Houslová virtuoska z Prahy vyhrává i golfové turnaje. Je to jen relax, můj sen je filharmonie, říká

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
7. 2. 2016 11:31
Kateřina Zayková je svobodná matka bez babiček a dědečků na hlídání. Svou slibně rozjetou kariéru vyměnila za nastartování kariéry svých dětí. Její syn Filip (18) vystupoval již v jedenácti letech s Josefem Sukem v Rudolfinu, dnes je úspěšným houslovým virtuosem. Vyhrává také golfové turnaje a na špičkové úrovni zvládá aikido. Údělem jeho mladší sestry Kláry (13) bylo doprovázet ho s maminkou na všechny jeho aktivity. Výsledky se brzy dostavily. Klára již vyhrává houslové soutěže a golfové turnaje, i ona skvěle ovládá aikido. Nyní se stala držitelkou ceny Zlatý oříšek pro mimořádně talentované děti. Stejně jako její bratr před sedmi lety.
Klára Zayková
Klára Zayková | Foto: Zlatý oříšek

Praha - Svobodná matka Kateřina Zayková se vzdala své nadějně rozjeté kariéry lékařky a veškerý čas a energii investovala do dětí. Syn Filip se stal houslovým virtuosem. Když mu bylo 11 let, zahrál si v Rudolfinu s Josefem Sukem. Krom toho hraje na špičkové úrovni golf, turnaje vyhrává, aniž by nějak zvlášť trénoval. Stíhá ještě aikido, rovněž na jedničku.

Filip Zaykov coby absolutní vítěz 19. ročníku Mezinárodní houslové soutěže Mistra Josefa Muziky.
Filip Zaykov coby absolutní vítěz 19. ročníku Mezinárodní houslové soutěže Mistra Josefa Muziky. | Foto: houslovka.open-art.cz

Kateřina Zayková má ještě o pět let mladší dceru Kláru. Jelikož je svobodná matka bez babiček a dědečků na hlídání, musela všechny synovy kroužky objíždět s maličkou dcerkou. Filip začal hrát v září 2002, Klára se narodila o dva měsíce později. Takže od narození je zvyklá, že se hraje do pozdního večera, od narození doprovázela maminku s Filipem na housle, aikido i golf.

"Záhy se to vyvinulo v klasickou sourozeneckou rivalitu: Filip hraje na housle, já musím taky. Filip hraje golf, já chci taky. Filip  chodí na aikido, já musím taky," líčí s úsměvem maminka. A přidala se i sourozenecká soutěživost.

"Když jsem viděla, jaký má Filip úspěchy, nechtěla jsem zůstat pozadu. Toužila jsem jít v jeho stopách a být tak dobrá, ne-li lepší jako on," vypráví Klárka.

Výsledky se brzy dostavily. I ona začala sbírat medaile na houslových soutěží i na turnajích v golfu a s úspěchem se věnovala aikidu.

Vizitka Kláry Zaykové | Video: Zlatý oříšek

"Je štěstí, že u nás to nikdy nebyly věci, o něž by se sourozenci hádali: Já chci tu samou hračku jako má on. Naštěstí měl starší sourozenec takovéto pěkné zájmy, takže mladší dítě jsem nikdy do ničeho nemusela nutit, to už šlo samo - chtělo být zkrátka jako ten starší."

Klárka Zayková miluje housle a skladby Dvořáka a Beethovena. Nejvíce si cení druhého místa z mezinárodní soutěže v Římě. V houslích vidí svou budoucnost. "Takhle hrát s Českou filharmonií v Rudolfinu a v koncertních sálech všude po světě, to by bylo úplně nejlepší," popisuje svou vysněnou budoucnost.

Aikido a golf mají jen jako luxusnější rehabilitaci

Aikido a golf dětem v podstatě předepsala matka-lékařka. "Hudební nástroje jsou velmi náročné na páteř. Jsou to relaxační sporty, taková luxusnější rehabilitace," usmívá se maminka. "U golfu si děti bezvadně popovídají s vrstevníky, dostanou se ven, není to aspoň jen hudba, hudba, hudba."

České naděje

Vědci - děti

V seriálu online deníku Aktuálně.cz  "České naděje" vás seznamujeme s mladými nadějemi české vědy, kultury i české společnosti. Jsou mladí, ale již slaví mezinárodní úspěchy, vedou vlastní výzkumy, vynikají v umělecké oblasti, popřípadě jsou obětaví dobrovolníci či probouzí občanskou společnost.

Děti nemají osobního trenéra, tréninky nestíhají, ale jsou velmi psychicky odolné a díky brilantně zvládnutým náročným houslovým etudám se umí výtečně soustředit a maximálně koncentrovat.

S aikidem ani golfem Klárka žádné vážné úmysly nemá. "To dělám jen jako relax, pro zábavu." Přesto vozí z golfových turnajů medaile. "Nijak zvlášť netrénuju. Je k tomu potřeba hodně soustředění, ale to mám z houslí. Soupeřky to někdy moc řeší, také jsou některé dost nafoukané, a pak jim to třeba v turnaji nevyjde. Je to často i o štěstí," vypráví.

Klára se na konci roku 2015 stala držitelem ceny Zlatý oříšek v soutěži pro mimořádně talentované děti. I tady šla ve šlépějích svého bratra. Ten cenu vyhrál v roce 2008, stejně jako sestra díky úspěchům v houslových a golfových soutěžích.

Talent potomků Kateřinu samozřejmě těší, raduje se spolu s nimi z dalších a dalších úspěchů. Má to však i stinnou stránku. "Je to těžké všechno skloubit. Děti mají náhlé a neočekávané aktivity. Beru si různá mimořádná a náhradní volna." Pozvánky na soutěže jsou posílány s měsíčním předstihem, ona má diář plný pacientů rozepsaný na dva měsíce dopředu.

"Přijedu, přivezu, odvezu, zaplatím," shrnuje svůj životní koloběh maminka. "Měla jsme našlápnuto na úspěšnou lékařskou kariéru, ale vyměnila jsem ji za kariéru svých dětí," uzavírá.

Seznamte se s vítězi Zlatého oříšku 2015, mimořádnými českými talenty. | Video: Zuzana Hronová
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy