Apokalyptické požáry, tuny plastů i mizející druhy. Z oceánů se stávají odpadkové koše lidstva

Magdaléna Daňková Reuters Magdaléna Daňková, Reuters
8. 6. 2018 16:05
Světový den oceánů, který připadá na pátek 8. června, byl oficiálně uznán OSN teprve před 10 roky, ačkoliv jej kanadské organizace International Centre for Ocean Development a Ocean Institute of Canada navrhly již v roce 1992. Loni se celém světě pořádalo více než tisíc akcí ve 118 zemích světa s jasným cílem – upozornit na důležitost podmořského světa, jeho ekosystému a boj s odpadky. Každoročně skončí v oceánu více než osm milionů tun plastů, ty se pak ve formě mikroplastů dostávají do potravinového řetězce prostřednictvím těl mořských ptáků, savců a především ryb.
Lední medvědi v arktické oblasti poblíž Norska.
Lední medvědi v arktické oblasti poblíž Norska. | Foto: Shutterstock

Arktida (Severní ledový oceán)

Oblast Arktidy je podle organizace Greenpeace jednou z nejohroženějších kvůli globálnímu oteplování. Teplota tu stoupá dvakrát rychleji než ve zbytku světa, což způsobuje úbytek teritoria zdejší fauny a flóry. Zatímco v únoru řádily v Evropě třeskuté mrazy, na severním polárním kruhu byly dny, během nichž nějakou dobu vůbec nemrzlo.

Začátkem letošního roku se také objevila zpráva, že ve věčně zmrzlé půdě v polárních oblastech severní polokoule je obrovské množství rtuti. Tání půdy a únik látky do životního prostředí by mohly vážně ohrozit i zdraví lidí. 

 

Právě se děje

Další zprávy