Světový den oceánů, který připadá na pátek 8. června, byl oficiálně uznán OSN teprve před 10 roky, ačkoliv jej kanadské organizace International Centre for Ocean Development a Ocean Institute of Canada navrhly již v roce 1992. Loni se celém světě pořádalo více než tisíc akcí ve 118 zemích světa s jasným cílem – upozornit na důležitost podmořského světa, jeho ekosystému a boj s odpadky. Každoročně skončí v oceánu více než osm milionů tun plastů, ty se pak ve formě mikroplastů dostávají do potravinového řetězce prostřednictvím těl mořských ptáků, savců a především ryb.
Cizinci bojují za čistější Bali. Problém má ale celá Indonésie, chybí infrastruktura i vzdělání | Video: Reuters, Magdaléna Daňková
Indonésie (Indický oceán, Tichý oceán)
Indonésie patří společně s Čínou k vůbec největším znečišťovatelům plastovým odpadem na světě. Podle balijské ekologické organizace ROLE (Rivers, Oceans, Lakes and Ecology Foundation) vyprodukují Indonésané denně 130 tisíc tun plastového a pevného odpadu. Ačkoliv se v posledním roce objevují zejména záběry a zprávy z populárního Bali, problém má celá Indonésie. Příčina tkví nejen ve slabé ekologické výchově obyvatel, ale také nedostatečné infrastruktuře.
S osvětou pomáhá v celé Indonésii také řada Čechů. Jan Bareš založil organizace Trash Hero Indonesia, Petr Hindrich a Tomáš Jirsa zase prostřednictvím iniciativy green-books.org vzdělávají děti. Bioložka Hana Svobodová ve spolupráci s indonéskými kolegy a česko-slovenskou organizací Wildlife Guards nedávno zachránili více než tisícovku želv, když dopadli pytláky želvích vajec.