Apokalyptické požáry, tuny plastů i mizející druhy. Z oceánů se stávají odpadkové koše lidstva

Magdaléna Daňková Reuters Magdaléna Daňková, Reuters
8. 6. 2018 16:05
Světový den oceánů, který připadá na pátek 8. června, byl oficiálně uznán OSN teprve před 10 roky, ačkoliv jej kanadské organizace International Centre for Ocean Development a Ocean Institute of Canada navrhly již v roce 1992. Loni se celém světě pořádalo více než tisíc akcí ve 118 zemích světa s jasným cílem – upozornit na důležitost podmořského světa, jeho ekosystému a boj s odpadky. Každoročně skončí v oceánu více než osm milionů tun plastů, ty se pak ve formě mikroplastů dostávají do potravinového řetězce prostřednictvím těl mořských ptáků, savců a především ryb.
A volunteer collects fuel oil from rocks at the "Muelle Viejo" beach in Gran Canaria in Spain's Canary Islands
A volunteer collects fuel oil from rocks at the "Muelle Viejo" beach in Gran Canaria in Spain's Canary Islands | Foto: Reuters

Kanárské ostrovy (Atlantský oceán)

Oceány neohrožují pouze globální oteplování či plasty, ale také ropné havárie. Nevyhýbají se ani evropské části Atlantiku. Například v roce 2015 se u španělského ostrova Gran Canaria potopila ruská loď Oleg Najdenov vezoucí 1409 tun topného oleje.

Loď začala hořet v Las Palmas, odkud musela být odkloněna na moře. Záchranáři a dobrovolníci čistili týdny pláže od 120 kilogramů tekutiny, která ulpěla na plážích populárního turistického ostrova.

 

Právě se děje

Další zprávy