Londýnský muslim bojuje vtipnými videi proti extremismu. Jeho snahu oceňuje i Scotland Yard

Magazín Magazín
30. 8. 2017 9:47
Britský youtuber s pákistánskými kořeny Humza Arshad svými komediálními videi nejen rozesmívá mladé diváky, ale učí je také, že radikalizace i xenofobie jsou špatné. Ve svých seriálech se dotýká domlouvaných manželství, rasismu i vztahu s rodiči. A ve spolupráci s policií pořádá na britských školách workshopy.
Humza Arshad (vpravo) na workshopu serveru YouTube.
Humza Arshad (vpravo) na workshopu serveru YouTube. | Foto: ČTK

Humza Arshad je jeden z řady komediantů, kteří vysílají svá videa na YouTube. V době, kdy se v Evropě stále více skloňuje radikalizace mladých muslimů a islamofobie, je však člověkem na svém místě. Právě tato dvě témata jsou totiž často ústředním motivem Arshadových videí.

Dvaatřicetiletý herec se stal známým před sedmi lety, kdy spustil seriál Diary of a Bad Man (Zápisky špatného muže) pojednávající o mladém britsko-pákistánském muslimovi s mentalitou sedmiletého dítěte. Seriál se dotýkal témat jako balení holek, domlouvaná manželství, rasismus, vztah s rodiči, rodinou a přáteli.

Všechny monology a scénky nahrávané na webkameru byly v angličtině, doplňované několika větami v urdštině (indoíránském jazyce) a paňdžábštině. Název seriálu vychází z Gogolovy novely Bláznovy zápisky (v angličtině Diary of a Madman).

Spolupráce s policií na kampani proti extremismu

Od roku 2011 také spolupracuje s londýnskou policií na přednáškách pro školáky. Na workshopech ve školách v Londýně i oblasti East Midlands varuje britské muslimy před radikalizací. Kromě policie je v kontaktu také se Scotland Yardem, se kterým pracoval na kampani proti násilnému islamistickému extremismu potenciálně se šířícímu mezi středoškolskými studenty v Londýně.

Pro Arshada je právě práce s dětmi zásadní. Muslimským dětem nabízí jakýsi vzor, se kterým se mohou ztotožnit. "Vždycky jsem chtěl zaujmout své asijské, muslimské publikum, protože jsem věděl, že v mainstreamové televizi není prakticky nic, s čím by se mohli ztotožnit," řekl serveru Mashable.

Herec s pákistánskými kořeny se však nakonec dostal i do televize. Na stanici BBC 3 vysílají jeho seriál Coconut (Kokos). Arshad v něm představuje Ahmeda Armstronga, Pákistánce středního věku, který se prostě snaží být správným Britem.

Sociálními sítěmi se šíří nenávist, YouTube najímá ambasadory

Herec tím poukazuje na to, že snaha tvářit se jako někdo jiný nefunguje. Lidé by podle něj měli být pyšní na to, kým jsou a odkud pochází. "Speciálně v Londýně. Samozřejmě, že se teď děje spousta špatných věcí, ale je to tak rozmanité město, jedno z nejrozmanitějších na světě," dodal herec.

Speciálně ve Velké Británii se počet zločinů z nenávisti v poslední době zvýšil. A to i v souvislosti s nedávnými teroristickými útoky a přáním většiny Britů vystoupit z Evropské unie. Na sociálních sítích, včetně YouTube, se tak čím dál více šíří nenávist a extremistické myšlenky. A jejich provozovatelé čelí kritice za svou neschopnost tomu zabránit.

Právě YouTube ale přišel s novou globální iniciativou Creators for Change, podporující autory, kteří svými kanály šíří toleranci, empatii a uvědomělost. A Arshad je jedním z ambasadorů. S šířením pozitivního obsahu konkurujícího nenávistným komentářům a prohlášením má zkušenosti. Tuhle práci dělá už sedm let.

A o tom, že ji dělá dobře, svědčí i ocenění Scotland Yardu. Společná snaha o prevenci radikalizace mladých muslimů údajně dopomohla k tomu, že za poslední dva roky se výrazně snížil odchod dívek do válečné Sýrie.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy