Plasty jsou pro oceány pohroma, designéři to teď chtějí změnit. Z odpadu dělají stoly, boty i lahve

Petra Jansová Petra Jansová
12. 4. 2018 11:04
Každou minutu světové oceány znečišťuje nálož nezničitelných plastů, a to i navzdory veškerým opatřením. Upozorňuje na to i magazín Wallpaper a zároveň představuje projekty designérů z celého světa, kteří se snaží pro nepotřebný odpad najít další využití.
SOMA X PARLEY
SOMA X PARLEY | Foto: SOMA X PARLEY

Soma

Společnost Soma se dosud orientovala především na charitativní činnost. Hledala peníze, které by umožnily zabezpečit dostatek pitné vody pro rozvojové země.

Nedávno ale ve spolupráci s firmou Parley for the Oceans rozšířila svoji působnost a představila lahev vyrobenou z plastů vylovených z oceánu. Nádoba má objem 0,4 litru a zdobí ji bambusový uzávěr. 

"Oceány jsou neustále znečišťovány tunami plastového odpadu. Kvůli plastovému smogu nemusíme už dávno jezdit do takových oblastí, jako je západní Afrika nebo východní Asie, s nebezpečným znečištěním bojuje například i Středozemní moře," podotýkají zástupci společnosti s tím, že přetvořit odpadky na něco nového a užitečné považují za správnou cestu.

 

Právě se děje

před 3 minutami

V Čechách a na jižní Moravě hrozí v neděli večer ledovka na silnicích

V Čechách a části Jihomoravského kraje se dnes večer a v noci na pondělí bude místy při mrznoucím dešti nebo mrholení tvořit ledovka. Silnice a chodníky tak mohou klouzat a hrozí nebezpečí úrazů a problémy v dopravě. Informoval o tom dnes Český hydrometeorologický ústav.

Výstraha s nízkým stupněm nebezpečí platí od dnešních 20:00 do pondělních 10:00 pro většinu krajů. Netýká se pouze Moravskoslezského, Olomouckého, Zlínského a části Jihomoravského a Pardubického kraje a regionu kolem Kostelce nad Orlicí v Královéhradeckém kraji.

Meteorologové v souvislosti s ledovkou lidem doporučují, aby chodili velmi opatrně, přičemž ti starší nebo méně mobilní by měli pohyb venku raději omezit. Řidiči mají sledovat dopravní zpravodajství a počítat s prodloužením doby jízdy.

Další zprávy