Holčička požádala britskou královnu, zda by si mohla osvojit labuť. Za čas jí přišla milá odpověď

Magazín Magazín
5. 9. 2017 17:15
"Královna mě požádala, abych vám poděkovala za váš dopis…ze kterého Její Veličenstvo pečlivě vzalo na vědomí vaše připomínky, týkající se opatrování labutě jako domácího mazlíčka," zněla odpověď koordinátorky královské pošty pětileté Lyndsay Simpsonové. Holčička s pomocí své babičky napsala britské královně Alžbětě II. oficiální dopis, ve kterém ji žádá, zda by si mohla osvojit labuť jako domácího mazlíčka.
"Královské labutě" na řece Temži.
"Královské labutě" na řece Temži. | Foto: Reuters

Buckinghamský palác dostal před časem neobvyklou žádost. Královně Alžbětě II. přišel dopis od pětileté Britky z Petersfieldu, která nejvyšší představitelku Spojeného království žádala o to, zda by mohla opatrovat labuť jako svého domácího mazlíčka.

Lyndsay Simpsonové totiž bylo řečeno, že královna vlastní všechny labutě ve Velké Británii. Což se však ukázalo jako mylná představa z minulosti. Královna Alžběta II. ve skutečnosti vlastní pouze labutě velké, a to pouze některé žijící na Temži.

Labuť chtěla "ubytovat" ve vaně

Rodinný známý Nick Robbinson řekl lokálnímu deníku Petersfield Post, že Lyndsay jednoho dne přišla s dotazem, zda by si mohla adoptovat labuť. Na otázku, kde by ji "ubytovala" odpověděla, že ve vaně.

Společně se svou babičkou Carol Baxovou tak napsala oficiální dopis adresovaný královně. Žádnou reakci přitom rodina neočekávala. Jaké bylo jejich překvapení, když Lyndsay přišla z Buckinghamského paláce odpověď.

V dopise od koordinátorky královniny pošty Jennie Vineové tak stálo: "Královna mě požádala, abych vám poděkovala za váš dopis…ze kterého Její Veličenstvo pečlivě vzalo na vědomí vaše připomínky, týkající se opatrování labutě jako domácího mazlíčka."

Vineová dítěti vysvětlila, že Královna Alžběta rozhodně nevlastní všechny labutě v zemi, ale pouze ty, které žijí v určitých částech Temže. Královna byla zájmem pětileté Britky o zvířata potěšena a poslala ji brožurku o pouštění královských labutí, aby se o nich dozvěděla více.

Robbinson se nechal slyšet, že dopis byl osobní a odpověď krásná. "Byl to docela neobvyklý požadavek, ale udělali si čas na to, aby odepsali," dodal.

Asi osm stovek labutí zimuje v centru Prahy. Nevadí jim hluk tramvají a ani přítomnost lidí. | Video: Jan Šibík
 

Právě se děje

před 2 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy