Zázračný kluk z Kroměříže zpívá, hraje na bicí, tenor, pozoun i klavír. Hlavní problém jsou sousedi

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
23. 2. 2016 18:30
Čtrnáctiletý Jaroslav Voříšek z Kroměříže je hudební talent k pohledání. Začal zobcovou flétnou, v sedmi letech přidal bicí, v devíti tenor, neboli baskřídlovku, v jedenácti si doma prosadil zpěv, ve třinácti pozoun, o rok později klavír. Na celorepublikové úrovni vítězí v tenoru i ve zpěvu. Má individuální plán a jen cvičí. "Často u nás sousedé zvoní. Tenor a pozoun se snažím omezit do 20:00, ale když musím, tak musím. Bicí mám elektrické, takže nejdou tolik slyšet," líčí v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Talent z Kroměříže - čtrnáctiletý multiinstrumentalista Jaroslav Voříšek
Talent z Kroměříže - čtrnáctiletý multiinstrumentalista Jaroslav Voříšek | Foto: Zlatý oříšek

Kroměříž - Takový všestranný hudební talent, jako má čtrnáctiletý Jaroslav Voříšek z Kroměříže, se nerodí zrovna často. Spolužáci mu přezdívají Jarek či Jarmil a má mimořádné nadání na hudbu, nový nástroj dokáže zapracovat velice rychle, proto přibírá stále další.

Za nejoblíbenější nástroj považuje vlastní hlas, který mimochodem ovládá rovněž bravurně.

Na dotaz, jak se z něj stal takovýto málo vídaný multiinstrumentalista, suše vypočítává: "Jako první byla zobcová flétna, na kterou jsem hrál už od čtyř let. V sedmi letech jsem šel na bicí nástroje, v devíti jsem přidal tenor, v jedenácti jsem si doma vydupal zpěv, ve třinácti pozoun, ve čtrnácti klavír."

Chvíli se bavíme o tom, jestli kvantita nejde na úkor kvality, zda není lepší ovládnout bravurně jeden nástroj než hrát průměrně na čtyři a ještě ke všemu být i školený zpěvák. Jenže tento argument záhy padá. Jarkova fakta jsou neúprosná: V roce 2015 získal první místo a titul absolutního vítěze v ústředním kole soutěže ZUŠ ve hře na tenor ("baskřídlovku"), první místo v ústředním kole v sólovém zpěvu i v komorním zpěvu, pouze ve hře na bicí byl ten rok "až druhý v republice".

Stal se jedním z vítězů Zlatého oříšku 2015 pro mimořádně talentované děti. "Jardo, ty máš zlato v hrdle a jmenuješ se Voříšek, tahle cena nemůže mít lepšího laureáta," dobíral si ho moderátor.

"Když je vše na denním pořádku, tak bez problémů, jen chodím pozdě domů a tam ještě někdy musím cvičit," vysvětluje, jak všechny své povinnosti stíhá. "Horší je to, když se seskupí více akcí najednou, třeba i v jeden den. To pak je každý na mě naštvaný, že nestíhám nebo nejsem připravený, jak bych mohl být," líčí.

Když ale jde o něco důležitého, je připraven na sto procent. Vstříc mu vyšla i škola, sestavila mu individuální studijní plán.

V harmonickém životě plném zpěvu, cvičení na čtyři nástroje, koncertů a soutěží se najde přece jen jedno konfliktní téma - sousedi.

České naděje

Vědci - děti

V seriálu online deníku Aktuálně.cz  "České naděje" vás seznamujeme s mladými nadějemi české vědy, kultury i české společnosti. Jsou mladí, ale již slaví mezinárodní úspěchy, vedou vlastní výzkumy, vynikají v umělecké oblasti, popřípadě jsou obětaví dobrovolníci či probouzí občanskou společnost.

