Apokalyptické požáry, tuny plastů i mizející druhy. Z oceánů se stávají odpadkové koše lidstva

Magdaléna Daňková Reuters Magdaléna Daňková, Reuters
8. 6. 2018 16:05
Světový den oceánů, který připadá na pátek 8. června, byl oficiálně uznán OSN teprve před 10 roky, ačkoliv jej kanadské organizace International Centre for Ocean Development a Ocean Institute of Canada navrhly již v roce 1992. Loni se celém světě pořádalo více než tisíc akcí ve 118 zemích světa s jasným cílem – upozornit na důležitost podmořského světa, jeho ekosystému a boj s odpadky. Každoročně skončí v oceánu více než osm milionů tun plastů, ty se pak ve formě mikroplastů dostávají do potravinového řetězce prostřednictvím těl mořských ptáků, savců a především ryb.
Two silhouetted people watch a powerfull wave as it hits a lighthouse at the entrance of Les Sables D'Olonne harbour.
Two silhouetted people watch a powerfull wave as it hits a lighthouse at the entrance of Les Sables D'Olonne harbour. | Foto: Reuters

Francie (Atlantský oceán)

Kromě globálního oteplování představuje největší problém oceánů znečištění odpadem. Plasty a mikroplasty se totiž dostávají do vody a následně i potravního řetězce. Nedávná studie italských, amerických a australských vědců zveřejněná v časopise Trends in Ecology and Evolution odhalila, že například plejtváci tmaví pohybující se ve Středozemním moři spolknou denně až dva tisíce částeček mikroplastů. Ve Francii zase byla objevena mrtvá velryba, která měla v těle 800 kilogramů plastů. 

Francie je jednou z mála evropských zemí, která již v roce 2016 prosadila zákon zakazující jednorázové plastové nádobí, příbory a kelímky. Úplný zákaz by měl začít platit od roku 2020. 

 

Právě se děje

Další zprávy