Pořadatelé koncertu BBC Proms donutili diváky odstranit vlajky EU. Byly velké a rušily, hájí se nyní

Magazín ČTK Magazín, ČTK
2. 8. 2017 14:32
Na slavném festivalu klasické hudby BBC Proms v Londýně neuspěli diváci, kteří mávali vlajkami Evropské unie. Pořadatelé je přinutili dát je pryč. BBC Proms je přitom známý neformální atmosférou a máváním vlajkami. Nejčastější je samozřejmě Union Jack, ale Skotové zde často drží svou vlajku, na dirigenta Jiřího Bělohlávka, dokud vedl orchestr BBC, se zase mávalo českou vlajkou. Organizátoři z koncertní síně Royal Albert Hall poté vydali prohlášení, v němž tvrdí, že vlajky byly odstraněny kvůli přílišné velikosti a kvůli tomu, že rušily diváky i hudebníky. Za EU a proti brexitu "demonstrují" ovšem i protagonisté. Óda na radost, evropská hymna, zazněla už dvakrát.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Známý britský festival klasické hudby BBC Proms se ocitl v centru kontroverze kolem brexitu, když někteří diváci museli po zásahu pořadatelů stáhnout vlajky Evropské unie, napsal britský list London Evening Standard. Letní festival BBC Proms je známý neformální atmosférou i tradicí vlajek, kterými diváci mávají zejména při závěrečném koncertu.

"Někdo k nám přišel a řekl, že tam ty vlajky nemůžeme dát," řekla listu Fiona Swannová, návštěvnice nedělního koncertu v koncertní síni Royal Albert Hall. "Oznámili, že to není povolené, tak jsem řekla, že to je zvláštní, protože vlajky jsou na Proms velká tradice. On mi odpověděl: Ne tyhle vlajky."

Následné prohlášení koncertní síně a stanice BBC, která je organizátorem festivalu, tvrdilo, že vlajky byl odstraněny, protože "rušily publikum a účinkující".

"Vlajky jsou povoleny, ale jde nám především o hladký průběh festivalu," uvedlo prohlášení. "V tomto případě několik málo lidí s velkými vlajkami v přední části sálu rušilo publikum a účinkující. Personál proto zasáhl stejně, jako by to udělal u každého jiného rušení v sále."

V prohlášení mimo jiné tvrdí, že odpověď "Vajky jsou povolené, ale ne tyto" odkazuje k jejich velikosti. A uklidňují veřejnost, že během dlouhé historie BBC Proms už toho zakázali hodně, od poezie po živé slony.

K incidentu došlo při koncertu pod taktovkou čínské dirigentky Sien Čang, který zahrnoval i evropskou hymnu Ódu na radost. Mnohé tento zážitek v srdci Londýna dojímal, jiné rozčiloval.

"Poslech Beethovenovy Deváté symfonie na BBC Proms - evropské hymny idealismu. A brexit znamená, že Velká Británie odmítá tento ideál," napsala jedna z diskutérek na Twitteru.

Mimochodem, není náhodou, že na festivalu zazněla již podruhé. To na Twitteru rozpoutalo diskuse, zda tato Beethovenova věta z Deváté symfonie vlastně také není demonstrací pro EU a proti brexitu a zda by se také neměla zakázat.

Britské rozhodnutí odejít z EU se odrazilo i jindy během festivalu. Například německý pianista Igor Levit měl při úvodním koncertu před dvěma týdny na klopě odznak EU a během přídavku zahrál rovněž Ódu na radost. Někteří ho za to oslavovali, jiní naštvaně psali o zaujatosti.

Následujícího dne izraelský dirigent Daniel Barenboim během koncertu vyzval k evropské jednotě a varoval před riziky nacionalismu a "tendencím k izolacionismu".

Zásah pořadatelů na BBC Proms uvítal bývalý šéf Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage, který odkaz na článek z London Evening Standard retweetoval s poznámkou: "Bylo načase!"

BBC Proms vrcholí začátkem září závěrečným koncertem, který v druhé části uvádí anglické vlastenecké písně a neformálně oblečení diváci, kteří v parteru stojí, mávají nad hlavou vlajkami a vlaječkami. Ve velké většině jsou britské, ale obvykle je doplňuje řada dalších - anglické, skotské, velšské, americké, japonské, irské, evropské a v dobách, kdy byl šéfdirigentem orchestru BBC Jiří Bělohlávek, se objevovaly i české zástavy.

Při loňském závěrečném koncertu, který byl jen pár měsíců po referendu o brexitu, byla nad hlavami diváků řada vlajek EU.

Británie si musí ujasnit mandát pro Brexit, volby byly vzpourou tichých sympatizantů s pokračováním členství v EU. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy