku?" ptám se. "Právě že jo," usmívá se Jarek. "Často u nás sousedé zvoní. Tenor a pozoun se snažím omezit do 20:00, ale když musím, tak musím. Bicí mám elektrické, takže nejdou tolik slyšet," líčí bezstarostně.

V ničem nevidí problém a překrývající se akce na jednotlivé nástroje ho netrápí, jeho učitelé zatím trpí. Všichni v něm cítí velký potenciál a rádi by ho získali pro svůj nástroj.

"Na tenor a pozoun mě má tatínek, zpěv, bicí, klavír, pokaždé jiný učitel. Nejsou vůbec nadšení, že kvůli jinému nástroji se okrádám o ten jejich. Navíc já osobně ze všeho nejradši zpívám. Nemusím se za nic skrývat a nejvíc si to užívám."

Za nejnáročnější považuje pozoun a tenor, zaberou podle něj nejvíc času a musí se na ně co nejvíce cvičit,  to kvůli řádnému nátisku.

Budoucnost zatím přesně naplánovanou  nemá. Ale hudby se překvapivě zřejmě týkat nebude. "Hudbou se chci hlavně bavit a těšit lidi kolem. Rád bych se spíše stal podnikatelem. Chci být šťastný, ale vím, že se mi to nepovede, nikdy se sebou nebudu maximálně spokojený. Potřebuju nápad a nesmím být líný, potom budu mít životní cíl a za tím si půjdu," uzavírá.

Tohle všechno ovládátalentovaný multiinstrumentalista Jaroslav Voříšek. | Video: YouTube/Zlatý oříšek
 

Právě se děje

před 46 minutami

Italský senátní výbor rozhodl, že Salvini má být vyšetřován. Čelí obvinění ze zneužití pravomoci kvůli blokádě lodí s migranty

Výbor italského Senátu schválil žádost soudu o zahájení vyšetřování lídra pravicové Ligy a bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho, jenž čelí obvinění ze zneužití pravomoci v souvislosti s blokádou záchranných lodí s migranty. Pokud by soud shledal lídra nejpopulárnější italské strany vinným, hrozilo by mu až 15 let za mřížemi. Zároveň by mu mohlo být zakázáno zastávat politickou funkci, což by mu zabránilo usilovat o post premiéra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy