Apokalyptické požáry, tuny plastů i mizející druhy. Z oceánů se stávají odpadkové koše lidstva

Magdaléna Daňková Reuters Magdaléna Daňková, Reuters
8. 6. 2018 16:05
Světový den oceánů, který připadá na pátek 8. června, byl oficiálně uznán OSN teprve před 10 roky, ačkoliv jej kanadské organizace International Centre for Ocean Development a Ocean Institute of Canada navrhly již v roce 1992. Loni se celém světě pořádalo více než tisíc akcí ve 118 zemích světa s jasným cílem – upozornit na důležitost podmořského světa, jeho ekosystému a boj s odpadky. Každoročně skončí v oceánu více než osm milionů tun plastů, ty se pak ve formě mikroplastů dostávají do potravinového řetězce prostřednictvím těl mořských ptáků, savců a především ryb.
Foto: Reuters

Thajsko (Tichý oceán)

Minulý týden obletěly svět fotografie umírající velryby na březích Thajska, která v sobě měla 80 černých plastových sáčků. Savec umíral pět dní. Země, která těží z turistického ruchu, také musela na část roku zavřít slavnou pláž na ostrově Phi Phi v Andamanském moři, kterou proslavil film Pláž s Leonardem DiCapriem v hlavní roli.

Důvodem je špatný stav korálových útesů, které trpí kvůli vysokým teplotám i obrovskému přívalu turistů. Kromě lidí mají po tuto dobu do zátoky zákaz vplout i motorové čluny. 

 

Právě se děje

Další zprávy