"Tenor, bicí, pozoun. To asi nebydlíte v Kroměříži v paneláku?" ptám se. "Právě že jo," usmívá se Jarek. "Často u nás sousedé zvoní. Tenor a pozoun se snažím omezit do 20:00, ale když musím, tak musím. Bicí mám elektrické, takže nejdou tolik slyšet," líčí bezstarostně.

V ničem nevidí problém a překrývající se akce na jednotlivé nástroje ho netrápí, jeho učitelé zatím trpí. Všichni v něm cítí velký potenciál a rádi by ho získali pro svůj nástroj.

"Na tenor a pozoun mě má tatínek, zpěv, bicí, klavír, pokaždé jiný učitel. Nejsou vůbec nadšení, že kvůli jinému nástroji se okrádám o ten jejich. Navíc já osobně ze všeho nejradši zpívám. Nemusím se za nic skrývat a nejvíc si to užívám."

Za nejnáročnější považuje pozoun a tenor, zaberou podle něj nejvíc času a musí se na ně co nejvíce cvičit,  to kvůli řádnému nátisku.

Budoucnost zatím přesně naplánovanou  nemá. Ale hudby se překvapivě zřejmě týkat nebude. "Hudbou se chci hlavně bavit a těšit lidi kolem. Rád bych se spíše stal podnikatelem. Chci být šťastný, ale vím, že se mi to nepovede, nikdy se sebou nebudu maximálně spokojený. Potřebuju nápad a nesmím být líný, potom budu mít životní cíl a za tím si půjdu," uzavírá.

Tohle všechno ovládátalentovaný multiinstrumentalista Jaroslav Voříšek. | Video: YouTube/Zlatý oříšek
 

Právě se děje

před 55 minutami

Test nonstop letů mezi New Yorkem a Sydney skončil úspěchem. Rekordní let trval 19 hodin

Rekordní první let mezi New Yorkem a australským městem Sydney bez mezipřistání byl úspěšný. Boeing 787-9 Dreamliner australských aerolinek Qantas v sobotu v 7:42 místního času přistál po 19 hodinách a 16 minutách letu, během něhož urazil vzdálenost 16 200 kilometrů, informoval server CNET. Podle médií se jednalo o nejdelší let s pasažéry na světě. Let mezi New Yorkem a Sydney byl zatím jen testovací a zúčastnila se jej pouze padesátka pozvaných cestujících tvořených převážně zaměstnanci aerolinek a členů posádky. Stroj byl naplněn 101 tisíci kilogramy paliva. Cílem bylo prověřit emoční a fyzický dopad dlouhých letů na lidský organismus.

Qantas plánuje v příštích měsících také přímý let z Londýna do Sydney - ten by měl být ještě o 800 kilometrů delší a potrvá ještě o hodinu déle. Komerční lety by australský letecký dopravce chtěl na těchto extrémně dlouhých trasách nabízet od roku 2022.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Chilský prezident po několikadenních násilných protestech zrušil zvýšení cen jízdného

Sebastián Piňera odvolal zvýšení cen jízdenek na metro poté, co násilné protestní akce v posledních dnech ochromily metropoli Santiago de Chile. V reakci na protesty úřady vyhlásily v hlavním městě zákaz vycházení od 22:00 do 7:00 hodin. Demonstranti v pátek večer zaútočili na několik stanic metra, zapalovali ohně a blokovali dopravu. Nepokoje pokračovaly i v sobotu a demonstranti se při nich střetli s policií, která proti nim použila slzný plyn.

Podle zpravodajského serveru BBC News demonstrace proti zvýšení cen jízdného, které vláda zdůvodnila zdražováním energií a oslabením chilské měny, přerostly v posledních dnech v širší nespokojenost s vysokými životními náklady v hlavním městě. Chile patří mezi nejbohatší a nejstabilnější země Latinské Ameriky, ale bohatství je zde nestejnoměrně rozděleno a stále častěji se ozývá volání po hospodářských reformách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy