Houslová virtuoska z Prahy vyhrává i golfové turnaje. Je to jen relax, můj sen je filharmonie, říká

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
7. 2. 2016 11:31
Kateřina Zayková je svobodná matka bez babiček a dědečků na hlídání. Svou slibně rozjetou kariéru vyměnila za nastartování kariéry svých dětí. Její syn Filip (18) vystupoval již v jedenácti letech s Josefem Sukem v Rudolfinu, dnes je úspěšným houslovým virtuosem. Vyhrává také golfové turnaje a na špičkové úrovni zvládá aikido. Údělem jeho mladší sestry Kláry (13) bylo doprovázet ho s maminkou na všechny jeho aktivity. Výsledky se brzy dostavily. Klára již vyhrává houslové soutěže a golfové turnaje, i ona skvěle ovládá aikido. Nyní se stala držitelkou ceny Zlatý oříšek pro mimořádně talentované děti. Stejně jako její bratr před sedmi lety.
Klára Zayková
Klára Zayková | Foto: Zlatý oříšek

Praha - Svobodná matka Kateřina Zayková se vzdala své nadějně rozjeté kariéry lékařky a veškerý čas a energii investovala do dětí. Syn Filip se stal houslovým virtuosem. Když mu bylo 11 let, zahrál si v Rudolfinu s Josefem Sukem. Krom toho hraje na špičkové úrovni golf, turnaje vyhrává, aniž by nějak zvlášť trénoval. Stíhá ještě aikido, rovněž na jedničku.

Filip Zaykov coby absolutní vítěz 19. ročníku Mezinárodní houslové soutěže Mistra Josefa Muziky.
Filip Zaykov coby absolutní vítěz 19. ročníku Mezinárodní houslové soutěže Mistra Josefa Muziky. | Foto: houslovka.open-art.cz

Kateřina Zayková má ještě o pět let mladší dceru Kláru. Jelikož je svobodná matka bez babiček a dědečků na hlídání, musela všechny synovy kroužky objíždět s maličkou dcerkou. Filip začal hrát v září 2002, Klára se narodila o dva měsíce později. Takže od narození je zvyklá, že se hraje do pozdního večera, od narození doprovázela maminku s Filipem na housle, aikido i golf.

"Záhy se to vyvinulo v klasickou sourozeneckou rivalitu: Filip hraje na housle, já musím taky. Filip hraje golf, já chci taky. Filip  chodí na aikido, já musím taky," líčí s úsměvem maminka. A přidala se i sourozenecká soutěživost.

"Když jsem viděla, jaký má Filip úspěchy, nechtěla jsem zůstat pozadu. Toužila jsem jít v jeho stopách a být tak dobrá, ne-li lepší jako on," vypráví Klárka.

Výsledky se brzy dostavily. I ona začala sbírat medaile na houslových soutěží i na turnajích v golfu a s úspěchem se věnovala aikidu.

Vizitka Kláry Zaykové | Video: Zlatý oříšek

"Je štěstí, že u nás to nikdy nebyly věci, o něž by se sourozenci hádali: Já chci tu samou hračku jako má on. Naštěstí měl starší sourozenec takovéto pěkné zájmy, takže mladší dítě jsem nikdy do ničeho nemusela nutit, to už šlo samo - chtělo být zkrátka jako ten starší."

Klárka Zayková miluje housle a skladby Dvořáka a Beethovena. Nejvíce si cení druhého místa z mezinárodní soutěže v Římě. V houslích vidí svou budoucnost. "Takhle hrát s Českou filharmonií v Rudolfinu a v koncertních sálech všude po světě, to by bylo úplně nejlepší," popisuje svou vysněnou budoucnost.

Aikido a golf mají jen jako luxusnější rehabilitaci

Aikido a golf dětem v podstatě předepsala matka-lékařka. "Hudební nástroje jsou velmi náročné na páteř. Jsou to relaxační sporty, taková luxusnější rehabilitace," usmívá se maminka. "U golfu si děti bezvadně popovídají s vrstevníky, dostanou se ven, není to aspoň jen hudba, hudba, hudba."

České naděje

Vědci - děti

V seriálu online deníku Aktuálně.cz  "České naděje" vás seznamujeme s mladými nadějemi české vědy, kultury i české společnosti. Jsou mladí, ale již slaví mezinárodní úspěchy, vedou vlastní výzkumy, vynikají v umělecké oblasti, popřípadě jsou obětaví dobrovolníci či probouzí občanskou společnost.

Děti nemají osobního trenéra, tréninky nestíhají, ale jsou velmi psychicky odolné a díky brilantně zvládnutým náročným houslovým etudám se umí výtečně soustředit a maximálně koncentrovat.

S aikidem ani golfem Klárka žádné vážné úmysly nemá. "To dělám jen jako relax, pro zábavu." Přesto vozí z golfových turnajů medaile. "Nijak zvlášť netrénuju. Je k tomu potřeba hodně soustředění, ale to mám z houslí. Soupeřky to někdy moc řeší, také jsou některé dost nafoukané, a pak jim to třeba v turnaji nevyjde. Je to často i o štěstí," vypráví.

Klára se na konci roku 2015 stala držitelem ceny Zlatý oříšek v soutěži pro mimořádně talentované děti. I tady šla ve šlépějích svého bratra. Ten cenu vyhrál v roce 2008, stejně jako sestra díky úspěchům v houslových a golfových soutěžích.

Talent potomků Kateřinu samozřejmě těší, raduje se spolu s nimi z dalších a dalších úspěchů. Má to však i stinnou stránku. "Je to těžké všechno skloubit. Děti mají náhlé a neočekávané aktivity. Beru si různá mimořádná a náhradní volna." Pozvánky na soutěže jsou posílány s měsíčním předstihem, ona má diář plný pacientů rozepsaný na dva měsíce dopředu.

"Přijedu, přivezu, odvezu, zaplatím," shrnuje svůj životní koloběh maminka. "Měla jsme našlápnuto na úspěšnou lékařskou kariéru, ale vyměnila jsem ji za kariéru svých dětí," uzavírá.

Seznamte se s vítězi Zlatého oříšku 2015, mimořádnými českými talenty. | Video: Zuzana Hronová
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy