Pořadatelé koncertu BBC Proms donutili diváky odstranit vlajky EU. Byly velké a rušily, hájí se nyní

Magazín ČTK Magazín, ČTK
2. 8. 2017 14:32
Na slavném festivalu klasické hudby BBC Proms v Londýně neuspěli diváci, kteří mávali vlajkami Evropské unie. Pořadatelé je přinutili dát je pryč. BBC Proms je přitom známý neformální atmosférou a máváním vlajkami. Nejčastější je samozřejmě Union Jack, ale Skotové zde často drží svou vlajku, na dirigenta Jiřího Bělohlávka, dokud vedl orchestr BBC, se zase mávalo českou vlajkou. Organizátoři z koncertní síně Royal Albert Hall poté vydali prohlášení, v němž tvrdí, že vlajky byly odstraněny kvůli přílišné velikosti a kvůli tomu, že rušily diváky i hudebníky. Za EU a proti brexitu "demonstrují" ovšem i protagonisté. Óda na radost, evropská hymna, zazněla už dvakrát.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Známý britský festival klasické hudby BBC Proms se ocitl v centru kontroverze kolem brexitu, když někteří diváci museli po zásahu pořadatelů stáhnout vlajky Evropské unie, napsal britský list London Evening Standard. Letní festival BBC Proms je známý neformální atmosférou i tradicí vlajek, kterými diváci mávají zejména při závěrečném koncertu.

"Někdo k nám přišel a řekl, že tam ty vlajky nemůžeme dát," řekla listu Fiona Swannová, návštěvnice nedělního koncertu v koncertní síni Royal Albert Hall. "Oznámili, že to není povolené, tak jsem řekla, že to je zvláštní, protože vlajky jsou na Proms velká tradice. On mi odpověděl: Ne tyhle vlajky."

Následné prohlášení koncertní síně a stanice BBC, která je organizátorem festivalu, tvrdilo, že vlajky byl odstraněny, protože "rušily publikum a účinkující".

"Vlajky jsou povoleny, ale jde nám především o hladký průběh festivalu," uvedlo prohlášení. "V tomto případě několik málo lidí s velkými vlajkami v přední části sálu rušilo publikum a účinkující. Personál proto zasáhl stejně, jako by to udělal u každého jiného rušení v sále."

V prohlášení mimo jiné tvrdí, že odpověď "Vajky jsou povolené, ale ne tyto" odkazuje k jejich velikosti. A uklidňují veřejnost, že během dlouhé historie BBC Proms už toho zakázali hodně, od poezie po živé slony.

K incidentu došlo při koncertu pod taktovkou čínské dirigentky Sien Čang, který zahrnoval i evropskou hymnu Ódu na radost. Mnohé tento zážitek v srdci Londýna dojímal, jiné rozčiloval.

"Poslech Beethovenovy Deváté symfonie na BBC Proms - evropské hymny idealismu. A brexit znamená, že Velká Británie odmítá tento ideál," napsala jedna z diskutérek na Twitteru.

Mimochodem, není náhodou, že na festivalu zazněla již podruhé. To na Twitteru rozpoutalo diskuse, zda tato Beethovenova věta z Deváté symfonie vlastně také není demonstrací pro EU a proti brexitu a zda by se také neměla zakázat.

Britské rozhodnutí odejít z EU se odrazilo i jindy během festivalu. Například německý pianista Igor Levit měl při úvodním koncertu před dvěma týdny na klopě odznak EU a během přídavku zahrál rovněž Ódu na radost. Někteří ho za to oslavovali, jiní naštvaně psali o zaujatosti.

Následujícího dne izraelský dirigent Daniel Barenboim během koncertu vyzval k evropské jednotě a varoval před riziky nacionalismu a "tendencím k izolacionismu".

Zásah pořadatelů na BBC Proms uvítal bývalý šéf Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage, který odkaz na článek z London Evening Standard retweetoval s poznámkou: "Bylo načase!"

BBC Proms vrcholí začátkem září závěrečným koncertem, který v druhé části uvádí anglické vlastenecké písně a neformálně oblečení diváci, kteří v parteru stojí, mávají nad hlavou vlajkami a vlaječkami. Ve velké většině jsou britské, ale obvykle je doplňuje řada dalších - anglické, skotské, velšské, americké, japonské, irské, evropské a v dobách, kdy byl šéfdirigentem orchestru BBC Jiří Bělohlávek, se objevovaly i české zástavy.

Při loňském závěrečném koncertu, který byl jen pár měsíců po referendu o brexitu, byla nad hlavami diváků řada vlajek EU.

Británie si musí ujasnit mandát pro Brexit, volby byly vzpourou tichých sympatizantů s pokračováním členství v EU. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy