Apokalyptické požáry, tuny plastů i mizející druhy. Z oceánů se stávají odpadkové koše lidstva

Magdaléna Daňková Reuters Magdaléna Daňková, Reuters
8. 6. 2018 16:05
Světový den oceánů, který připadá na pátek 8. června, byl oficiálně uznán OSN teprve před 10 roky, ačkoliv jej kanadské organizace International Centre for Ocean Development a Ocean Institute of Canada navrhly již v roce 1992. Loni se celém světě pořádalo více než tisíc akcí ve 118 zemích světa s jasným cílem – upozornit na důležitost podmořského světa, jeho ekosystému a boj s odpadky. Každoročně skončí v oceánu více než osm milionů tun plastů, ty se pak ve formě mikroplastů dostávají do potravinového řetězce prostřednictvím těl mořských ptáků, savců a především ryb.
Oceán plný odpadků
Oceán plný odpadků | Foto: Profimedia.cz

Velká tichomořská odpadková skvrna (Tichý oceán)

Odpadkové souostroví, jak jej nazvali ochránci přírody, se nachází mezi 135. až 155. stupněm západní délky a 35. až 42. stupněm severní šířky. Tato hromada odpadků, sestávající z plastů, chemických usazenin a dalších odpadových směsí zanesených sem oceánskými proudy, se nachází zhruba mezi břehy americké Kalifornie a Havajskými ostrovy.

Čestnými občany kusu plochy, která je údajně tak velká jako Francie, Německo a Španělsko dohromady, jsou bývalý viceprezident USA Al Gore, britská herečka Judi Denchová a vytrvalec Mohamed Farah. Ochránci přírody vytvořili také místní podobu bankovek, pasů či poštovních známek.

Nizozemec Boyan Slat před šesti lety oznámil, že by pomocí systému na zachycování odpadu rád nechvalně známé souostroví postupně vyčistil. 

 

Právě se děje

Další zprávy