Plasty jsou pro oceány pohroma, designéři to teď chtějí změnit. Z odpadu dělají stoly, boty i lahve

Petra Jansová Petra Jansová
12. 4. 2018 11:04
Každou minutu světové oceány znečišťuje nálož nezničitelných plastů, a to i navzdory veškerým opatřením. Upozorňuje na to i magazín Wallpaper a zároveň představuje projekty designérů z celého světa, kteří se snaží pro nepotřebný odpad najít další využití.
SOMA X PARLEY
SOMA X PARLEY | Foto: SOMA X PARLEY

Soma

Společnost Soma se dosud orientovala především na charitativní činnost. Hledala peníze, které by umožnily zabezpečit dostatek pitné vody pro rozvojové země.

Nedávno ale ve spolupráci s firmou Parley for the Oceans rozšířila svoji působnost a představila lahev vyrobenou z plastů vylovených z oceánu. Nádoba má objem 0,4 litru a zdobí ji bambusový uzávěr. 

"Oceány jsou neustále znečišťovány tunami plastového odpadu. Kvůli plastovému smogu nemusíme už dávno jezdit do takových oblastí, jako je západní Afrika nebo východní Asie, s nebezpečným znečištěním bojuje například i Středozemní moře," podotýkají zástupci společnosti s tím, že přetvořit odpadky na něco nového a užitečné považují za správnou cestu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy